Pondelok23. december 2024, meniny má Nadežda, Naďa, zajtra Adam, Eva

Kritický postoj Žitňanskej: Máme ešte veľa roboty, aby sme boli štandardný právny štát

Lucia Žitňanská
Lucia Žitňanská (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Na to, aby Slovensko bolo štandardný právny štát, máme ešte veľa roboty. Myslí si to ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd), ktorá zároveň potvrdila svoje niekdajšie slová o tom, že napríklad dôveryhodnosti polície by pomohol odchod ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD).

"Máme strašne veľa roboty, ktorú musíme urobiť na to, aby sme boli štandardný právny štát. Keď sa pozrieme aj na čísla dôveryhodností inštitúcií, napríklad súdov, tak vidíme, že máme strašne veľa roboty. A o to sa snažím," povedala Žitňanská v dnešnej diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy. V súvislosti s posilnením dôveryhodnosti polície doplnila, že odchod Kaliňáka by však nestačil. "Pýta si to aj systémové zmeny, nie je to len o jednej personálnej výmene," poznamenala.

Žitňanská je presvedčená o tom, že prístup k spravodlivosti nemôže stáť na tom, či človek má veľa, alebo málo peňazí. "Štát musí vytvoriť podmienky na to, aby prístup k spravodlivosti mali aj tí, ktorí si právnika nemôžu dovoliť. To je povinnosťou štátu. Prístup aj pre nemajetných je jednou z priorít ministerstva spravodlivosti," povedala. Zároveň je presvedčená, že spravodlivosť má platiť pre každého, politici a elity nemajú byť výnimkou.

Nezaradený poslanec Národnej rady SR Miroslav Beblavý je presvedčený, že právny štát na Slovensku stále nefunguje. "Právny štát nie je možné zužovať na technické otázky, či máme centrum právnej pomoci, systém ako pomôcť nemajetným najať si advokáta. Ľudia väčšinou spájajú pocit nespravodlivosti s tým, že vidia veľa konkrétnych príkladov, kde mocnejší a tí, čo majú veľa známostí a peňazí, sa dostanú z akýchkoľvek problémov bez následkov," povedal v diskusii Beblavý.

Naši politici podľa neho nepredstavujú taký etalón morálky, že by nebolo možné medzi nimi nájsť nikoho, kto by mal sedieť vo väzení za trestnú činnosť. "Ale právny štát stále nefunguje," zopakoval. Beblavému prekáža, že dnes platí pravidlo, kto viac ukradne, je väčšia hviezda na plese. "Medzi súčasnými slovenskými elitami neexistuje jasná spoločenská dohoda o tom, že ľudia, ktorí sa obohatili neeticky, že nebudú ich ostatní volať medzi seba. Elity by mohli urobiť veľa aj bez zmien na justičnej úrovni," uviedol Beblavý.

Aj podľa Žitňanskej nie je v poriadku, keď si ľudia myslia, že na to, aby sa mali lepšie, potrebujú mať dobré vzťahy a že nie sú až tak rozhodujúce pravidlá. "To je realita a, samozrejme, že elity, nielen politici, majú tým, akým príkladom idú, veľký vplyv na tento pocit ľudí," doplnila. Je zároveň presvedčená, že kľúčom sú profesionálne inštitúcie, ktoré si postupne vybudujú dôveru u ľudí. Doplnila, že ak sa dostane nejaký prípad politika či elity pred súd, urobí maximum pre to, aby tento súd "prebehol férovo, objektívne a tak ako má".

Žitňanská: Protischránkový zákon možno neukáže pozadie Váhostavu-SK

Protischránkový zákon možno neodhalí, kto skutočne stojí za firmami ako Váhostav-SK či súkromná zdravotná poisťovňa (ZP) Dôvera, ale môže zabezpečiť, aby tieto spoločnosti nerobili obchody so štátom. A to v prípade, že nebudú vedieť dôveryhodne dokázať, že nimi uvedené informácie o vlastníkovi sú pravdivé. Takto vysvetľuje princíp novej úpravy protischránkového zákona ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd), ktorá právnu normu presadila.

 "Ja neviem, či dostanete odpoveď na to, kto je za Váhostavom-SK, podľa tejto právnej úpravy. Ale právna úprava je postavená na tom, že ak Váhostav-SK nebude schopný dôveryhodne ukázať, kto za ním stojí, nebude robiť obchody so štátom," povedala Žitňanská v dnešnej diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy. Pripomenula, že zákon prináša register partnerov verejného sektora a porušenie zákona môže viesť až k výmazu firmy z tohto registra a teda zákazu obchodovať so štátom.

Žitňanská verí, že po novom budeme vedieť, kto stojí za firmami obchodujúcimi so štátom. "Prípadne, ktoré si uplatňujú veľké pohľadávky v obchode so štátom," doplnila. Na otázky ohľadom Dôvery uviedla, že aj zdravotná poisťovňa musí byť zapísaná v registri a jej údaje o konečných užívateľoch výhod bude musieť verifikovať banka alebo advokát.

"Zároveň akýkoľvek podnet, ktorý príde na Okresný súd v Žiline, ktorý bude viesť register partnerov verejného sektora, bude preverený. Pokiaľ príde kvalifikovaný podnet, spustí sa konanie a áno, keď sa zistí, že Dôvera uviedla nepravdivé údaje, bude to mať svoje následky," vysvetlila ministerka spravodlivosti. Tieto následky môžu byť podľa nej také, že Dôvera nebude môcť byť ZP, ktorá čerpá peniaze zo zdravotného poistenia. 

O podozreniach voči firmám budú rozhodovať sudcovia na Okresnom súde v Žiline. "Ten, kto v tomto prípade rozhoduje, je sudca. Ten nemôže rozhodovať na základe pocitu, ale na základe dôkazov," doplnila Žitňanská s tým, že ak dôkazy nebudú dostatočne validné, môže prísť pre firmu trest. Dokazovať pravdivosť uvedených údajov bude totiž firma, na ktorú príde podnet. Dôkazy bude môcť navrhovať podávateľ podnetu.

Nezaradený poslanec Národnej rady SR Miroslav Beblavý nepochybuje, že ministerka Žitňanská sa bude naozaj usilovať uplatňovať protischránkový zákon. Dôležití však budú podľa neho práve spomínaní sudcovia. "Podnety budú a to, na čom sa to zlomí, sú sudcovia. Sudca môže podnet odmietnuť, alebo ho môže prejednať. Vypočuť svedkov a skonštatovať, či sú, alebo nie sú pochybnosti. Bude to na odvahe a profesionalizme sudcov, ktorí tam budú náhodne vybraní," podotkol Beblavý. Doterajšie skúsenosti podľa neho ukazujú, že u sudcov nie je kombinácia odvahy a profesionalizmu dominantná.

Beblavý tiež predpokladá, že niektoré firmy si urobia poriadok so svojimi vlastníckymi štruktúrami, budú však podľa neho aj také, čo budú klamať. Podvod sa dá podľa neho urobiť vždy. Význam zákona však vidí v tom, že ak si súd pozve napríklad Juraja Širokého pre Váhostav-SK, ten bude musieť vypovedať pod prísahou. "A buď povie pravdu, alebo bude klamať pod prísahou," poznamenal poslanec s tým, že v konečnom dôsledku mu môže hroziť väzenie práve za klamstvo pod prísahou. To sa môže podľa Beblavého ukázať aj časom. "Takže vidím význam v tom, že títo ľudia sa dostanú do pasce. A ak teda sudcovia nebudú odmietať podnety, tak vidím význam v tomto zákone," doplnil poslanec.

Žitňanská verí, že to bude fungovať. Nie je podľa nej nevyhnutné dokázať, kto naozaj je na konci reťazca. "Ale to, aby mal štát transparentné obchody a aby sa vedelo, s kým sa obchoduje. Je dôležité, či tie doklady sú dôveryhodné. A ak to inštitúcia nevie dôveryhodne dokázať, tak je to dôvod na výmaz z registra," podotkla Žitňanská.

Ministerka hovorila aj o tom, že chce presadiť, aby nezabezpečení veritelia museli dostať v reštrukturalizácii aspoň 50 percent svojich pohľadávok. Zefektívniť sa má aj proces vymáhania faktúr. Žitňanská rieši aj zavedenie účinného inštitútu osobného bankrotu. Má to zabrániť akémusi "vyrábaniu bezdomovcov".

Viac o téme: Lucia Žitňanská
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu