BRATISLAVA – Tehotné ženy by mali dostať možnosť pýtať si desaťeurový poplatok zaplatený na urgente v nemocnici späť od svojej zdravotnej poisťovne. A to pri akejkoľvek zmene zdravotného stavu súvisiaceho s tehotenstvom a pôrodom. Takýto návrh v utorok schválili poslanci v parlamentnom zdravotníckom výbore, zmeny musia ešte odobriť poslanci v pléne.
Gravidné pacientky si budú môcť desať eur pýtať v lehote do 15 dní od poskytnutia ústavnej zdravotnej pohotovosti, k žiadosti treba doklad o uhradení poplatku. Splatnosť úhrady má byť najneskôr do 90 dní od doručenia žiadosti. Znamená to teda, že poplatok by sa tehotným ženám automaticky neodpustil hneď na mieste. Nové podmienky pre tehotné ženy navrhol jeden z koaličných poslancov vo výbore, a to cez pozmeňujúci návrh k novele zákona o radiačnej ochrane.
Opozícia mala voči tomuto návrhu výhrady. "Je to postavené na hlavu," povedala členka výboru Jana Cigániková (SaS). Nesúhlasí s tým, aby boli s témou poplatkov na urgentoch zahltení posudkoví lekári poisťovní. "Pretože chaos s poplatkami na urgentoch ideme riešiť ešte väčším chaosom pre pacientov, pre poisťovne to bude záťaž," uviedla.
Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) je proti tomuto tvrdeniu. Hovorí o možnosti pre rodičky. A prečo má podľa neho poisťovňa splatnosť úhrady najneskôr do 90 dní od doručenia žiadosti? "Pretože si to poisťovne musia riešiť cez revíznych lekárov ako pri doplatkoch za lieky," vysvetlil.
Diskusia o poplatku pre tehotné ženy sa rozprúdila po tom, čo sa na poplatok sťažoval na sociálnej sieti muž tehotnej ženy z Nitry. Ministerstvo zdravotníctva krátko po tom avizovalo, že tému úhrad na urgente opäť otvorí a doprecizujú sa podmienky pre gravidné pacientky. Na riešenie situácie ho vyzvala aj opozícia na čele so SaS a OĽaNO.
Nová desaťeurová výška poplatku na urgentoch v nemocniciach platí od novembra minulého roka, dovtedy sa platili dve eurá. Takýto poplatok má odradiť pacientov, ktorí by chceli zneužívať systém. Úhrada sa nemá týkať chorých, ktorí potrebujú neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Na urgente v nemocniciach by nemali teda napríklad platiť pacienti s čerstvými úrazmi, tiež tí, ktorým sa tam venujú viac ako dve hodiny alebo ľudia s nutnosťou hospitalizácie.
Pravidlá preplácania liekov na výnimky sa prechodne zjemnia
Podmienky preplácania liekov na výnimky z verejného zdravotného poistenia sa do konca roka majú prechodne zjemniť. Od začiatku roka na nich platia limity, koľko maximálne z ich ceny môžu zdravotné poisťovne uhradiť. Poslanci parlamentného zdravotníckeho výboru v utorok odsúhlasili, že to vo výnimočných prípadoch môže byť viac ako 90 až 75 percent z ceny. Ešte to bude musieť schváliť plénum.
Poslanci tak na žiadosť ministerstva zdravotníctva reagujú na situáciu, ktorá nastala po zmenách v liekovej politike platných od januára. Okrem iného priniesli spomínané novinky v uhrádzaní liekov na výnimky. Nejde o bežné lieky, ale o tie, ktoré nesplnia podmienky vstupu do systému úhrad z verejného zdravotného poistenia, prípadne výrobcovia o vstup nepožiadajú. Často ide o drahú inovatívnu liečbu rakoviny, neurologických, kardiovaskulárnych či zriedkavých ochorení.
Zdravotné poisťovne majú po novom limit, koľko môžu za liek na výnimku zaplatiť. Na rozdiel v cene majú dať farmafirmy zľavy podobne, ako je tomu v iných európskych krajinách. Stal sa však už prípad, že farmaceutická firma takú vysokú zľavu nedala a zdravotná poisťovňa tak chcela, aby pacientka doplatila za onkologický liek stovky eur mesačne. Plánovaná legislatívna zmena umožní, aby pacienti, ktorí sa začali liečiť za starých podmienok, mohli kontinuálne pokračovať v liečbe s plnou úhradou zdravotnej poisťovne.
O situácii rokoval minulý týždeň minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) so zdravotnými poisťovňami aj Asociáciou inovatívneho farmaceutického priemyslu (AIFP), ktorá združuje výrobcov liekov. Dohodli sa, že vyvinú maximálne úsilie, aby lieky schvaľované v režime výnimiek nemali finančný dosah na pacienta. Potvrdili to v spoločnom stanovisku. Všetky strany deklarovali, že v zmysle toho aj postupujú. Zdravotné poisťovne sa tiež zaviazali zachovať pacientom, ktorým už liečba liekom na výnimku začala, jej pokračovanie za nezmenených podmienok.
Štát však menil aj samotné podmienky pre vstup liekov do systému úhrad, vďaka čomu ich má splniť viac liekov. Minister Drucker si od toho sľubuje viac modernej liečby v bežnom režime úhrad bez potreby výnimiek.