BRATISLAVA - Ak vládna koalícia pripraví návrh, ktorý by Ústavnému súdu SR umožnil posudzovať ústavnosť návrhov zákonov, teda nielen schválených zákonov, strana SaS ho dôkladne preštuduje. Informovala o tom hovorkyňa SaS Katarína Svrčeková, SaS si „posvieti najmä na to, aby takýto nový model zachovával rozumné rozdelenie moci v štáte na zákonodarnú, výkonnú a súdnu moc".
„Rovnako, aby sa jeho prijatím dosiahol podstatný pokrok v spravodlivosti na Slovensku," dodáva. Strana reaguje na vyhlásenie premiéra Roberta Fica, ktorý vo svojom videu na sociálnej sieti vyjadril, že pokiaľ ústavný súd uzná, že zrušenie Mečiarových amnestií je možné ústavným zákonom, tak nevidí problém, prečo by sa zrušiť nemohli.
„Už dnes však máme podozrenie, že tento nápad predsedu Smeru-SD Roberta Fica je v skutočnosti len reakciou na vyjadrenie podpredsedu strany Mareka Maďariča, ktorý porušil dlhoročnú mantru Smeru-SD a je za zrušenie Mečiarových amnestií ústavným zákonom. Myslíme si, že zo strany predsedu Fica ide teda skôr o vnútrostranícke manévrovanie a alibizmus, ako o úprimné hľadanie ústavne čistého riešenia,“ uvádzajú predstavitelia strany SaS, líder Richard Sulík a podpredsedovia Ľubomír Galko a Jana Kiššová.
Ako ďalej uvádzajú, SaS sa pri posudzovaní ústavnosti zrušenia Mečiarových amnestií riadi zrozumiteľnými princípmi. „Tieto amnestie boli nielen amorálne, ale stali sa aj účinnou prekážkou vo výkone spravodlivosti. Ich zrušením sa právo vráti do svojho prirodzeného stavu, keď má oporu v morálke a je prostriedkom na dosiahnutie spravodlivosti,“ tvrdia liberáli s tým, že presne o tieto princípy sa opiera slovenská ústava. „Nie o krytie zločinu a zločincov formou amnestií. Predsedovi Smeru-SD preto odporúčame menej politických kľučiek a podstatne viac charakteru,“ uzatvárajú zástupcovia SaS.
Amnestie Vladimíra Mečiara z roku 1998 predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) vždy považoval za morálny suterén a tvrdo ich od začiatku kritizoval. Povedal to vo svojom video príspevku na sociálnej sieti premiér. „Mám však právny názor, že ich nevieme len tak zrušiť prijatím ústavného zákona. Uvedomme si, vzťahy medzi ústavnými činiteľmi sú upravené ústavou cez systém tzv. bŕzd a pák. Napríklad, prezident môže vetovať zákon, ktorý je prijatý v parlamente, ale parlament môže takéto veto prelomiť,“ povedal s tým, že keby zákonodarca pri schvaľovaní ústavy v roku 1993 chcel dať právo niekomu inému zrušiť amnestie prezidenta, tak by tak určite urobil.
„Nechcem, aby sme amorálnosti a nespravodlivosti riešili nejakým právnym paškvilom,“ poznamenal. „Možno najlepšou cestou by bolo, keby sme dali ústavnému súdu právomoc ešte predtým, ako budeme hlasovať o ústavnom zákone o zrušení amnestií, že či vôbec je takýto postup možný,“ dodal Fico s tým, že ak súd povie, že je možné zrušiť amnestie prezidenta, v tomto prípade amnestie Vladimíra Mečiara, nevidí žiadny dôvod, prečo by tak nemohli urobiť. „Ale nerobme svojvoľne niečo, na čo nemáme oprávnenie v ústave,“ uzavrel predseda vlády.