BRATISLAVA - Prezident Andrej Kiska by chcel požiadať poslancov vládnej koalície, aby si najskôr prečítali, za čo hlasujú. Uvádza sa to vo vyhlásení hlavy štátu v súvislosti s novelou zákona o štátnych symboloch, ktorá okrem iného zakazuje na oficiálnych podujatiach hrať hymny iného štátu, pokiaľ nie je prítomná oficiálna delegácia danej krajiny.
"Ale oveľa lepšie by bolo, ak by už príprave zákona venovali väčšiu pozornosť," konštatoval prezident s tým, že nielen predseda Mosta-Híd Béla Bugár, ale aj predstavitelia iných koaličných strán sa na neho obrátili, aby zákon o štátnych symboloch vrátil. Prezident podľa vlastných slov svoje rozhodnutie oznámi v priebehu budúceho týždňa.
Nezaradený poslanec Zsolt Simon vo štvrtok vyhlásil, že koalícia eskaluje napätie medzi Maďarmi a Slovákmi. Reagoval tak na novelu zákona o štátnych symboloch, ktorú 27. marca schválil parlament. Novela totiž zakazuje hranie alebo spievanie hymny iného štátu na verejných podujatiach, ak na podujatí nie je prítomná oficiálna delegácia daného štátu. Týka sa to aj maďarskej hymny. Simon sa obáva, či Maďarsko neprijme recipročné opatrenie, v ktorom zakáže slovenskej menšine v Maďarsku spievať slovenskú štátnu hymnu. "Ide o nezmyselný zákon. Strana Most-Híd pri hlasovaní ukázala, že sú jej záujmy maďarskej komunity na Slovensku ľahostajné," uviedol Simon a dodal, že prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi napísal list, aby zákon vrátil parlamentu na opätovné prerokovanie.
Za novelu hlasovalo aj sedem poslancov koaličnej strany Most-Híd. Na sociálnej sieti už strana uviedla, že za novelu hlasovali jej poslanci omylom a že urobí všetko pre to, aby „toto nezmyselné obmedzenie nevstúpilo do platnosti“, o čom už informovali aj koaličných partnerov. Na prezidenta Kisku, aby novelu nepodpísal, sa listom obrátila aj Strana maďarskej komunity.
Novela zákona o štátnych symbolov má zvýšiť ochranu štátnych symbolov ako jedného zo základných pilierov štátnosti. Cieľom novely je tiež ochrana tradícií, ktoré súvisia s používaním štátnych symbolov, ako aj ochrana štátnych symbolov pred ich znevažovaním v elektronickej komunikácii a v digitálnej podobe. Predkladatelia zo Slovenskej národnej strany tiež navrhli pokuty za porušenie zákona. Horná sadzba pokuty pre právnické osoby bude 10 000 eur.
Novelu kritizuje aj strana SaS. "Schválenie tohto zákona sme najskôr považovali za žart, pretože sme počas rozpravy na to, čo páchajú, poslancov upozorňovali. Je nemysliteľné, že v 21. storočí, v krajine, ktorá je členom EÚ, NATO, OECD a ďalších organizácií, sa našla parlamentná väčšina, ktorá takúto absurdnosť schválila,“ uviedla podpredsedníčka parlamentu za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová. Pokiaľ chyba, ktorá sa podľa liberálov schválením novely stala, nebude odčinená, plánujú sa obrátiť na ústavný súd.