BRATISLAVA - Ministerstvo spravodlivosti SR chce vo väčšej miere využívať elektronické monitorovacie náramky. V súčastnosti rezort takýmto spôsobom monitoruje 45 kontrolovaných a osem chránených osôb.
Informovala o tom hovorkyňa rezortu spravodlivosti Zuzana Drobová s tým, že pracovná skupina rezortu v súčasnosti vyhodnocuje situáciu a hľadá možnosti, kde by sa dali elektronické náramky využívať viac. Momentálne je tiež elektronický monitoring využívaný vo väzenskom prostredí pre účely povolených dočasných opustení ústavu počas výkonu trestu odňatia slobody, kedy je v čase pobytu mimo ústav odsúdený monitorovaný GPS zariadením a ústav tak má informácie o jeho pohybe. V rámci takéhoto využitia zatiaľ rezort neeviduje žiadne porušenie pravidiel. Doposiaľ bola kontrola technickými prostriedkami využitá podľa dostupných štatistík v 113 prípadoch, z toho v 23 prípadoch bola poskytovaná aj ochrana chránenej osobe.
Rezort spravodlivosti tiež vo svojom stanovisku uvádza, že monitorovacie náramky majú pozitívny vplyv aj na samotných odsúdených. Tí sa ľahšie začleňujú do spoločnosti, či viac dodržiavajú stanovené pravidlá. „Taktiež použitie elektronických monitorovacích zariadení v Slovenskej republike preukázalo, že ide o efektívny nástroj, ktorý na páchateľov pôsobí výchovne a zvyšuje mieru ich úspešnej reintegrácie do spoločnosti. Miera porušovania povinností, obmedzení či zákazov je v doposiaľ zrealizovaných prípadoch na úrovni 4,4 percent, pričom v týchto prípadoch došlo následne k potrestaniu kontrolovanej osoby,“ uvádzajú štatistiky rezortu spravodlivosti.
Širšia pracovná skupina, ktorú zriadil minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd), preto aktuálne začína pracovať na tom, aby sa opätovne preskúmali možnosti rozsiahlejšieho nasadenia elektronických náramkov u odsúdených a ďalších osôb. Táto skupina je zložená z odborníkov v rámci právnej obce, ako napríklad advokátov, sudcov, akademikov, probačných a mediačných pracovníkov či zástupcov Zboru väzenskej a justičnej stráže. Jej cieľom je posúdenie, respektíve prípadné rozpracovanie možností intenzívnejšieho využívania elektronických monitorovacích zariadení. Ministerstvo spravodlivosti v tejto súvislosti ešte v roku 2016 identifikovalo možné právne prekážky pri ich využití. Po odstránení prekážok by mohol byť návrh následne predstavený koaličným partnerom, nie je však zrejmé, či sa tak stane ešte pred termínom riadnych parlamentných volieb v roku 2020.