BRATISLAVA - Minule sme vás informovali o Denise Bahledovej. Žene, ktorá stála na začiatku celého príbehu o pôsobení talianskej mafie na Slovensku a jej prepojení na slovenskú politiky. Počas jej pôsobenia dostávali dotácie z eurofondov nielen Vadalovi ľudia, ale aj mnohí ďalší. V Lučenci i v mieste Denisinho bydliska sa eurofondy preukázateľne čerpali, no miesta aj naďalej chátrajú.
Podľa našich informácií mala mať Denisa na starosti rozdeľovanie eurofondov, vďaka čomu mali k peniazom ľahší prístup aj ľudia okolo Antonina Vadalu a ostatní jeho spoločníci na východe. V Ratke, ale aj v Lučenci a okolí, sa vyskytuje množstvo tabuliek poukazujúcich na čerpanie eurofondov. Bohužiaľ, vyzerá to tak, že sa peniaze nevyužili na to, na čo mali. Miesta, pri ktorých svieti „eurofondová“ tabuľka sú neupravené a značne zanedbané.
Vypátrali sme ženu, u ktorej to celé začalo: FOTO Mafia, Smer, eurofondy a Trošková
Agro Ratka a eurofondy
Eurofondy mala dostať aj firma Agro Ratka, s. r. o. V súčasnosti neudržiavaný pozemok, kde sa celý deň nepohne ani noha. Firma sídli neďaleko od miesta, kde Denisa býva. V obchodnom registri je od roku 1998 a konateľmi i spoločníkmi sú Macedónci, ktorí v neďalekom Lučenci vlastnia niekoľko firiem a okrem iného aj nedávno otvorený luxusný hotel.
Existuje ešte jedna firma Agro Ratka – S, s. r. o., ktorá mala v rokoch 2006 – 2007 sídlo na rovnakom mieste ako Agro Ratka, postupne sa však premiestnila na inú adresu v Lučenci. Na tej istej adrese má sídlo niekoľko ďalších firiem, a to KPA Finance, s. r. o., Dituria-S, s. r. o., Miraj, s. r. o., SPV HOLIŠA, s. r. o., SPV LIPOVANY, s. r. o. a Krempos, spol. s. r. o.
Macedónci figurujú vo všetkých firmách. Zaujímavosťou je firma Miraj, s. r. o., ktorá má sídlo na rovnakej adrese zapísané aj v obchodnom registri. Miestni však potvrdili, že všetky kancelárie a celú firmu presunuli Macedónci do areálu luxusného hotela, ktorý sídli na okraji mesta.
SPV Ľadovo a Vadalov podiel
Na rovnakej adrese sídli aj firma SPV ĽADOVO 13. Firiem SPV ĽADOVO je celkovo 40, v roku 2010 v nej získala obchodný podiel spoločnosť Vadala Group, ako uvádzajú na svojich stránkach. Väčšina firiem SPV ĽADOVO vychádza z jednej adresy v Lučenci, na ktorej v súčasnosti sídli firma KOLEK, s. r. o. V niekoľkých firmách tak figuruje meno Antonina Vadalu. Okrem iného aj meno Milana Spodniaka, starostu obce Ratka, v ktorej Bahledová býva. Spodniak vlastní dom, byt a poľnohospodárske stroje.
Domy v Ratke delili rozsiahle trávnaté pozemky, ktorých bolo v okolí Lučenca požehnane. Na viacerých miestach nielen v Ratke, ale aj v Lučenci visia tabuľky, ktoré poukazujú na čerpanie eurofondov. Na pozemkoch sa však evidentne nič väčšie nespravilo. Rovnako sú na tom mnohé budovy v neďalekom Lučenci. Mnohé sú neupravené a zarastené a zrejme na nich končí množstvo eurofondov.
Ale to už je ďalší príbeh.
Február 2018 sa určite zapíše do slovenských dejín. Zavraždili investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú. Novinári pocítili útok na slobodu, Slováci pocítili zradu od politikov. Kuciaka zabili kvôli jeho práci. Na znak solidarity všetky médiá zverejnili posledný, a bohužiaľ nedokončený, článok Jána Kuciaka, po ktorom sa spustila mediálna lavína, odhalili sa korene mafie na Slovensku a začali padať hlavy najvyšších. Odstúpil aj dlhoročný premiér Robert Fico, ktorý napriek všetkému postavenie Smeru nespochybňuje a svoju demisiu vníma ako obetu v prospech väčšieho dobra.
Práve po boku neohrozeného Roberta Fica roky pôsobila ako hlavná radkyňa Mária Trošková, bývalá asistentka Viliama Jasaňa. Trošková bezpečnostnú previerku nepotrebovala a Jasaň ani nevedel, ako ju dostal. Trošková podnikala s Antoninom Vadalom, členom juhotalianskej mafie známej ako ‘Ndrangheta. Dokonca s ním mala milostný pomer, čo potvrdila aj jej matka. Vadala to popiera. Trošková predtým pracovala u Pavla Ruska, od neho šla priamo k Vadalovi. Dnes sa bývalá misska skrýva vo svojom petržalskom byte. Vadalu však do spoločnosti dostala práve Denisa Bahledová.