BRATISLAVA - Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová listom požiadala ministerku vnútra Denisu Sakovú o bezodkladné zavedenie kamerových systémov pri policajných zásahoch. Na prijatie tohto opatrenia, ktoré má zabrániť porušovaniu ľudských práv zo strany polície, vyzvala presne päť rokov od policajnej razie v rómskej osade v Moldave nad Bodvou. Upozornila pritom, že natáčanie policajných zásahov navrhovala v roku 2013 aj predchádzajúca ombudsmanka Jana Dubovcová, no opatrenie zatiaľ nebolo prijaté.
Patakyová v liste pripomenula, že bývalý minister vnútra Robert Kaliňák v roku 2016 tvrdil, že potenciálne problematické zásahy sú kamerovo zaznamenávané, ak o tom rozhodol veliteľ zásahu. Ombudsmanka však žiadala, aby sa záznamy zhotovili z každej plánovanej policajnej akcie, počas ktorej sa predpokladá použitie donucovacích prostriedkov. Podľa Patakyovej však neboli zaznamenané ani ďalšie zásahy vo Vrbnici a Zborove napriek tomu, že išlo o akcie väčšieho rozsahu.
„Pri oboch zásahoch sme zistili, že dostatočné kamerové záznamy vyhotovené neboli, hoci došlo k použitiu donucovacích prostriedkov proti veľkému počtu osôb a mnohé osoby namietali ich neoprávnené, nadmerné a neodôvodnené použitie,“ napísala verejná ochrankyňa práv ministerke Sakovej. Ombudsmanka je presvedčená, že vyhotovovanie kamerových záznamov z policajných zásahov nie je dôležité iba z pohľadu ochrany ľudských práv, ale je aj v záujme polície.
„Som presvedčená, že väčšina príslušníkov polície by túto možnosť uvítala. Zároveň zastávam názor, že päť rokov predstavuje dostatočne dlhý časový priestor na zavedenie aj takých opatrení, ktoré sú náročné z prevádzkového a finančného hľadiska,“ uviedla.
Pri policajnom zásahu v rómskej osade v Moldave nad Bolvou 19. júna 2013 utrpelo viacero osôb zranenia a ich majetok bol poškodený. Polícia obvinenia z neprimeranosti zásahu odmietla. Jej postup kritizovala aj Jana Dubovcová, podľa ktorej neexistoval legitímny dôvod na zásah, pričom konštatovala závažné porušenie základných práv a slobôd. Vlani Ústavný súd SR zamietol sťažnosť na násilie zo strany polície.
Koalícia mimovládnych organizácií v pondelok upozornila, že vyšetrovanie zásahu nebolo dôsledné a nezávislé a dodnes nebola vyvodená trestnoprávna zodpovednosť voči príslušníkom polície, ktorí zásah naplánovali a zúčastnili sa na ňom. Upozornila tiež na nespravodlivosť a pochybnosti vo vyšetrovaní razie ako aj v prípade obžaloby šiestich zbitých Rómov z krivej výpovede.