Štvrtok26. december 2024, meniny má Štefan, zajtra Filoména

Kažimír nezískal post šéfa Euroskupiny: Stal sa ním portugalský socialista Mário Centeno

Peter Kažimír Zobraziť galériu (3)
Peter Kažimír (Zdroj: SITA)

BRUSEL - Slovensko pôvodne podporovalo kandidatúru talianskeho ministra hospodárstva a financií Piera Carla Padoana na post šéfa Euroskupiny, až neskôr zvážilo vlastnú kandidatúru. Uviedol minister financií SR Peter Kažimír po príchode na zasadnutie ministrov financií eurozóny v Bruseli krátko pred začatím hlasovania o budúcom šéfovi tohto združenia.

Na post šéfa Euroskupiny, čiže neformálneho združenia ministrov financií krajín eurozóny, zvolili šéfa portugalského rezortu financií, socialistu Mária Centena. O funkciu, o ktorej obsadení sa hlasovaním rozhodlo v pondelok, sa uchádzali aj slovenský minister financií Peter Kažimír a ministri financií Luxemburska a Lotyšska.

Centeno, ktorý nahradí doterajšieho šéfa Euroskupiny, holandského socialistu Jeroena Dijsselbloema, sa funkcie ujíma v čase, keď eurozóna je v oveľa lepšej forme. Ekonomika výrazne rastie a obavy o budúcnosť Grécka v menovej únii sa zmenšili, pričom sa ráta s tým, že Atény prestanú prijímať núdzovú pomoc na budúci rok v lete.

Centeno vzdelanie získal na Harvardovej univerzite. Je členom portugalskej vlády, ktorá sa moci ujala v decembri 2015 a demonštratívne zrušila mnohé úsporné opatrenia prijaté v krajine v súvislosti s núdzovou pomocou v sume 78 mld. eur z roku 2011. Centeno pred tým, ako sa stal ministrom, kritizoval úsporné opatrenia ako príčinu tri roky trvajúcej recesie v krajine. Portugalská ekonomika teraz opäť rastie a prognózuje sa, že za tento rok sa zväčší o 2,3 percenta.

Mário Centeno
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: SITA/AP Photo/Olivier Matthys)

Kažimír chce s Centenom úzko spolupracovať

Kažimír po skončení procesu hlasovania zablahoželal víťazovi a potvrdil, že sa vo finálnej fáze vzdal v jeho prospech, aby bol splnený cieľ, na ktorom sa dohodli európski socialisti, že túto funkciu by mal prebrať niekto, kto má podobné politické videnie ako končiaci šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem.

"Som pripravený s ním spolupracovať. Rešpektujem jeho znalosti a schopnosti. Nebude to mať jednoduché, lebo nás čaká zložitý polrok očakávaných zmien, práca na novej architektúre menovej únie," opísal situáciu Kažimír a dodal, že pomocná ruka "z našej strany" stále platí. Minister s odkazom na svoju účasť vo voľbách o predsedu Euroskupiny pripomenul, že socialisti prvotne rátali s nomináciou talianskeho ministra financií Piera Carla Padoana, ktorý je šéfom štvorčlennej skupiny socialistov v Euroskupine (Malta, Portugalsko, SR a Taliansko).

Pri Padoanovi bol široký stranícky konsenzus, ten sa však nečakane a na poslednú chvíľu rozhodol prenechať túto pozíciu portugalskému rezortnému kolegovi. To viedlo Kažimíra k rozhodnutiu tiež sa zapojiť do súťaže, čo by - podľa jeho slov - nerobil, keby nemal šancu a podporu niektorých dôležitých krajín eurozóny. Nakoniec Centeno bez problémov porazil luxemburského liberálneho ministra Pierra Gramegnu aj vďaka podpore SR a jej prívržencov z prvého kola hlasovania.

"Pre nás bolo dôležité, že sme mohli zaujať a ubezpečujem, že aj najväčšie členské krajiny EÚ si všimli, že Slovensko má názor. Že malá krajina a nový členský štát sa chce aktívne podieľať na formovaní budúcnosti nás všetkých v oblasti financií a finančných trhov. My máme názor. Môžem povedať, že nie každý má názor," skonštatoval. Dodal, že rozhodnutie ísť do súťaže o šéfa Euroskupiny vnímal aj ako možnosť prezentovať Slovensko a verí, že sa mu to podarilo.

Peter Kažimír a Mário
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: TASR/AP)

Pred hlasovaním Kažimír dúfal vo férovú súťaž 

"Keď sa Padoan rozhodol vzdať sa tejto možnosti, nedosiahli sme zhodu, a preto sme dvaja v rodine sociálnych demokratov, ktorí sa uchádzame o tento post. Dúfam, že to bude férová súťaž," povedal Kažimír v súvislosti s nadchádzajúcim hlasovaním.

V ňom podľa európskych týždenníkov Politico či EUobserver sú favoritmi portugalský kandidát Mário Centeno z politickej skupiny európskych socialistov, ktorému podporu v sobotu na kongrese prejavila aj Strana európskych socialistov (PES) a luxemburský minister Pierre Gramegna. Ten je z politickej skupiny liberálov, ktorí majú v Euroskupine sedem ministrov a podľa EUobserver ak Gramegna v prvom kole neuspeje, liberáli sa priklonia k Centenovi.

Na otázku, ako vníma tento európsky "mediálny tlak", Kažimír odpovedal, že to vníma ako súčasť súboja, ktorý však bol doteraz medzi ním a Centenom a ďalšími kandidátmi veľmi férový. "To ostatné sú len špekulácie, ale, samozrejme, každý má svojich priaznivcov, ale aj kritikov. To je prirodzené a legitímne," odkázal. Pri zmienke, či svoju kandidatúra vníma aj ako snahu o akési vyváženie Západ - Východ z pohľadu dôležitých funkcií v EÚ, priznal, že Európa nie je len o rovnováhe Sever - Juh, ale aj o vyrovnaných šancách medzi starými a novými členskými krajinami.

"Keď sa pozriete na európsku mapu, tak zistíte, že reprezentácia zo strany nových členských krajín je veľmi malá," pripomenul. Ak sa ministri financií eurozóny nedohodnú na svojom novom šéfovi už v prvom kole hlasovania, víťaza určí druhé kolo. Budúci šéf Euroskupiny musí získať podporu najmenej 10 krajín 19-člennej eurozóny.

Viac o téme: Minister financiíBruselPeter KažimírEurópska úniaVoľba šéfa Euroskupiny
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu