BRATISLAVA - Svojimi postojmi sa zaryla do sŕdc, svojimi výkonmi medzi športové legendy. Prezident Andrej Kiska takto reagoval na úmrtie slávnej československej gymnastky a sedemnásobnej olympijskej víťazky Věry Čáslavskej.
Športovkyňa zomrela v utorok večer po dlhotrvajúcom boji s rakovinou podžalúdkovej žľazy. Hlava štátu ju ocenila nielen za jej výkony v gymnastike, ale aj jej postoje. Preslávil ju predovšetkým tichý protest proti okupácia Československa v roku 1968. „Tak, ako Věra Čáslavská sklopila oči a pozerala do zeme v roku 1968 na olympiáde pri sovietskej hymne, tak dnes asi mnohí sklápame oči, pozeráme do zeme a myslíme na ňu,“ napísal Kiska.
Podľa jeho slov Čáslavská nielenže reprezentovala naše krajiny, ale takisto bola symbolom odvahy, ktorú Čechoslováci prostredníctvom nej vysielali do sveta. „Ona ukázala svetu, že v našej okupovanej krajine sú ľudia, ktorí sa neboja," dodal prezident.
Pražskej rodáčke sa nakoniec poďakoval za všetko, čo urobila. „Sedem olympijských medailí ju navždy zaradilo medzi športové legendy. Svojimi postojmi a gestami sa natrvalo zaryla do našich sŕdc," uzavrel.
Legendárna československá gymnastka Věra Čáslavská zomrela v utorok v Prahe vo veku 74 rokov. Dlhodobo zápasila s rakovinu podžalúdkovej žľazy, tento rok sa jej stav zhoršil, nepomohli ani viaceré operácie.
Jediná žena v histórii
O jej úmrtí informoval na svojom facebookovom profile historik Pavel Kosatík, ktorý o športovkyni napísal knihu Život na Olympe, webu idnes.cz to potvrdila aj Čáslavskej dcéra Radka. Čáslavská skonala v utorok o 21:55 v pražskom Inštitúte klinickej a experimentálnej medicíny.
Čáslavská (nar. 3. mája 1942) si na olympijských hrách 1960 v Ríme, 1964 v Tokiu a 1968 v Mexicu City vybojovala v športovej gymnastike sedem zlatých a štyri strieborné olympijské medaily. Je jediná žena v histórii so siedmimi individuálnymi najcennejšími kovmi. Čáslavská je aj štvornásobnou majsterkou sveta a jedenásťnásobnou majsterkou Európy.
Bojovala nielen za seba
Čáslavská sa v roku 1968 pridala ku kritikom okupácie Československa vojskami krajín Varšavskej zmluvy a na OH do Mexico City odlietala so slovami: "Obetovala by som všetky svoje doterajšie medaily za tohtoročné víťazstvo. Pretože nebojujem len za seba, ale za nás všetkých. Naši ľudia si zaslúžia víťazstvo."
Ako úspešná športovkyňa podpísala aj Dvetisíc slov a jednu zo svojich medailí darovala Alexandrovi Dubčekovi, za čo ju v roku 1971 vylúčili z radov československej telovýchovy. Počas OH v Mexico City sa vydala za atléta Josefa Odložila.