Pondelok23. december 2024, meniny má Nadežda, Naďa, zajtra Adam, Eva

Sme oprávnenou krajinou na presťahovanie agentúry EMA z Londýna, tvrdí Drucker

Tomáš Drucker
Tomáš Drucker (Zdroj: SITA)

BRUSEL - Slovenskú kandidatúru na premiestnenie Európskej agentúry pre lieky (EMA) z Londýna do Bratislavy prišli dnes do Bruselu oficiálne odprezentovať minister zdravotníctva SR Tomáš Drucker a štátny tajomník Ministerstva dopravy a výstavby SR Viktor Stromček.

Drucker po prezentácii bratislavskej kandidatúry na pôde Stáleho zastúpenia SR pri EÚ skonštatoval, že Európska komisia v sobotu (30.9.) vydala objektívne hodnotenie všetkých 19 ponúk na presídlenie agentúry a Bratislava v tomto hodnotení vyšla ako jedna z najlepších.

Pripomenul, že v priebehu leta sa predstavitelia jeho rezortu stretli aj so zástupcami agentúry, aby spoznali ich obavy z presídlenia. "Chceme presvedčiť zamestnancov EMA, že pohľady, ktoré možno majú na Bratislavu či na Slovensko, sú len z nedostatku skúseností," uviedol. Spresnil, že ak by sa SR podarilo uspieť v súťaži o sídlo EMA, tak "bude našou úlohou" presvedčiť ich, že hoci je slovenská metropola menej známa ako atraktívne turistické destinácie Miláno či Barcelona, naše tromfy sú v otázke bezpečnosti, nižších nákladov na život a pestrého kultúrneho vyžitia.

"Sme na 14. mieste v atraktivite miest v EÚ, ale zamestnanci agentúry túto skúsenosť nemajú. Bude našou úlohou investovať do toho, aby sme čo najviac zamestnancov priviezli na Slovensko, aby spoznali Bratislavu a našu krajinu a dostali možnosť sa rozhodnúť," vysvetlil minister. SR je ochotná každému zo zamestnancov pomôcť pri zháňaní adekvátneho bývania, ponúkneme stredné školy s anglickým, nemeckým a francúzskym vyučovaním pre ich deti, možnosti sú aj na našich vysokých školách a z tohto hľadiska je výhodou blízkosť Rakúska, Českej republiky a Maďarska, kde sú ďalšie možnosti na štúdium.

Slovensko podľa jeho slov ponúkne zamestnancom a ich rodinným príslušníkom také isté sociálne výhody ako domácim pracovníkom, budú mať prístup k zdravotnému poisteniu. To, že Bratislava samotná nemá veľké letisko, nepovažuje za hendikep, lebo spojenie s letiskom Schwechat je výborné a je odtiaľ bližšie do centra Bratislavy ako do centra Viedne a určite bližšie ako z londýnskych letísk do terajšieho sídla EMA.

V internom prieskume medzi zamestnancami EMA sa Bratislava neocitla medzi favorizovanými mestami a je možný úbytok odborníkov, ak sa agentúra presťahuje na Slovensko. Drucker priznal, že v tomto prípade bude treba zabojovať o všetkých expertov, ale prípadný výpadok je pravdepodobný, a preto chce SR spolu s Českou republikou, Maďarskom a ďalšími krajinami vytvoriť "virtuálnu agentúru", ktorá je schopná prevziať mnoho činností EMA a poskytnúť dobrých profesionálov pre EMA.

Na otázku TASR, koľko Slovákov dnes pre túto agentúru pracuje, Drucker uviedol, že je to 40 odborníkov zo SR, čo je v prepočte na počet obyvateľov najviac zo všetkých členských krajín Únie.  Drucker priznal, že investície, ktoré by sme venovali presunu EMA do Bratislavy, do budovy a jej prevádzky, do zamestnancov a do školenia našich odborníkov z lekárskej, farmaceutickej a biotechnologickej sféry, čiže oblasti znalostnej a inovatívnej ekonomiky, sa vyšplhajú na desiatky miliónov eur. Boli by to však dobre investované peniaze, ktoré by sa našej krajine rýchlo vrátili.

"Myslíme si, že sme oprávnenou krajinou na získanie takejto inštitúcie, aj ako región, aj ako krajina. Sme prvou na mieste z tých krajín, ktoré vstúpili do EÚ v roku 2004 a nemajú ešte nejakú agentúru na svojom území," pripomenul. Oceňuje, že eurokomisia ohodnotila Bratislavu na úrovni Barcelony, ale najväčšou výzvou bude "predať sa" a uspieť v hlasovaní.

Podľa jeho slov v novembri v prvom kole hlasovania zrejme nevzíde jasný víťaz a bolo by dobré prepracovať sa medzi trojicu finalistov. Tu pomôže lobbing na každej úrovni politického zastúpenia SR v Európe. Spojencov už máme medzi našimi partnermi vo Vyšehradskej štvorke (Česi a Maďari sa o EMA neuchádzajú), rokovali sme už s pobaltskými štátmi a diplomatické úsilie pokračuje.

Stromček: Bratislava dokáže na požiadavky EMA reagovať pružnejšie ako konkurencia

Slovensko má voči svojim konkurentom v snahe o získanie Európskej agentúry pre lieky (EMA) tú výhodu, že dokážeme flexibilne reagovať na požiadavky zo strany agentúry týkajúce sa nového sídla a jeho vybavenia. Uviedol to štátny tajomník Ministerstva dopravy a výstavby SR Viktor Stromček, ktorý dnes v Bruseli spolu s ministrom zdravotníctva SR Tomášom Druckerom odprezentoval slovenskú kandidatúru na premiestnenie EMA do Bratislavy.

Agentúra vo svojej hodnotiacej správe z 3. októbra upozornila na to, že bratislavské letisko neponúka dobré spojenie so svetom a najbližšie medzinárodné letiská vo Viedni a Budapešti sú náročné na dochádzanie. Stromček upozornil, že slovenská strana o tejto záležitosti diskutuje s agentúrou, pričom vysvetľujeme, že z letiska vo Schwechate sa skôr dostanú do centra Bratislavy ako do centra Viedne. "Nehovoríme, že viedenské letisko je naše letisko, ale že pre každého, kto chce letieť a prísť do Bratislavy, je toto letisko takou istou opciou ako to bratislavské," dodal.

Európska komisia aj EMA veľmi dobre ohodnotili slovenskú ponuku budovy, kde by sa mohla agentúra presťahovať. Stromček zdôraznil, že rozostavaná Westend Plazza na Patrónke bude určite dokončená včas, dokonca s takmer polročným predstihom, na konci roku 2018. Podľa jeho slov meškanie výstavby zatiaľ nehrozí, stavba pokračuje podľa harmonogramu, už sa buduje posledné poschodie a v prípade nečakaných zvratov stále budeme mať niekoľko mesiacov rezervy na včasné odovzdanie budovy do prevádzky.

"Výhodou oproti iným krajinám je, že sme agentúre naznačili, že môžeme robiť špeciálne úpravy či už po technických alebo dispozičných stránkach, ktoré by agentúre viac vyhovovali," zhodnotil situáciu. Podľa jeho slov sme pri dotváraní sídla agentúry ďaleko pružnejší než naši konkurenti. Spresnil, že to mesto, ktoré nebude mať v poriadku budovu, šance na úspech nemá, a dodal, že je pre SR dobrou správou, že eurokomisia vo svojom predbežnom stanovisku uviedla, že Bratislava a niekoľko ďalších miest pripravili "kvalitnú ponuku".

Slovensko v súťaži o získanie sídla EMA sľubuje nielen kvalitnú budovu s potrebným vybavením (rokovaciu sálu pre 300 ľudí nemá agentúra ani v Londýne), ale aj platbu nájomného za prvé dva roky, presťahovanie z Londýna do Bratislavy, podporu zamestnancom a ich rodinným príslušníkom pri hľadaní bývania, škôl a rôznych sociálnych vymožeností.

Stromček priznal, že je predčasné hovoriť o konečnej sume, ktorú SR investuje do tohto projektu, lebo súťaž stále beží a nejaké "tromfy v rukáve" si musíme nechať až do novembra, keď Rada ministrov bude hlasovať o víťazovi. Podľa ministra Druckera pôjde o niekoľko desiatok miliónov eur. Stromček upozornil, že táto suma bude po ukončení súťaže zverejnená a urobí sa odpočet, koľko sa preinvestovalo v súlade s požiadavkami EMA.

"Na druhej strane si ale dovolím povedať, že je to výhodné pre Slovensko. Peniaze, ktoré investujeme, aby sme získali agentúru, sa nám vrátia. Aj preto má toľko krajín záujem agentúru získať," opísal situáciu Stromček. Dodal, že výhoda by bola nielen v podpore pre vedu a výskum na Slovensku. V prípade nášho úspechu sem budú chodiť tisíce návštevníkov na konferencie a táto významná agentúra s vyše 900 zamestnancami vytvára veľa synergických efektov v podobe sprievodných činností pozitívnych pre ekonomiku.

Sídlo EMA v Bratislave by podporilo aj náš trh s nehnuteľnosťami. Stromček pre TASR uviedol, že v súčasnosti je v meste veľa developerských projektov a vieme ponúknuť zamestnancom agentúry dobré a kvalitné bývanie. Neobáva sa ani nedostatočnej kapacity hotelov. Dodal, že hotelová sieť je aktívna, budujú sa nové hotely a z Patrónky je dobrá a rýchla dostupnosť do hotelov v centre mesta a v súlade s európskymi štandardmi.

Viac o téme: EMATomáš DruckerBrexit
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu