BRATISLAVA - Predĺženie moratória na zverejňovanie výsledkov prieskumov pred voľbami pravdepodobne predloží strana Smer-SD. Na dnešnej tlačovej besede to uviedol predseda parlamentu a Slovenskej národnej strany Andrej Danko s tým, že by malo ísť o predĺženie zo súčasných dvoch týždňov na 60 dní. Poslanci Smeru-SD by to mali urobiť pozmeňovacím návrhom k novele zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorú parlament posunul na septembrovej schôdzi do druhého čítania.
O predĺžení moratória ako prvý hovoril Danko. Podľa neho by sa prieskumy nemali zverejňovať 30 dní pred voľbami. Návrh zdôvodnil tým, že prieskumy sa na Slovensku kupujú. Predseda Smeru-SD Robert Fico ešte v piatok 20. septembra povedal, že by moratórium na zverejňovanie prieskumov pokojne zvýšil na 60 dní pred voľbami.
„Manipulácia s prieskumami verejnej mienky je očividná. Používa sa nekalé ovplyvňovanie ľudí. Teraz platia dva týždne, návrh je 30 dní. Hovoríme o tom. Ja by som ho pokojne zvýšil na 60 dní, ale ak bude 30 dní kompromis, poslanecký klub Smeru ho podporí," uviedol. Proti predĺženiu moratória je Sociologický ústav Slovenskej akadémie vied či Inštitút verejných otázok.
Sociologický ústav tvrdí, že návrhy na predĺženie moratória na zverejňovanie prieskumov preferencií politických strán pred voľbami sú v rozpore s princípmi slobody slova, zvýhodňujú politické strany na úkor verejnosti a môžu povzbudiť sledovanosť manipulatívnych zdrojov informácií.
Danko zvoláva okrúhly stôl k otázke o potratoch
Predseda SNS a parlamentu Andrej Danko zvolá okrúhly stôl k otázkam potratov a prípadným zmenám v zákone o interrupciách. Povedal to na piatkovej tlačovej konferencii s tým, že sa má konať budúci týždeň. Koaličný partner Most-Híd už oznámil, že sa ho zúčastní. Danko chce otvoriť zodpovednú diskusiu o interrupciách.
Uviedol, že okrúhly stôl bude budúcu stredu (2. 10.), zúčastniť sa ho majú zástupcovia odborných kruhov. Verí, že aj politici. Aktivity šéfa ĽSNS Mariana Kotlebu a hnutia OĽaNO Igora Matoviča v tejto oblasti označil za "čisté politické farizejstvo". Predseda SNS doplnil, že by chceli presadiť napríklad zákaz reklamy na interrupcie, ale aj zaviesť povinné poučenie na vyšetrení či povinnosť dať tehotnej žene fotografiu plodu.
Predstavitelia Mostu-Híd už potvrdili, že sa okrúhleho stola zúčastnia. Pred neefektívnym prísnym zákazom uprednostňujú riešenie, ktoré plod chráni takým spôsobom, že ženy motivuje rozhodnúť sa pre jeho vynosenie. "Také riešenie obsahoval napríklad návrh poslanca Krajčího, ktorý bol predložený na septembrovú schôdzu Národnej rady (NR) SR. Ostatné návrhy smerovali len k vyvolávaniu napätia v spoločnosti," komentovala za stranu hovorkyňa Klára Debnár.
Most-Híd tiež poznamenal, že ak sa má v diskusii pokračovať, nemal by sa opomenúť názor odbornej obce, predovšetkým lekárov, gynekológov a psychológov. Danko avizoval okrúhly stôl už pri podpise Memoranda za život a vlasť s mimoparlamentnou stranou Kresťanská demokracia – Život a prosperita (KDŽP) - Aliancia za Slovensko. K diskusii chce pozývať "všetky relevantné politické strany". Spoluprácu so stranou Mariana Kotlebu odmietol.
Poslanci NR SR v stredu (25. 9.) nepodporili väčšinou ani jednu zo štyroch navrhovaných noviel zákona o umelom prerušení tehotenstva. Na septembrovú schôdzu ich predložili OĽaNO, ĽSNS, poslanci zo Sme rodina Milan Krajniak a Jozef Lukáč, ale aj nezaradený poslanec Richard Vašečka.