SPIŠSKÉ PODHRADIE - Neriešenie rómskej problematiky dáva vietor do plachiet extrémizmu a to je to najhoršie, čo sa môže diať. Uviedol to dnes počas návštevy Spišského Podhradia prezident SR Andrej Kiska. V budove mestského úradu rokoval s predstaviteľmi samosprávy, navštívil aj vzdelávacie centrum Nano Nagle, ktoré pomáha rómskym deťom.
"Moderné Slovensko má za sebou už pomaly 25 rokov a počas nich sme toho v rómskej problematike spravili málo. Za 25 rokov stále vidíme chatrče bez vody, elektriky, ľudí žijúcich v nevhodných podmienkach pre túto dobu. Mnohokrát sme počuli veľa plánov, cieľov, ale reálne výsledky nie je vidieť," poznamenal po návšteve centra Nano Nagle prezident. Podľa neho je vidieť prácu dobrovoľníkov, tretieho sektora, cirkvi, starostov a primátorov, ktorí dokázali vo svojich mestách a obciach vyriešiť rómsku problematiku.
"Vidíme veľa úspešných projektov, ktoré dokážu pomôcť Rómom, ale napriek tomu nie sme schopní ako spoločnosť postaviť si jasné ciele, zobrať vzory, ktoré fungujú, a aplikovať ich na celom Slovensku," povedal Kiska. Ako doplnil, do roku 2020 SR na riešenie rómskej problematiky dostala z európskych peňazí 450 miliónov eur.
"Potrebujeme vidieť jasne postavené ciele a vyžadovať výsledky. Na modernom Slovensku je nepredstaviteľný život v niektorých rómskych komunitách. Neriešenie rómskej problematiky dáva vietor do plachiet extrémizmu," vyzdvihol s tým, že ak sa na Slovensku chce začať riešiť rómska problematika, tak nestačí problém len pomenovať. "Nestačí navrhovať len riešenia, ale musíme vidieť aj výsledky. Ak to dokážu robiť jednotlivci, mimovládky či cirkev, tak si položme otázku, prečo to nedokážeme spraviť ako štát," uzavrel prezident.