BRATISLAVA - Finálna dohoda európskych lídrov k téme migrácie je podľa ministerky vnútra Denisy Sakovej v prospech Slovenska a celej Európskej únie. Ako ďalej agentúru SITA informoval hovorca rezortu vnútra Petar Lazarov, podľa ministerky je dôležité, že Slovensku z dohody, ktorá bola dnes v skorých ranných hodinách uzavretá, nevyplývajú žiadne povinné kvóty na prijímanie migrantov.
"Slovenská republika v tejto téme od začiatku presadzuje vlastnú stratégiu, postavenú na dobrovoľnej solidarite a predovšetkým ochrane vonkajších hraníc schengenu. Povinné kvóty, ktorým sme museli v minulosti odolávať, nie sú riešením a zdá sa, že tento fakt si už uvedomili viaceré krajiny," uvádza sa v stanovisku ministerky.
Podľa rezortu vnútra je potrebné pozornosť naďalej sústrediť na ochranu hraníc, ktoré sú najviac atakované migračnou vlnou. "Treba sa venovať funkčnosti hot spotov (centrá na vonkajších hraniciach únie) a záchytných centier, rovnako tak pobrežnej stráži a limitovať možnosti pašerákov, ktorí si robia z migračnej krízy obrovský biznis. Naďalej budeme presadzovať politiku individuálnej, dobrovoľnej solidarity. V minulom roku slúžilo pri hraniciach Macedónska, Srbska, Maďarska, Poľska a iných krajín viac ako 240 slovenských policajtov," konštatuje rezort.
Ministerstvo je podľa stanoviska naďalej či už prostredníctvom agentúry Frontex alebo cestou inej spolupráce pripravené pomôcť. "Premiér Pellegrini ponúkol rakúskym, ale aj iným kolegom možnosť ubytovať v našich kapacitách osoby, ktoré sú v procese posudzovania alebo premiestňovania. Viete, že dočasne túto pomoc v minulom roku využilo Rakúsko a v Gabčíkove bolo umiestnených 1 200 osôb zo Sýrie. Táto ponuka platí aj naďalej. Samozrejme budeme pokračovať v hľadaní spôsobov, ako pomôcť v riešení tohto problému, stále však ostáva na prvom mieste suverenita a bezpečnosť občanov SR," dodal rezort vnútra.
Lídri Európskej únie dosiahli po celonočných rokovaniach na summite v Bruseli prelomovú dohodu o migrácii. Predseda Európskej rady Donald Tusk v piatok skoro ráno na Twitteri uviedol, že dvadsaťosem lídrov sa dohodlo na kompromise v otázke migrácie, ktorá je ústrednou témou dvojdňového summitu. Na základe dohody sa majú posilniť vonkajšie hranice bloku a zvýši sa solidarita medzi členskými štátmi, aby odľahčili krajiny najviac zasiahnuté migráciou, ako sú Grécko či Taliansko. Plán tiež navrhuje zriadenie stredísk pre migrantov v severnej Afrike, ktoré budú posudzovať ich nárok na azyl. Štáty únie budú môcť centrá pre prijímanie migrantov na svojom území zriaďovať na dobrovoľnej báze. "Dosiahli sme európske riešenie," uviedol po náročných rokovaniach francúzsky prezident Emmanuel Macron. Spokojnosť vyjadrila aj nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá čelila intenzívnemu tlaku na nájdenie kompromisného riešenia nielen na európskej, ale aj na domácej pôde.