BRATISLAVA - Ministerstvo zahraničných vecí verí, že aj po nedeľňajších parlamentných voľbách v Maďarsku bude pokračovať "naša otvorená a konštruktívna spolupráca tak v bilaterálnej rovine ako aj v rámci V4 a EÚ". Ako ďalej uviedol rezort diplomacie vo svojom stanovisku, v demokratických voľbách vyjadrili občania Maďarska svoj názor.
Maďarské voľby v nedeľu vyhrala strana Fidesz premiéra Viktora Orbána, pričom si v parlamente udržala dvojtretinovú ústavnú väčšinu. Fidesz a jeho malý spojenec Kresťanskodemokratická ľudová strana (KDNP) spolu získali 133 zo 199 kresiel v parlamente, čo je minimum pre dvojtretinovú väčšinu.
Na druhom mieste skončilo krajne pravicové Hnutie za lepšie Maďarsko (Jobbik) s 26 kreslami a tretia ľavicová koalícia vedená Maďarskou socialistickou stranou (MSZP), ktorá si zabezpečila 20 poslaneckých miest. Orbán si víťazstvom zaistil už tretí mandát premiéra v poradí, celkovo štvrtý. Prvýkrát predsedal maďarskej vláde v rokoch 1998-2002. Ako uviedol, toto "rozhodujúce" víťazstvo považuje za "príležitosť ochrániť Maďarsko".
Maďari zvolili kontinuitu, tvrdí Blaha
Predseda parlamentného výboru pre európske záležitosti Ľuboš Blaha (Smer-SD) očakával výrazné víťazstvo Fideszu v maďarských parlamentných voľbách, a po tom, čo slovenské liberálne médiá začali písať, že Fidesz slabne, sa jeho očakávanie premenilo na istotu. Ako povedal Blaha dnes, Maďari zvolili kontinuitu, čiže z hľadiska bilaterálnej spolupráce Slovenska s Maďarskom môžeme nadviazať na doterajšiu spoluprácu. „Potvrdzuje sa, že ľudia v celej strednej Európe už majú plné zuby amerického liberálneho modelu. V ekonomike očakávajú skôr sociálnodemokratický program, ktorý si v Maďarsku, ale aj Poľsku, osvojili národní konzervatívci vrátane Fideszu,“ zdôraznil Blaha s tým, že ľudia očakávajú väčší dôraz na stabilitu, poriadok a suverenitu.
Podľa Blahu sa ľudia cítia ohrození globalizáciou, nekontrolovanou migráciou, stratou suverenity a pôsobením neoliberálnych médií a mimovládok. „Tie pocity sú podobné ako na Slovensku, rozdiel je len v tom, že na Slovensku sociálnodemokratickú ekonomiku a komunitárne hodnoty ponúka ľavica. V strednej Európe západný liberalizmus nemá šancu a jasné víťazstvo Fideszu to dokazuje,“ vyhlásil Blaha.
Ak sa maďarskí socialisti nespamätajú a neprestanú s podporou liberálneho globalizmu, časom môžu podľa Blahu skončiť mimo parlamentu ako v Poľsku. „Potvrdzuje sa, čo hovorím dlhodobo - ľavica musí klásť dôraz na robotníkov, na pracujúcich ľudí, na sociálne témy. Musí reagovať na globalizačné tlaky, z ktorých majú naši voliči obavy a kašľú na liberálne meštiacke utópie o svete Starbucksov, McDonaldov, individualizmu a súťaže. Ľudia potrebujú sociálny štát, vlastenectvo a ochranu. Toto im Fidesz ponúkol,“ dodal Blaha.
Klus očakáva, že po víťazstve Orbána sa bude Smer-SD ešte viac inšpirovať stranou Fidesz
Dá sa očakávať, že po triumfálnom víťazstve Viktora Orbána v nedeľných voľbách v Maďarsku sa bude expremiér Robert Fico a jeho strana Smer-SD ešte viac inšpirovať stranou Fidesz. Uviedol to poslanec Národnej rady SR Martin Klus (SaS) s tým, že inšpirovať sa môžu najmä v témach, ako sú migranti, ale aj obmedzovanie mimovládneho či akademického sektora, ale aj vplyvu na médiá.
"Treba už len dúfať, že Slovensko nie je Maďarsko a čo platí pre veľkú časť maďarských voličov nie je prenosné na väčšinového slovenského voliča. Obzvlášť nie aktivitami skompromitovaného expremiéra," podotkol Klus.