BRATISLAVA - Predstava poslanca Martina Poliačika (SaS) o liberalizme je zrejme iná, ako je predstava šéfa strany Richarda Sulíka. V rozhovore to povedal Sulík s tým, že on sám bojuje za slobodu jednotlivca, ktorý je občanom SR.
"Je to zároveň moja tolerancia voči názorom iných. Som prvý, kto bude za to, aby Martin mohol povedať svoj názor a hovoriť, čo si myslí," uistil šéf liberálov. Pripustil však, že v strane sú dva názorové prúdy. "Keď chcete lietať, potrebujete dve krídla," uviedol. Poliačik súhlasí, že v SaS je možné povedať svoj názor, ale dôležité podľa neho je, aby sa na základe takéhoto názoru aj niečo dialo.
"Existuje návrh pozičného dokumentu strany, ktorý popisuje moju predstavu o liberalizme, a bolo by dobré, keby sme s ním aj pracovali. Dokument bol prezentovaný na kongrese a nie je jasné, aká bude jeho ďalšia budúcnosť. Povedať len, že každý nech si povie svoj názor, je trochu alibizmus," odkázal.
Hovorkyňa strany Katarína Svrčeková ešte v novembri uviedla, že oficiálny postoj strany je v tejto dobe Vízia SaS do roku 2024. "Niektoré z myšlienok, ktoré obsahuje pracovný dokument Martina Poliačika, už sú súčasťou vízie," povedala. Sulík ako šéf liberálnej strany v lete rozčeril hladinu vyjadrením, že islam nie je kompatibilný s našou kultúrou.
Za svoje postoje v tejto otázke čelil kritike jednak vnútri strany, ale aj zvonku. Na tom, čo povedal, trvá aj v súčasnosti. "Naša kultúra je postavená na slobode slova, na slobode jednotlivca, na politických slobodách, na tom, že všetci ľudia sú pred zákonom rovnakí. Toto ako predseda liberálnej strany obhajujem. Ja osobne bojujem za slobodu jednotlivca a snažím sa vylepšovať a chrániť túto našu kultúru," vysvetlil.
Podľa Sulíkových slov sme teraz konfrontovaní s ideológiou, ktorá vraví, že muž je viac ako žena, veriaci je viac ako neveriaci a homosexuála rovno potrestať. "Je dovolené biť ženu, mať viacero žien, mať deti za manželky. Toto všetko je v rozpore s hodnotami, zvykmi a kultúrou, ktorými žijeme. Na to treba jasne poukázať – nulová tolerancia voči netolerancii," vyhlásil.
Sulík však pripúšťa, že liberálne témy, ako registrované partnerstvá či dekriminalizácia marihuany, ktoré mali veľký vplyv na volebný výsledok SaS v roku 2010, v strane až tak nerezonujú. "Bol to zámer. Povedali sme si, že tieto témy naďalej ponecháme v programe a naďalej sa k tomu hlásime. Ale vidíme väčšie problémy Slovenska, ktorým sa chceme venovať. Spísali sme ich v našej vízii v rámci ôsmich priorít SaS," dodal.