BRATISLAVA - Na predsedníctvo Slovenska v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) sa bude pamätať ako na predsedníctvo zamerané na ľudí. Slovenský premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) to vo štvrtok povedal v úvodnom prejave na otvorení dvojdňového zasadnutia Ministerskej rady OBSE v Bratislave.
"Mám toľko rokov ako Helsinská dohoda, presnejšie, som o 66 dní mladší," povedal premiér na začiatok samitu, ktorý je vyvrcholením ročného predsedania Bratislavy v tejto medzinárodnej organizácii. Od prijatia Helsinskej dohody počas horúcich dní v časoch studenej vojny sa toho podľa Pellegriniho "v tejto krajine, v našom regióne i vo svete veľa zmenilo".
"Patrím ku generácii, ktorá si pamätá, pamätáme si bolesť rozdelenia, pamätáme si slobodu po páde múrov. To, čo si našťastie moja generácia Slovákov nepamätá - je vojna. Sme tu, pretože sme presvedčení, že OBSE musí stále zohrávať úlohu pri zlepšovaní a zabezpečení tohto regiónu pre nás a pre ďalšie generácie," konštatoval premiér.
Pellegrini je presvedčený, že OBSE je historicky jedinečná organizácia. "Kde inde nájdete platformu na vedenie dialógu cez tri kontinenty, vzájomný systém kontroly volieb alebo vzájomnú kontrolu a zodpovedanie sa normám v oblasti ľudských práv." Slovensko podľa predsedu vlády verí v príbeh Helsínk a verí v multilateralizmus. "Preto sme sa rozhodli ponúknuť naše služby a predsedať v tejto organizácii."
Súčasný samit
"Slovensko v uplynulých troch rokoch predsedalo takmer každej medzinárodnej organizácii v našom regióne vrátane Európskej únie, Valného zhromaždenia OSN, V4 alebo OECD," povedal premiér na margo diplomatických aktivít Bratislavy. Súčasný samit je, ako povedal, "najväčším diplomatickým cvičením, aké naše mesto a krajina videli". Aktuálne je totiž v slovenskej metropole viac ako 1500 delegátov z 57 zúčastnených štátov a 11 partnerských krajín OBSE. Predsedníctvo SR v OBSE bolo podľa Pellegriniho najmä predsedníctvo o ľuďoch. "O ľuďoch trpiacich konfliktom, o ľuďoch, ktorých hlasy treba vypočuť a o pracovníkoch a diplomatoch OBSE."
Vyzdvihol taktiež pôsobenie úradujúceho predsedu organizácie Miroslava Lajčáka (nominant Smeru-SD) a jeho tím a úspešný projekt dobudovania zbombardovaného mosta v Stanyci Luhanska na línii konfliktu na východe Ukrajiny. "Dúfam, že postavíte desať mostov a prinesiete okolo stola tisíc ľudí," poprial ďalšiemu smerovaniu OBSE Pellegrini.
Do slovenskej metropoly zavítalo takmer 40 ministrov a 13 štátnych tajomníkov rezortov diplomacie, na samite sa zúčastní aj generálny tajomník OBSE Thomas Greminger a vedúca troch nezávislých inštitúcií organizácie – Úradu pre demokratické inštitúcie a ľudské práva Ingibjörg Sólrún Gísladóttir, vysoký komisár pre národnostné menšiny Lamberto Zannier a predstaviteľ pre slobodu médií Harlem Désir.