BRATISLAVA - Počas súčasnej vládnej koalície sa podstatne zvýšia mzdy učiteľov. Na konferencii Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku a partnerských reprezentatívnych organizácií v rezorte školstva to dnes povedal predseda Národnej rady SR Andrej Danko. Dodal však, že treba myslieť aj na iné profesie, ktoré sa vlády oprávnene pýtajú, kedy bude myslieť tiež na nich. Informovala o tom hovorkyňa predsedu Národnej rady SR Eva Kliská.
Danko dnes zdôraznil, že štát musí viesť dialóg so svojimi partnermi. Za oblasť školstva predseda parlamentu považuje za partnera práve Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku. Profesia učiteľa má podľa Danka veľkú podporu a vládna koalícia sa snaží robiť všetko pre to, aby sa zlepšili podmienky pedagogických aj nepedagogických pracovníkov. Zároveň vyzdvihol potrebu efektívnej výučby, ktorá vychováva generáciu ľudí, ktorí si dokážu vážiť tradície, hodnoty a základné ľudské práva.
Predseda parlamentu vo svojom vystúpení hovoril aj o tom, že na napĺňaní sľúbených požiadaviek naozaj záleží. Treba však podľa neho brať do úvahy vyrokované možnosti, cestu a všetkých partnerov, ktorých sa zvyšovanie platov učiteľov týka. Zdôraznil pritom, že s postupným zvyšovaním platov učiteľov sa ráta aj do budúcnosti. Nie však formou štrajkov, ale korektných dialógov a rokovaní.
Platy štátnych a verejných zamestnancov majú stúpnuť
Platy zamestnancov v štátnej a verejnej službe by sa mali v budúcom roku zvýšiť o pevnú sumu 23 eur. Takéto zvýšenie platov by sa však netýkalo pedagogických a odborných zamestnancov v školstve, keďže im platové tarify vzrástli od začiatku septembra tohto roka o 6 %. Navrhli to zástupcovia vlády na dnešnom druhom kole vyjednávania o kolektívnych zmluvách vyššieho stupňa pre štátnu a verejnú službu. Informovala o tom hovorkyňa Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR Martina Nemethová.
Suma 23 eur by podľa nej zodpovedala trojpercentnému zvýšeniu vychádzajúcemu z priemernej mzdy v štátnej a verejnej službe. Odborári podľa hovorkyne KOZ akceptujú, že sa zvýšenie platov nebude týkať učiteľov, avšak nesúhlasia ani so zvýšením platov o pevnú sumu, ani s trojpercentným nárastom platov. KOZ pritom pôvodne navrhovala, aby sa platy v štátnej a verejnej službe zvýšili o 10 %. V súčasnosti KOZ podľa Nemethovej požaduje, aby sa zárobky v štátnej a verejnej službe zvýšili percentuálne, a to o viac ako navrhované 3 %. Ďalšie kolo rokovaní o kolektívnych zmluvách pre zamestnancov v štátnej a verejnej službe by sa podľa nej malo uskutočniť v najbližších dňoch.
Už počas prvého kola rokovaní o kolektívnych zmluvách, ktoré sa uskutočnilo minulý týždeň v pondelok, sa vyjednávači dohodli na zachovaní už v súčasnosti platných benefitov pre štátnu a verejnú službu. Pracovný čas tak bude aj naďalej skrátený na 37,5 hodiny a dovolenka sa zvýši na päť týždňov. Zamestnanci, ktorí dovŕšili 33 rokov, budú mať aj naďalej nárok na šesť týždňov dovolenky.
Platové tarify štátnych zamestnancov a zamestnancov pracujúcich vo verejnej službe sa o pevnú sumu zvyšovali už v roku 2014. Išlo vtedy o nárast hrubých zárobkov o 16 eur. V roku 2015 platy v štátnej a verejnej službe stúpli dvakrát, a to o 1,5 % od januára a o 1 % od júla. Od začiatku tohto roka išli platy štátnych a verejných zamestnancov nahor o 4 %.