BRATISLAVA - Štefan Harabin by nemal byť nielen sudcom Najvyššieho súdu SR, ale sudcom vôbec. Domnieva sa generálny prokurátor Jaromír Čižnár, ktorý to uviedol v reakcii na Harabinovu kritiku jeho stanoviska k prípadu košického výtvarníka Ľuboša L.
Generálny prokurátor vyjadril v stanovisku 4. septembra znechutenie nad podľa neho účelovou politizáciou prípadu zo strany niektorých politikov. Tí ho vyzvali, aby disciplinárne postihol prokurátora, ktorý požadoval väzbu výtvarníka. Výzvu Čižnár označil za absurdnú, keďže tí istí politici podľa neho nežiadajú prijatie disciplinárnych opatrení aj voči sudcom, na základe verdiktov ktorých sú opakovane prepúšťané, respektíve oslobodzované osoby údajne patriace k mafiánskym skupinám.
Na výrok zareagoval Harabin, podľa ktorého ide zo strany Čižnára o právnu schizofréniu. "Na jednej strane sa bráni politizácii justície v prípade Lorenz a na druhej strane ako právny schizofrenik vyzýva politikov, aby iniciovali disciplinárne konania voči sudcom, ktorí nerozhodujú tak, ako on chce. Veď on priamo neústavným spôsobom vyzýva politikov, aby sa miešali do súdneho konania a ženie ich do iniciatív, aby dávali návrhy na disciplinárne konania sudcov," citoval Harabina portál Hlavné správy.
Sudca NS ďalej vyslovil presvedčenie, že Čižnár "nemôže riadiť ani miestnu prokuratúru v Ubli, keby tam bola". "Takýto prokurátor nesmie vôbec obliekať prokurátorský talár a nie aby bol generálnym prokurátorom. To je totálna politizácia justície," domnieva sa bývalý predseda Najvyššieho súdu a Súdnej rady. Pripomenul, že prokurátor je len procesná strana v konaní a podľa ústavy s konečnou platnosťou rozhodujú súdy. Stanovisko Čižnára Harabin označil za hrubý zásah do nezávislosti justície.
"S pobavením som si prečítal reakciu Štefana Harabina. Hoci som žiadneho sudcu v uvedenom prípade nemenoval, naplno sa u Štefana Harabina potvrdilo porekadlo, že trafená hus zagágala," reagoval dnes na tieto slová generálny prokurátor. "Je to práve pán sudca Harabin, ktorý vydáva čudesné a nezákonné rozhodnutia," pripomenul vo svojom písomnom stanovisku.
"To, že ma označil za schizofrenika, považujem za následok jeho duševnej poruchy, ktorá sa u neho prejavuje po strate moci. Ako sa ukázalo, ani orgány súdnej samosprávy, ani rozhodujúce relevantné médiá na moje vyjadrenie takto hystericky nereagovali. Keďže podľa pána Harabina, by som nemal byť generálnym prokurátorom, dokonca by som nemal viesť ani miestnu prokuratúru v Ubli, podľa môjho názoru by pán Harabin nemal byť nielen sudcom Najvyššieho súdu SR, ale sudcom vôbec," vyjadril presvedčenie Čižnár.
"Na rozdiel od pána Harabina si väčšinu sudcov vážim a považujem ich za odborníkov. Na ďalšie bludy a polopravdy tohto hysterika a patologického klamára reagovať nebudem," doplnil generálny prokurátor.
Senát Štefana Harabina má na konte ďalšie kontroverzné rozhodnutie
Rozhodnutie senátu Štefana Harabina, ktorým prepustil z väzby obvineného z útoku na študenta tmavej pleti v Banskej Bystrici, vyvoláva kontroverzie. Je v ňom totiž napísané, že keď páchateľ na obeť pri útoku kričal vulgarizmus začínajúci na k.. v spojení so slovami čierny a černoch, nejde o rasizmus, ale len o označenie osoby s určitými fyziologickými znakmi. Informuje o tom na sociálnej sieti RTVS. Proti takémuto zneniu rozhodnutia sa ohradila aj predsedníčka Najvyššieho súdu Daniela Švecová – podľa nej ide o účelovú obhajobu páchateľa.
Vo februári v banskobystrickom bare napadli francúzskeho študenta tmavej pleti – a to tak, že mu páchateľ rozrezal tvár od spánku až po pery rozbitým pohárom. V pokračovaní útoku zabránili okolostojaci, pričom páchateľ podľa prokuratúry na študenta kričal vulgarizmus začínajúci na k.. – v spojení so slovami čierny a černoch. Ako rasovo motivovaný útok sa prípad dostal na špeciálnu prokuratúru a súd, a podozrivý sa už na druhý deň ráno ocitol vo väzbe. Prokurátor to odôvodnil tým, že podobný trestný čin už spáchal. Z väzby ho však po dvoch týždňoch prepustil senát Štefana Harabina na Najvyššom súde SR – aj preto, že podľa neho nebolo dokázané, že by išlo o rasizmus. Súd tak uznal argumenty obvineného. V odôvodnení rozhodnutia sa píše: „V prípade použitia slovného spojenia „k***t černoch“ na adresu poškodeného to nie je možné vyhodnotiť ako dôkaz, že obvinený konal z rasovej pohnútky. .. Pokiaľ by chcel obvinený použiť voči poškodenému hanlivé pomenovanie o farbe pleti, použil by napríklad výraz „neger“. .. Nie je neštandardné, že počas bitky jej aktéri používajú aj nadávky a spájajú ich s určitou vlastnosťou, napríklad „k***t plešatý, resp. zubatý“, ich porovnanie so spojením „k***t černoch“ pri výklade nesprítomňuje rozdiely.“
Predsedníčka najvyššieho súdu Daniela Švecová nevedela podľa RTVS jednoznačne odpovedať, či podá na Štefana Harabina ďalší disciplinárny návrh. Text rozhodnutia však odsúdila. Jej hovorca Boris Urbančík povedal, že „slovné spojenie, ktoré je uvedené v rozhodnutí, podľa predsedníčky Najvyššieho súdu SR jednoznačne vyjadruje rasovú nenávisť. Také je hodnotenie zrejme aj pre bežného človeka, nie je naň potrebné právnické vzdelanie, iné vysvetlenie je evidentne účelovou obhajobou konania autora vulgárneho výroku.“
Súd sa tiež podľa RTVS zaoberal tým, že podozrivý na sociálnej sieti lajkoval združenie, ktoré nerešpektuje hodnoty liberálnej demokracie a údajne má blízko k fašizmu. Podľa senátu Štefana Harabina nebolo dokázané, že by obvinený vyjadril svoje sympatie k združeniu preto, že súhlasí s ich obhajobou vojnového slovenského štátu alebo napríklad preto, že sa mu páčia iné princípy tohto združenia, ako tradičná rodina. Štefan Harabin na rozhodnutí trvá. "Rozhodnutie Najvyššieho súdu SR je zákonné, nespochybniteľné, procesne nezrušiteľné, vykonateľné," povedal pre RTVS. Prípad útoku na študenta ešte nie je uzavretý, momentálne je na špeciálnej prokuratúre.