BRATISLAVA - Dôvody na predĺženie ochranky expremiéra Roberta Fica (Smer-SD) naďalej trvajú. Potvrdil to predseda parlamentného brannobezpečnostného výboru Anton Hrnko (SNS) po tom, ako členov výboru s dôvodmi oboznámila ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD).
Hrnko po výbore skonštatoval, že dôvody sú závažné, medzi nimi spomenul viacero vyhrážok zo Slovenska aj zo zahraničia. Doplnil, že niektoré osoby sa už podarilo identifikovať. Dôvody na pridelenie ochranky Ficovi budú podľa jeho slov naďalej každý mesiac prehodnocovať.
Existujú dôvody, aby bola ochranka expremiérovi Robertovi Ficovi poskytovaná i naďalej. Rovnako je na zváženie, či by nemal mať ochranku doživotne ako prezident. Ešte v utorok to povedala ministerka vnútra Denisa Saková.
"Na štvrtok máme zvolaný branno-bezpečnostný výbor, kde som pozvaná. Idem tam aj so šéfom ochranky. Samozrejme, tento branno-bezpečnostný výbor sa bude konať v utajenom režime. Sú dôvody na to, aby tá ochranka pánovi expremiérovi bola poskytovaná a budeme to jasne poslancom aj tlmočiť,“ uviedla Saková. To, aby mal expremiér doživotnú ochranku podobne ako prezident, je podľa jej slov na zváženie. "Bol premiérom približne desať rokov a dovolím si tvrdiť, že bol dlhšie obdobie ako niektorí prezidenti boli prezidentmi, takže je to na zváženie," skonštatovala Saková.
Existuje milión dôvodov, pre ktoré by som mal mať ochranku, tvrdí Fico
Expremiér Robert Fico tento týždeň vyhlásil, že je presvedčený o tom, že existuje viacero dôvodov, pre ktoré by mal mať naďalej ochranku. Povedal to na utorkovej tlačovej konferencii. "Som naďalej presvedčený, že existuje milión dôvodov, prečo by mala pokračovať," povedal na adresu svojej ochranky. Ak však úrad pre ochranu ústavných činiteľov zváži, že to tak nevidí, bude sa musieť podľa svojich slov zariadiť. To, či niekto má alebo nemá nárok na ochranku, považuje za profesionálnu a odbornú vec.
Zdôraznil, že je to mimoriadne vážna a osobná vec, ktorá sa netýka len jeho. "Niekedy mám pocit, že by mali byť chránení aj ďalší ľudia v mojom okolí," dodal s tým, že nechce, aby sa táto téma politicky zneužívala. V tejto súvislosti tiež povedal, že obsahom politiky sa stala nenávisť. "Nikto na Slovensku neslúžil ako premiér tak dlho ako ja," skonštatoval Fico s tým, že premiér je prvá politická aj exekutívna línia.
Podotkol tiež, že ochranku bude mať do konca života aj súčasný prezident SR Andrej Kiska, ktorý podľa jeho slov počas svojho mandátu nič nerobil. Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) nedávno novinárom povedala, že sa stretla s riaditeľom úradu pre ochranu ústavných činiteľov a jednotlivé argumenty s ním prebrala. Skonštatovala, že "sú natoľko závažné, že ochranka je poskytovaná naďalej".
Žiadosť o predĺženie Ficovej ochranky rezort vnútra schválil v septembri minulého roka. Dôvody, pre ktoré tak rozhodol, vtedy Saková špecifikovať nechcela, pretože podliehajú stupňu utajenia. Doplnila vtedy, že rozhodnutie budú prehodnocovať na mesačnej báze, a keď dôvody pominú, chránená osoba stráca nárok na ochranu.
Predĺženie ochranky pre expremiéra
Dôvody na predĺženie ochranky expremiéra Roberta Fica (Smer-SD) naďalej trvajú. Potvrdil to predseda parlamentného brannobezpečnostného výboru Anton Hrnko (SNS) po tom, ako členov výboru s dôvodmi oboznámili ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) a riaditeľ Úradu na ochranu ústavných činiteľov (ÚOÚČ). Hrnko po výbore skonštatoval, že dôvody sú závažné, medzi nimi spomenul viacero vyhrážok zo Slovenska aj zo zahraničia. Doplnil, že niektoré osoby sa už podarilo identifikovať. Dôvody na pridelenie ochranky Ficovi budú podľa jeho slov naďalej každý mesiac prehodnocovať.
"Dôvody na to, aby poslanec Fico naďalej mal ochranku z Úradu na ochranu ústavných činiteľov, sú relevantné. Sú to vyhrážky smrťou, dokonca boli niektorí páchatelia identifikovaní a mali schopnosti urobiť to, čím sa Ficovi vyhrážali. Sú to aj útoky na jeho príbuzných, matku, manželku," vysvetlil Hrnko.
Ministerka Saková uviedla, že dôvody pravidelne vyhodnocujú. "Raz mesačne dostávam správu od riaditeľa Úradu na ochranu ústavných činiteľov a na základe týchto dôvodov je ochrana expremiéra naďalej predlžovaná," povedala. Podotkla, že každá jedna vyhrážka musí byť pedantne preverovaná. Nechcela bližšie špecifikovať vyhrážky ani krajiny, z ktorých prichádzali. Informovala o tom, že ÚOÚČ nepreveruje podozrenia sám, ale aj s inými zložkami Policajného zboru a úzko podľa jej slov spolupracuje aj s odborom počítačovej kriminality Prezídia Policajného zboru a s Národnou kriminálnou agentúrou (NAKA).
Člen výboru Gábor Grendel (OĽaNO) nechcel tvrdiť, či je predĺženie ochranky Ficovi dôvodné alebo nie, keďže nemali možnosť nahliadnuť do dokumentov, z ktorých riaditeľ úradu citoval dôvody. "Musíme sa spoliehať na to, že tie dôvody sú relevantné alebo také, za aké ich vyhodnocuje úrad," skonštatoval. Podotkol však, že Fico sa nie vždy správal v súlade s predpismi adekvátnymi posilnenej ochrane. Argumentoval tým, že v niektorých situáciách sám šoféroval auto bez ochranky. Tvrdí, že boli dni, keď ochranka nehlásila centrále úradu trasu a ciele jeho pohybu.
Zdroje, z ktorých má informácie, nechcel odhaliť, povedal však, že riaditeľ úradu informácie nepoprel. Člena výboru Ľubomíra Galka (SaS) dôvody na ochranku nepresvedčili. Podotkol, že samotné dôvody sa zdajú vážne, ale kroky, ktoré boli vykonané, považuje za neadekvátne. Rovnako kritizoval aj nedostatok času na vysvetlenie situácie s ochrankou výboru. "Nemajú záujem poriadne vysvetliť, prečo Robert Fico ochranku má. Ak by tie dôvody boli naozaj pravdivé, tak by vám ich mohli povedať," doplnil.