Sobota2. november 2024, dnes je Pamiatka zosnulých,

Slovensko bude pri rozdelení únie v tej lepšej polovici: Sľúbil Fico Slovákom

Robert Fico a David Davis.
Robert Fico a David Davis. (Zdroj: SITA/Peter Maďar)

BRUSEL - Ak by došlo k viacrýchlostnej Európskej únii, Slovensko musí a chce byť v jadre integrácie. „Ak sa teda viacrýchlostná EÚ stane realitou, teda okrem eurozóny, a má prísť ešte nejaká, vyššia rýchlosť, chceme tam byť. Chceme tam byť, pretože Európsku úniu považujeme za projekt, ktorý je pre nás životne dôležitý,“ odpovedal dnes premiér Robert Fico na tlačovej konferencii s britským ministrom pre brexit Davidom Davisom na otázku, či má byť Slovensko v rýchlom jadre, ak by došlo k viacrýchlostnej Európe.

Viacrýchlostná Európa je jedným z piatich scenárov, ktoré predstavil tento týždeň predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker vo svojej Bielej knihe o budúcnosti EÚ. Za túto možnosť sa už prihovorili ministri zahraničných vecí Francúzska a Nemecka Jean-Marc Ayrault a Sigmar Gabriel.

Fico pripomenul, že Európska únia už je dvojrýchlostná, pretože máme členské krajiny, ktoré sú v eurozóne a krajiny, ktoré v eurozóne nie sú. „Je očividné, že miera integrácie v eurozóne je podstatne hlbšia, ako to je mimo tohto zoskupenia. Neviem a nechcem žiadne súdy vyvodzovať, či je správne pred Rímskym summitom, na ktorom sme mali oslavovať, hovoriť o možnostiach viacerých rýchlostí v EÚ. Toto možno mohlo prísť na samotnom summite, ale náš postoj je jednoznačný,“ povedal ďalej Fico. Slovensko podľa neho chce a musí byť v jadre integrácie, aj sa tak už dnes správame. Správame sa podľa neho fiškálne zodpovedne a aj sme solídne zvládli predsedníctvo Slovenska v Rade EÚ.

Premiér tiež tvrdí, že Slovensko nepotrebuje svojho ministra pre brexit. „Bola jasná dohoda, že budeme rokovať spoločne za dvadsaťsedmičku. Preto nie potrebné, aby sme mali vysokého štátneho funkcionára, ktorý by sa zaoberal touto témou. EÚ27 reprezentuje konkrétny vyjednávač, (Michel Barnier, pozn.) a existujúce ministerstvo zahraničných vecí je dostatočným partnerom pre tohto vyjednávača,“ povedal predseda vlády.  

Do Británie sa už tak ľahko nedostaneme

Diabol je skrytý v detailoch, Slovensko preto bude podrobne sledovať, ako sa deklarovaná veľkorysosť Veľkej Británie voči Slovákom na jej území naplní. Po dnešnom stretnutí s britským ministrom pre brexit Davidom Davisom to vyhlásil predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD). O veľkorysom prístupe podľa jeho slov hovoril práve Davis.

 "Náš národný záujem nás núti zaujímať sa aj o osud občanov SR ktorí sú vo Veľkej Británii. Nechceme, aby boli akýmkoľvek spôsobom z dôvodu brexitu poškodení. Minister Davis povedal, že ak ide o tých, ktorí sa už nachádzajú na území Veľkej Británie a sú občanmi SR, tento prístup bude veľkorysý. Toto slovo môže obsahovať všeličo, lebo diabol je vždy skrytý v detailoch. Preto budeme sledovať, ako sa slovo veľkorysosť bude napĺňať," avizoval Fico.

 Zároveň tvrdí, že musí férovo zobrať na vedomie, že pokiaľ ide o príchod ďalších ľudí do Británie, budú určité limity. "Všetci, ktorí sa chcú vrátiť z Veľkej Británie na Slovensko, sú absolútne vítaní. V období nedostatku pracovnej sily sme v období významných zmien na trhu práce," povedal šéf slovenskej vlády s tým, že Slováci sú ľudia, ktorí rozumejú reciprocite, a preto verí, že ani občania Británie na území EÚ nebudú znevýhodnení.
      Davis uviedol, že on osobne aj britská premiérka Theresa Mayová začali viesť rokovania a vyvíjať aktivity, aby občania Veľkej Británie v EÚ a občania únie v Británii mali minimálne rovnako dobré podmienky na svoje fungovanie ako doteraz. "To je teda obsahom toho slovíčka veľkorysosť," vysvetlil.

 Fico zopakoval, že SR si úprimne želá, aby bol projekt EÚ úspešný a aby bola únia v dnešnom turbulentnom svete bezpečným a efektívnym domovom pre svojich obyvateľov. "SR chce zostať v EÚ, lebo v tento projekt naozaj verí. Je nám ľúto, že došlo k rozhodnutiu o brexite, ale rešpektujeme ho," povedal.

 Slovensku podľa jeho slov veľmi záleží, aby rozhovory medzi Britániou a EÚ neskončili tak, že Briti budú mať z toho len výhody a EÚ len nevýhody. "Lebo to by mohlo povzbudzovať ľudí v iných krajinách organizovať podobné referendá. Na druhej strane máme národný záujem o vynikajúce bilaterálne vzťahy s Britániou. Slovensko však nebude rokovať individuálne a rešpektujeme, že únia chce rokovať ako jeden celok," deklaroval.

Davis uistil, že Briti chcú byť naďalej globálnymi občanmi a dobrými občanmi Európy. "Želáme si, aby výsledok nášho vystúpenia bol prospešný pre obe strany. Podľa nás EÚ ako projekt musí uspieť, je to aj v našom vlastnom záujme. Musíme napr. spolupracovať aj v oblasti boja proti terorizmu. Náročnejšie budú sféry ako ekonomické vzťahy a problematika voľného obchodu. Je to niečo, čo hodláme aj naďalej podporovať," uistil.

 Snemovňa lordov britského parlamentu schválila 1. marca dodatok k zákonu o brexite, ktorý chráni práva troch miliónov občanov EÚ žijúcich v Británii. Schválenie dodatku hornou komorou britského parlamentu znamená, že vláda premiérky Theresy Mayovej bude musieť do troch mesiacov od iniciovania brexitu predložiť návrhy na zaručenie práv občanov EÚ žijúcich v Británii.
      Tento výsledok hlasovania dočasne sťažil Mayovej situáciu, ktorá teraz musí vrátiť vládny návrh zákona do Dolnej snemovne. Tá ho predtým prijala bez zmien a očakáva sa, že dodatok prijatý Snemovňou lordov zruší.

Britská premiérka chce najneskôr do konca marca aktivovať článok 50. Lisabonskej zmluvy, ktorý špecifikuje podmienky odchodu členských krajín z EÚ.

Viac o téme: Robert FicoDavid Davis
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu