BRATISLAVA - Návrh, ktorý by mal umožniť Ústavnému súdu (ÚS) SR rozhodnúť, či sú Mečiarove amnestie zrušiteľné alebo nie, by mal byť hotový pred najbližšou schôdzou Národnej rady SR. Zámer TASR potvrdil poslanec Národnej rady SR Erik Tomáš (Smer-SD). Zdôraznil, že o návrhu Smeru-SD musí rozhodnúť koaličná rada.
O možnosti dať právomoc Ústavnému súdu rozhodnúť, hovoril premiér Robert Fico (Smer-SD) vo videu, ktoré zverejnil na sociálnej sieti Facebook. Fico zdôrazňuje, že Mečiarove amnestie od samého začiatku kritizoval a považuje ich za morálny suterén. Podľa jeho právneho názoru ich však nemožno "tak jednoducho" zrušiť prijatím ústavného zákona.
Ak by však Ústavný súd povedal, že sa Mečiarove amnestie dajú zrušiť prijatím ústavného zákona, podľa Fica by nebol dôvod neurobiť to. Ale kým to Ústavný súd nepovie, podľa predsedu vlády nemajú poslanci v Ústave SR právomoc amnestie zrušiť. "Nerobme svojvoľne niečo, na čo nemáme oprávnenie v ústave," apeluje Fico vo videu.
Prečítajte si aj:
Koniec Mečiarových amnestií? VIDEO Fico prekvapivo otočil: Som za zrušenie, má to však háčik!
Vo veci treba mať jasno
O opozičnom návrhu na zrušenie Mečiarových amnestií mal parlament rozhodovať na prvej tohtoročnej schôdzi. Ján Budaj (OĽaNO-NOVA) však svoj návrh nechal presunúť na marcovú schôdzu, aby vytvoril čas koaličným stranám Smer-SD a SNS ujasniť si, či sú amnestie zrušiteľné. Tak ako Smer-SD, aj SNS o ich zrušiteľnosti nie je presvedčená.
Naopak, Most-Híd zrušenie podporuje. Jasno v tom majú aj známi právnici a sudcovia, ktorí svoje stanovisko naformulovali. Tvrdia, že sú zrušiteľné a je to dokonca legálne a pre spravodlivosť na Slovensku dôležité.
Na názor právnikov a sudcov sa odvolal aj minister kultúry a podpredseda Smeru-SD Marek Maďarič, ktorý tento týždeň povedal, že ak by bol poslancom národnej rady, hlasoval by za zrušenie Mečiarových amnestií. Po tomto kroku volajú aj desiatky slovenských osobností.
Mečiarove amnestie
Amnestie udelené v roku 1998 vtedajším premiérom Vladimírom Mečiarom sa týkajú prípadu zavlečenia prezidentovho syna Michala Kováča ml. do cudziny, ako aj zmareného referenda. Zo skutku zavlečenia bolo podozrievané vtedajšie vedenie SIS. S prípadom súvisí aj vražda Róberta Remiáša.