BRATISLAVA - Cieľom novely vysokoškolského zákona, ktorá má riešiť odoberanie akademických titulov, je, aby sa tento proces reguloval všeobecne platným záväzným predpisom, pretože je možné, že by mohol byť zneužívaný na rôzne politické a iné vybavovanie si účtov.
Povedala to v rozhovore pre ministerka školstva Martina Lubyová s tým, že cítila tlak verejnosti, lebo takáto novela doteraz nebola predložená. „Ide totiž o veci, ktoré môžu jednotlivca poznačiť, dotknúť sa jeho rodiny. Zneplatnením štúdia napríklad aj na prvom bakalárskom stupni sa môže zneplatniť aj magisterský či doktorandský titul, alebo príde o právo vykonávať profesiu, príde o zdroj obživy. Má to veľký negatívny dosah aj v rovine materiálneho zabezpečenia samotného človeka aj jeho rodiny. Sú to vážne veci, ktoré je potrebné regulovať zákonom," vysvetlila Lubyová.
Niektoré informácie, ktoré kolujú v médiách, sú podľa Lubyovej skresľujúce. „Často nás obviňujú, že chceme niekoho kryť, lebo sa v odoberaní titulov nedá ísť do minulosti, ale len do budúcnosti. Musím povedať, že práve opozičný návrh pána poslanca Miroslava Beblavého bol taký, že sa nemohlo ísť do minulosti, iba do budúcnosti, pretože proces sa mal týkať len tých, ktorí sa prihlásia na štúdium od 1. mája 2019. My sme toho názoru, že je možné postihovať aj ľudí, ktorí sa neoprávneného konania dopustili aj v minulosti. Inšpirovali sme sa zákonom v Českej republike, ktorý umožňuje odnímať tituly, ktoré boli získané na základe neoprávneného konania v minulosti. Určite nikoho nechránime. Je potrebné garantovať právnu istotu všetkých občanom, a preto sme pristúpili na základe spoločenskej objednávky, k predloženiu návrhu takéhoto zákona," uzavrela šéfka rezortu školstva.