BRATISLAVA - Zvýšenie príplatkov za nočnú prácu, za prácu cez víkend a sviatok od začiatku mája tohto roka môže niektorým zamestnancom zvýšiť ich príjem o niekoľko desiatok eur. V relácii RTVS O päť minút dvanásť to uviedol minister práce a sociálnych vecí Ján Richter (Smer-SD).
„Kladiem si otázku, či je to likvidačné pre nejakú firmu," povedal. Ak budú mať zamestnanci podľa Richtera vyšší čistý príjem, podporí sa tým aj domáca spotreba. Firmy pritom podľa ministra práce majú podmienky na to, aby lepšie finančne ohodnotili svojich zamestnancov. „Ekonomická ziskovosť firiem tu je," zdôraznil.
Poslankyňa NR SR za SaS Jana Kiššová upozornila na to že zvýšenie príspevkov pre zamestnancov sa ide realizovať mimoriadne komplikovaným systémom. „Vznikol z toho hybrid, nezávidím účtovníčkam," povedala. Zdôraznila, že z vyšších príplatkov pre zamestnancov bude mať prospech najmä štát vo forme vyššieho výberu daní a odvodov. Vyššie príplatky pre zamestnancov podľa nej spôsobia zvýšenie cien tovarov a služieb, čo pocítia aj tí ľudia, ktorým príjem po vyšších príplatkoch nestúpne. Nárast príplatkov podľa Kiššovej pritom ublíži najmä slabším regiónom a mladým a stredným podnikateľom.
Šéf rezortu práce a sociálnych vecí upozornil na to, že schválené výnimky a časové rozloženie zvýšenia príplatkov pre zamestnancov sú výsledkom kompromisu, ktorý požadovali zamestnávatelia. Vláda podľa neho napríklad pekárom umožňuje, aby s odborármi vyjednávali o nižších príplatkoch pre zamestnancov. „Nie je to priamy diktát, môžu rokovať," povedal. Podľa ministra sa doteraz o príplatkoch pre zamestnancov nemohlo vyjednávať, pričom novela Zákonníka práce dáva týmto vyjednávaniam limity.
Liberálna poslankyňa kritizovala vládu za to, že v rámci štátnej podpory pre investorov kupuje vznik nových pracovných miest na západe Slovenska, ktoré nie je kým obsadiť a potom zamestnávatelia na tieto miesta prijímajú cudzincov. Od mája podľa nej vláda zavádza pre nezamestnaných príspevok na presťahovanie sa za prácou vo výške 4 000 eur, ktorý však podľa očakávaní ministerstva práce a sociálnych vecí využije len okolo 80 nezamestnaných.
„Možno ich aj osobne poznáte," povedala ministrovi práce. Vláda by podľa Kiššovej mala skôr zlepšovať podnikateľské prostredie, aby mladí ľudia začali podnikať a postarali sa sami o seba, ako aj zjednodušiť a zlacniť zamestnávanie. Kritizovala tiež to, že pri podnikaní na Slovensku rastie byrokracia.
Šéf rezortu hospodárstva Peter Žiga podľa ministra práce ponúka riešenia, ktoré by mali uľahčiť podnikanie na Slovensku. Vláda sa chce podľa Richtera vrátiť k európskym smerniciam, na ktorých základe Slovensko zaviedlo do svojich zákonov viac povinností, ako bolo nutné na základe smerníc zaviesť. „Zbytočne sa istíme tam, kde sa istiť netreba," povedal.
V súvislosti so zamestnávaním cudzincov na Slovensku Richter uviedol, že zavedením zákazu sociálneho dampingu od začiatku mája zamestnávanie cudzincov zdražie. Podľa poslankyne Kiššovej by vláda mala namiesto toho radšej pritiahnuť na Slovensko mladých ľudí, ktorí pracujú v zahraničí a efektívnejšie pracovať s nezamestnanými Rómami.