BRATISLAVA - Suma materskej dávky sa od mája tohto roka zvýši zo 70 % na 75 % z hrubej mzdy zamestnankyne, resp. z vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby (SZČO).
Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú dnes schválil parlament. Táto dávka, ktorú vypláca Sociálna poisťovňa, tak bude pri hrubom zárobku do 1 766 eur dosahovať takmer 100 % čistej mzdy, ktorý mala osoba pred odchodom na materskú dovolenku.
Priemerná mesačná suma materskej dávky bude po novom podľa rezortu práce a sociálnych vecí predstavovať 518,8 eura, čo je nárast o 34,60 eura. Ako uviedol minister práce a sociálnych vecí Ján Richter, maximálna výška materskej dávky pri 31-dňovom mesiaci od mája dosiahne 1 350 eur namiesto súčasných 1 260 eur.
Dlhodobo nezamestnaní budú viac motivovaní k práci
Dlhodobo evidovaní nezamestnaní a dlhodobo neaktívni ľudia budú viac motivovaní k tomu, aby sa zamestnali. Kým v súčasnosti sa im pri posudzovaní nároku na dávky v hmotnej núdzi nezapočítava 25 % príjmu zo závislej činnosti, po novom sa im nebude zaratávať 50 % ich príjmu z práce počas prvého roka od nástupu do zamestnania. Vyplýva to z parlamentom schválenej novely zákona o službách zamestnanosti, ktorou sa novelizuje aj zákon o pomoci v hmotnej núdzi.
Úrady práce dostanú možnosť kontrolovať dodržiavanie liečebného režimu člena domácnosti, ktorá dostáva dávky v hmotnej núdzi. Podľa rezortu práce sa totiž status dočasnej pracovnej neschopnosti (PN) zo strany sociálne odkázaných ľudí zneužíva, keďže sa osoba počas PN nemusí zúčastňovať na aktivačných prácach v rozsahu 32 hodín mesačne.
Poberateľ dávky v hmotnej núdzi, resp. člen domácnosti, bude povinný doručiť úradu práce potvrdenie o dočasnej PN do troch dní od jeho vystavenia lekárom. Pri práci na dohodu sa bude prihliadať len na skutočne vykonanú závislú činnosť, teda počet odpracovaných hodín. Podľa ministerstva práce totiž stúpol počet uzatvorených dohôd len preto, aby sa sociálne odkázaní ľudia nemuseli zúčastňovať na aktivačných činnostiach.