BRATISLAVA - Minister kultúry Marek Maďarič považuje za „zaujímavé, že verejnoprávny Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) je v tomto momente terčom z dvoch strán. Nielen zo strany Slovenskej národnej strany (SNS), ktorá vyjadrila zámer zoštátniť ho, ale aj zo strany opozičných poslancov, ktorí by chceli, aby bol RTVS priamo platený zo štátneho rozpočtu“.
Akom ďalej povedal médiám Maďarič pred dnešným rokovaním vlády, „praktický dôsledok jedného aj druhého by mohol byť ten istý, že by sa Slovenská televízia a Slovenský rozhlas mohli dostať pod priamy vplyv aktuálnej politickej moci“. Šéf rezortu kultúry, pod ktorého patria aj médiá, tak reagoval na vyjadrenia predsedu Národnej rady (NR) SR a predsedu SNS Andreja Danka. Líder národniarov v nedeľnej diskusii televízie TA3 V politike okrem iného povedal, že v prípade víťazstva v parlamentných voľbách by zrušil tzv. koncesionárske poplatky a zoštátnil by RTVS.
V pondelok 10. apríla poslanci OĽaNO-NOVA opätovne predložili do podateľne NR SR návrh novely zákona o RTVS, ktorou chcú zrušiť dva súčasné príjmy RTVS - tzv. koncesionárske poplatky a príspevky cez zmluvu so štátom a nahradiť ich jedným novým príjmom - každoročným príspevkom zo štátneho rozpočtu. Konkrétne by išlo o sumu podľa zákonom presne určeného percenta z hrubého domáceho produktu (HDP). Opoziční poslanci OĽaNO-NOVA Jozef Viskupič a Ján Budaj predloženie návrhu odôvodnili útokmi politikov na verejnoprávny RTVS a tiež vyjadreniami Danka o jeho zoštátnení.
Na otázku, či cez Smer-SD zoštátnenie RTVS neprejde, odpovedal Maďarič, že hovorí o „svojej predstave, o svojej doterajšej činnosti, o tom, že Smer nielenže zatiaľ prostredníctvom mňa ako ministra kultúry ide cestou verejnoprávnych médií, ale nakoniec aj o tom, že Smer nikdy nesiahol na nezávislosť napríklad RTVS, a to bol aj sám vo vláde a mal na to v úvodzovkách všetky možnosti. Zatiaľ nie sme konfrontovaní, okrem toho opozičného návrhu, s tým, že by ten zámer SNS bol niečo viac ako len vízia“.
Maďarič v reakcii na vyjadrenia Danka aj návrh opozície pripomenul, že je dlhodobým zástancom transformácie štátnych médií po roku 1989 na verejnoprávne. „Preto som aj odštátnil Tlačovú agentúru Slovenskej republiky, aj som väčšiu časť štátneho grantového systému transformoval do podoby verejnoprávnych fondov a snažím sa posilňovať tie prvky RTVS , ktoré by mohli dávať predpoklad jej väčšej nezávislosti,“ konštatoval.
Kritika premiéra Roberta Fica na adresu RTVS je podľa ministra kultúry niečo iné ako zámery alebo návrhy zmeniť niečo podstatné v RTVS. Fico minulý týždeň opakovane označil RTVS za opozičné médium a vyjadril sa, že je potrebné zmeniť jeho vedenie. Maďarič si myslí, že „tak, ako sa politici musia vyrovnať s kritikou, tak sú kritizovateľné aj médiá a premiér nepriamo vyjadril svoj názor, kto by podľa neho nemal byť zvolený za generálneho riaditeľa“.
Za podstatné a oveľa dôležitejšie považuje to, kto bude zvolený za generálneho riaditeľa RTVS, jeho kroky, činnosť a ľudia, ktorými sa obklopí. O žiadnej dohode o tom, kto bude zvolený za šéfa RTVS, Maďarič nevie. „Ja som s nikým nerokoval, vychádzam z toho, že je to primárne kompetencia poslancov, to znamená, že viac-menej v prípade Smeru debaty poslaneckého klubu,“ povedal pred dnešným rokovaním vlády.
Na otázku, či ešte môže generálny riaditeľ TASR Jaroslav Rezník kandidovať za šéfa RTVS po tom, ako TASR podpísala a následne aj rozviazala zmluvu s ruskou tlačovou agentúrou Sputnik, označovanou za prokremeľskú, uviedol, že „nie sú žiadne zákonné prekážky, aby kandidoval“. Bližšie sa k tomu vyjadriť nechcel, keďže Rezník zatiaľ neohlásil, či bude, alebo nebude kandidovať.
Kaliňák podporuje kritiku premiéra adresovanú RTVS
Vzorom pre verejnoprávny Rozhlas a televíziu Slovenska (RTVS) má byť podľa ministra vnútra a podpredsedu Smer-SD Roberta Kaliňáka Česká televízia. Kaliňák pritom podporuje kritické slová premiéra a svojho straníckeho predsedu Roberta Fica. Ako povedal médiám po dnešnom rokovaní vlády, bude sa „plne pridŕžať vyjadrenia pána premiéra“.
Myslí si, že v RTVS „sú niektorí redaktori, ktorí sú skúsení a robia svoju prácu dobre, sú niektorí, ktorí sú nepoučiteľní, niektoré veci, ktoré naozaj nepatria do vysielacieho času RTVS. To znamená, myslíme si, že určite nejaká zmena nastať má“. Ako minister vnútra sa nechce vyjadrovať k voľbe generálneho riaditeľa, na diskusiu o voľbe šéfa RTVS v Smer-e sa teší a je presvedčený, že o tom médiá úplne informovať nebudú.
Z pohľadu Kaliňáka by Česká televízia mala byť vzor alebo model pre Slovenskú televíziu. „Keď si zoberiete skladbu programov, koľko hodín venuje denne Česká televízia životu ľudí v regiónoch, tak si myslím, že toto pre mňa absolútne absentuje, že tá verejnoprávnosť, ktorá má informovať o všetkých typoch udalostí a nevyberať si, by som povedal to, čo si môžu dovoliť komerčné médiá alebo bulvár, to si RTVS, vrátane rozhlasu dovoliť nemôže.“
Ako vyplýva z programu RTVS, televízia každý pracovný deň na Dvojke vysiela Správy RTVS z regiónov a dianiu v regiónoch sa okrem bežného spravodajstva v televízii i rozhlase špeciálne venuje v regionálnom vysielaní Slovenského rozhlasu, na Rádiu Regina.
O žiadnej dohode v Smere na kandidátovi na post generálneho riaditeľa RTVS nevie ani minister kultúry a zároveň podpredseda Smer-SD Marek Maďarič, pod ktorého rezort patria i médiá. Odpoveď na to, či sa podľa neho podarí zvoliť šéfa RTVS v prvom kole voľby 22. júna, považuje za predčasnú, lebo zatiaľ nie je známe, kto sa do voľby prihlási. Až zo všetkých prihlásených kandidátov možno podľa neho dedukovať odpoveď na túto otázku.
Ako pred dnešným rokovaním vlády povedal novinárom, osobne nehľadá kandidáta, ktorý by „bol priechodný pre väčšinu“. Ako dodal, „neviem, kto hľadá kandidáta, je to normálne otvorená súťaž a keď sa prihlásia, tak potom možno budú nejaké rokovania a keď niekto hľadá aj aktívne, tak neviem, nech sa nám prihlási. Ja nehľadám“.
Výbor NR SR pre kultúru a médiá zverejnil 7. apríla výzvu na prihlasovanie kandidátov na generálneho riaditeľa RTVS. Výzva je v plnom znení dostupná na webstránkach NR SR a na webe RTVS. Záujemcovia o post šéfa verejnoprávnej rádiotelevízie musia prihlášku do voľby spolu s potrebnými prílohami doručiť parlamentu do 10. mája. Voľbe v parlamentnom pléne vyhlásenej na 22. júna predchádza 30. mája verejné vypočutie kandidátov. Prípadná opakovaná voľba by bola 29. júna.
Súčasnému šéfovi verejnoprávnej rádiotelevízie Václavovi Mikovi vyprší funkčné obdobie 1. augusta. Médiá najčastejšie ako možných kandidátov na šéfa RTVS spomínajú súčasného generálneho riaditeľa RTVS a zároveň bývalého generálneho riaditeľa TV Markíza a exšéfa Rádia Expres Václava Miku a generálneho riaditeľa Tlačovej agentúry SR a exšéfa Slovenského rozhlasu Jaroslava Rezníka. Svoju možnú kandidatúru nevylúčila ani bývalá generálna riaditeľka TV Markíza Zuzana Ťapáková, ktorá sa v súčasnosti zaoberá PR a spolupracuje aj s ministerstvom zahraničných vecí. Z nich zatiaľ ako jediný oficiálne oznámil záujem kandidovať Mika..