MNÍCHOV - Najvyššie bezpečnostné opatrenia, ktoré na Slovensku prijali po útoku vo francúzskom meste Nice, naďalej pokračujú. Týkajú sa dopravných uzlov, letísk a miest, kde sa nachádzajú davy ľudí. Na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave tak minister vnútra SR Robert Kaliňák reagoval na piatkové útoky v nemeckom Mníchove.
Ako ďalej pripomenul, naša krajina pridáva aj opatrenia, ktoré sa starajú o bezpečnosť počas predsedníctva Slovenska v Rade EÚ. „Budeme čakať na ďalšie informácie z Nemecka. Niektorým útokom sa však dá len veľmi ťažko zabrániť“ doplnil s tým, že bezpečnosť je v lokalite Európy úzky profil a chce, aby sa dokázalo týmto veciam predchádzať. „Pred chvíľou zasadala rada Národného bezpečnostného analytického centra ako hlavného nástroja, ktorý vyhodnocuje riziká a stanovuje ďalšie opatrenia do najbližších dní a týždňov,“ podotkol minister vnútra.
Ako na tlačovej konferencii doplnil prezident Policajného zboru Slovenskej republiky Tibor Gašpar, polícia sa v najbližších dňoch bude zameriavať aj na folklórne podujatia, autobusové i železničné stanice. „Dnes a v nedeľu sa hliadky zamerajú hlavne na obchodné centrá a na miesta s väčším výskytom občanov,“ upozornil Gašpar. Podľa Kaliňáka má každé spoločenské podujatie zadefinované podmienky bezpečnosti, ktoré zabezpečujú organizátori. „Naše jednotky postupujú predovšetkým na základe analýzy rizík. Vytipujeme teda miesta alebo osoby, ktoré by mohli byť rizikové. Nechceme ísť do obmedzenia života, kontroly by však mali byť viditeľnejšie,“ tvrdí Kaliňák.
Streľba v areáli mníchovského obchodného strediska Olympia sa v piatok večer skončila smrťou desiatich ľudí vrátane 18-ročného útočníka s dvojakým nemecko-iránskym občianstvom, ktorý zrejme spáchal samovraždu a jeho telo našli približne kilometer od miesta činu. Spomedzi ľudí, ktorí utrpeli zranenia, sa viacerí nachádzajú v ohrození života. Motív útoku je stále neznámy a polícia nedokázala určiť, či bol páchateľ terorista alebo konal v amoku.
Počas teroristického poplachu uviazli v centre Mníchova mnohí obyvatelia a návštevníci, ktorí sa nemohli dostať ani domov, ani do hotelov. Možnosť núdzovo prenocovať im ponúkali rôzne podniky a inštitúcie, ako je štátny železničný dopravca Deutsche Bahn, ale aj bavorský parlament či viaceré mešity.