BRATISLAVA - Vznikajúca strana Spolu - Občianska demokracia (SPOLU) už má dostatočný počet podpisov na registráciu. Vyzbierala ich viac ako 17.000, potrebných je aspoň 10.000. O registráciu požiadajú zakladatelia v januári. Potvrdil to Miroslav Beblavý, ktorý stranu zakladá s ďalšími nezaradenými poslancami Národnej rady SR.
"Za tri týždne sa nám podarilo vyzbierať viac ako 17.000 podpisov na vznik SPOLU - Občianska demokracia. Pokiaľ viem, je to najrýchlejší a najúspešnejší vznik politickej strany na Slovensku. Takéto bude SPOLU – činy namiesto rečí, spoločne a po celom Slovensku," napísal na sociálnej sieti Beblavý. Podpisovú akciu spustili 17. novembra. Vznikajúca strana sa hlási k odkazu Novembra, 17. november 1989 považuje za najdôležitejší míľnik novodobých dejín Slovenska, na ktorého hodnoty chce nadviazať.
Zakladateľmi sú nezaradení poslanci Národnej rady SR Miroslav Beblavý, Jozef Mihál, Katarína Macháčková, Zuzana Zimenová, Simona Petrík, Viera Dubačová a Oto Žarnay. Pre založenie novej strany sa rozhodli preto, že iná možnosť podľa nich nie je. Žiadna politická strana podľa Beblavého neponúka zmenu, ktorú Slovensko potrebuje. "Slovensko potrebuje novú politickú silu," vyhlásil nedávno Beblavý.
Vznikajúca strana chce silnú a modernú ekonomiku, ďalej aby platil jeden rovnaký meter pre všetkých, chce tiež lepšiu zdravotnú starostlivosť, kvalitné vzdelávanie a jasnú proeurópsku orientáciu Slovenska. V budúcom roku by chcel jeho tím pripraviť programové tézy a 50 kľúčových návrhov zákonov, ktoré budú predkladať aj do parlamentu. SPOLU hlási aj potrebu riešiť problémy regiónov. "Chceme prinášať riešenia pre lepší život na Slovensku," doplnil Mihál.
Tento rok vznikli dve strany, šesť išlo do likvidácie a tri vymazali z registra
Na Slovensku máme zaregistrovaných 152 politických strán a hnutí. Z toho 60 je aktívnych a 92 sa nachádza v likvidácii. Tento rok vznikli dve nové politické strany, šesť ich vstúpilo do likvidácie a tri boli vymazané z registra politických strán a hnutí. Potvrdil to tlačový odbor ministerstva vnútra. Vznikli strany Progresívne Slovensko a Nezávislosť a Jednota. Do likvidácie vstúpili Právo a spravodlivosť, Hnutie za demokratické Slovensko, Zelená vlna, Idea, Zelení – Strana národnej prosperity, Združenie robotníkov Slovenska. Z registra vymazali Stranu demokratickej ľavice, Stranu TIP a Novú demokraciu.
Politické hnutia na Slovensku vznikajú občas aj tak, že si niekto napríklad kúpi už existujúcu stranu a premenuje ju. Pokiaľ strana nevzniká kúpou a premenovaním už existujúcej, jej zakladatelia musia vyzbierať aspoň 10.000 podpisov, odovzdať ich ministerstvu a požiadať o registráciu. Ak splní všetky zákonné podmienky, ministerstvo ju zaregistruje. Aj v súčasnosti existujú subjekty, ktoré oznámili, že začínajú zbierať podpisy, s ktorými chcú založiť svoju stranu.
Na webstránke ministerstva vnútra sa nachádzajú takéto oznámenia od prípravných výborov vznikajúcich strán Cieľ, Spolu – občianska demokracia, Zmena, Slovenská vlastenecká strana, Slovenské hnutie obrody. Pravidlá pre politické strany a hnutia sa mali sprísňovať. Zatiaľ nie je jasné, kedy k tomu dôjde. Sprísnenie, ktoré avizoval predseda Národnej rady SR a SNS Andrej Danko, totiž národniari ešte nepredstavili. Danko hovoril o zavádzaní limitu na počet členov aj o zmene fungovania straníckych štruktúr.
Premiér Robert Fico (Smer-SD) nedávno priznal, že mu myšlienka takýchto úprav neprekáža. Riešiť by sa podľa premiéra mohla aj otázka nezávislých kandidátov. Opozícia zmenu zákona, najmä zámer zaviesť limity na počet členov strany, od začiatku kritizuje. Hovorila aj o možnosti napadnúť takýto zákon, ak prejde, na Ústavnom súde SR.