SANTIAGO – Slovensko a Čile majú rovnaký problém s prístupom mladých ľudí k podnikaniu. Myslí si to prezident SR Andrej Kiska.
„Naši mladí ľudia často po skončení vysokých škôl neuvažujú o tom, ako založiť biznis, ale skôr ako získať dobrú prácu. Je tu veľká úloha aj nás, politikov a ľudí, ktorí sa venujú podnikaniu, aby sme podporili ochotu a chuť mladých ľudí zariskovať a zobrať život do vlastných rúk,“ uviedol po pondelkovej (1.8.) návšteve centra rozvoja začínajúcich firiem Start-Up Chile počas prvého dňa oficiálnej návštevy tejto juhoamerickej krajiny.
Druhou stránkou tohto problému je však podľa slovenskej hlavy štátu skutočnosť, že ak sa mladí ľudia rozhodnú pre podnikanie, mali by dostať podporu pri rozbehu svojej činnosti. Práve Start-Up Chile vyzdvihol ako úspešný projekt, z ktorého sa môže aj Slovensko veľa naučiť.
„Veľa diskutujeme v našej krajine, že by sme mali podporiť inovácie, start-upy, podnikateľské prostredie. Start-Up Chile sa za päť rokov svojej práce pri nie veľkom rozpočte 10 miliónov dolárov ročne stal absolútne najúspešnejším projektom pre start-upy v Južnej Amerike a celosvetovo patrí medzi top 10. Je to projekt, ktorý si zaslúži pozornosť,“ zdôraznil Kiska.
Mladý podnikateľ zo Slovenska Marián Balko, ktorý sa tiež zúčastňuje tohto programu v metropole Čile hovorí, že je to skúsenosť na nezaplatenie. „Najväčší bonus tohto programu je určite to, že sem prídu ľudia z celého sveta, sú z rôznych kultúr, štátov, s rôznymi jazykmi. Nápady sa tu spoja, vytvoria sa nové tímy, vznikajú úspešné projekty a spolupráce do budúcnosti,“ priblížil s tým, že takúto skúsenosť odporúča každému.
Projekt Start-Up Chile začal v roku 2010. Odvtedy podporil vyše 1300 start-upov a 3500 podnikateľov z viac ako 70 krajín sveta. Ohodnotený bol ako najlepší takýto program v Latinskej Amerike a dostal sa medzi 10 najúspešnejších v celosvetovom meradle. Doteraz jeho systém práce odkopírovalo šesť ďalších krajín.
Vo všetkých základných veciach zdieľame s Čile rovnaké hodnoty
Aj v krajinách, ktoré sú od nás veľmi vzdialené, môžeme nájsť veľa blízkeho. Takto zhodnotil svoje pondelkové (1.8.) stretnutie s čílskou prezidentkou Michelle Bacheletovou počas prvého dňa oficiálnej návštevy Čílskej republiky prezident SR Andrej Kiska. Metropola krajiny, v ktorej sa slovenská hlava štátu v súčasnosti nachádza, je od SR vzdialená 13.000 kilometrov.
„Bol som veľmi milo prekvapený, keď sme diskutovali napríklad o situácii na Ukrajine, o Gruzínsku, terorizme, migrácii. Pani prezidentka má detailnú znalosť situácie, toho, čo sa deje v Európe. Vo všetkých základných myšlienkach zdieľame absolútne rovnaké hodnoty,“ vyzdvihol Kiska.
Poukázal na skutočnosť, že dnes, v dobe internetu a technologických inovácií, nezohráva vzdialenosť žiadnu úlohu. Spolupráca s Čile môže byť prínosom, keďže ide v súčasnosti o ekonomicky najúspešnejšiu krajinu Južnej Ameriky. „Preto som veľmi rád, že so mnou prišli aj predstavitelia podnikateľskej sféry, ktorí si od tohto veľa sľubujú,“ konštatoval prezident.
Kiska zároveň pripomenul, že Slovensko má s Čile spoločné aj niektoré historické skutočnosti. Významný slovenský spisovateľ Martin Kukučín napríklad v tejto juhoamerickej krajine žil 20 rokov. V roku 1962 zase vtedajšie Československo práve na Majstrovstvách sveta vo futbale v Čile dosiahlo svoje historicky najlepšie umiestnenie, keď skončilo na druhom mieste. „Čo nás tiež spája je to, že demokratický proces v oboch krajinách začal v roku 1989,“ doplnil prezident SR.
Bachelletová ocenila zaujímavú diskusiu so slovenskou hlavou štátu. Pripomenula, že Čile aj Slovensko majú pred sebou podobné výzvy, a to v oblastiach ako modernizácia ekonomiky, výskum, vývoj či inovácie. Čílska prezidentka ocenila, že sa Kiska týmto oblastiam dlhodobo venuje.
Ešte pred stretnutím s čílskou prezidentkou Kiska v prvý deň návštevy tejto krajiny položil veniec k pomníku Osloboditeľa generála Bernarda O'Higginsa, prvej hlavy štátu nezávislého Čile. Po rokovaní s Bachelletovou sa ešte v čílskej metropole oboznámil s fungovaním úspešného centra rozvoja začínajúcich firiem Start-Up Chile.
Prezident SR je od 1. augusta na oficiálnej návšteve Čílskej republiky, na ktorú nadviaže pracovnou návštevou Argentínskej republiky. Hlavným cieľom oboch návštev je podpora ďalšieho rozvoja bilaterálnej spolupráce, najmä v oblasti hospodárstva, vedy, výskumu a inovatívneho podnikania. Na oboch cestách Kisku sprevádzajú zástupcovia slovenských firiem zameraných na inovácie a nové technológie, ako aj predstavitelia akademického sektora.