Piatok27. december 2024, meniny má Filoména, zajtra Ivana, Ivona

Šefčovič má v tom jasno: S klimatickými zmenami nemožno bojovať bez inteligentých miest

Maroš Šefčovič
Maroš Šefčovič (Zdroj: SITA)

BRUSEL/BRATISLAVA - Prvá väčšia akcia pod hlavičkou slovenského predsedníctva v EÚ bude v poradí 7. Európsky summit regiónov a miest v Bratislave (8. a 9. júla), na ktorom sa zúčastnia stovky účastníkov z celej Európy. Uviedol to podpredseda Európskej komisie (EK) pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič, ktorý na tomto podujatí vystúpi.

Okrem Šefčoviča budú na tomto summite exekutívu EÚ zastupovať aj podpredseda EK pre pracovné miesta, rast, investície a konkurencieschopnosť Jyrki Katainen, eurokomisárka pre dopravu Violeta Bulcová a cez videovstup účastníkov pozdraví eurokomisárka pre regionálny rozvoj Corina Cretuová.

"Ide o dôležitú agendu pre mestá a ľudí. Budeme hovoriť o tom, ako čo najskôr z našich miest urobiť mestá inteligentné," uviedol Šefčovič v rozhovore. Ocenil, že toto podujatie, ktoré sa koná raz za dva roky, je organizačne dobre pripravené. Na Slovensku účasť primátorov zabezpečovalo Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS), možno rátať s desiatkami primátorov a starostov. Vďaka Výboru regiónov, ktorý má ako inštitúcia EÚ vyše 300 delegátov zo všetkých krajín únie, budú v Bratislave zastúpené mnohé európske mestá a regióny.

"S Katainenom predstavíme plány Európskej komisie na jeseň, kde okrem návrhov na posúdenie energetickej efektívnosti budov by sme chceli rozvinúť aj možnosť, ako tieto budovy urobiť aj inteligentné a ako tomu pomôcť finančne," vysvetlil Šefčovič.

Nový finančný inštrument

Spresnil, že financovanie takýchto projektov zabezpečí nový finančný inštrument "Inteligentné financovanie pre inteligentné budovy". Vyjadril nádej, že táto iniciatíva zaujme i primátorov miest, s ktorými by však chcel hovoriť aj o platformách spolupráce. Hlavne o modeloch, kde viaceré mestá môžu združiť sily a vypracovať regionálne projekty dostatočne veľké na to, aby zaujali Európsku investičnú banku alebo iné banky - v duchu motta tohto summitu, ktoré je "Investovať a prepájať".

Pridanou hodnotou summitu miest a regiónov je skutočnosť, že má veľa sprievodných akcií, kde nielen mestá, ale aj firmy a podnikatelia predstavia pilotné štúdie a technológie, ktoré chcú využívať v rámci nových rozvojových možností. Výsledkom summitu bude Bratislavská deklarácia, ktorá podľa Šefčoviča poskytne dobrý signál pre vytváranie inteligentných miest. V tejto oblasti bolo aktívne aj predošlé, holandské predsedníctvo v EÚ, ktoré prijalo tzv. Amsterdamský pakt, keď bola táto téma po prvý raz prediskutovaná na úrovni ministrov pre regionálny rozvoj.

"Treba povedať, že téma miest a urbánneho rozvoja je čoraz viac súčasťou európskej politiky. Nie je to presadzované zhora, z Bruselu, ale od primátorov, ktorí sami vidia problémy spojené s klimatickými zmenami a chcú viac medzi sebou kooperovať v Európe aj na iných kontinentoch," opísal situáciu Šefčovič.

Najväčšie možnosti v tomto boji majú mestá

O dôležitosti tejto agendy svedčí aj skutočnosť, že v EÚ žije 77 percent občanov v mestách, ktoré sú hlavným tvorcom HDP, ale aj skleníkových emisií. Mestá majú najväčšie možnosti, ako proti tomu bojovať, v podobe ekologickejšej hromadnej dopravy, presadzovaním prísnych ekologických limitov pre priemysel, ale aj programami sociálnej inklúzie, ktoré pripravia mladých ľudí na moderné technologické profesie, nevyhnutné pre budúcnosť.

"Bez inteligentných miest nedokážeme bojovať s klimatickými zmenami. Mestá budú kľúčoví spojenci pri modernizácii ekonomiky a aj pri vytváraní podmienok pre život, lebo chcú viac zelene, lepšiu dopravu, pešie zóny a čistejšie ovzdušie. To ľudia od primátorov očakávajú," pripomenul Šefčovič. Dodal, že tento tlak zdola núti primátorov prijímať udržateľnejšie plány rozvoja, ako to robia vlády národných štátov. I preto treba tento model využiť aj v Bratislave, kde bude možnosť osvojiť si dobré nápady a poučiť sa od úspešnejších miest.

Jeremy Rifkin bude veľký prínosom pre summit

Podpredseda Európskej komisie (EK) pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič považuje za veľký prínos pre 7. Európsky summit regiónov a miest v Bratislave (8. a 9. júla) to, že na ňom vystúpi známy americký ekonóm, teoretik a politický mysliteľ Jeremy Rifkin.

Summit regiónov a miest, ktorý sa koná raz za dva roky, bude prvou väčšou medzinárodnou akciou, ktorá sa uskutoční pod hlavičkou slovenského predsedníctva v EÚ. Šefčovič v rozhovore pripomenul, že na summite sa zúčastnia stovky účastníkov z celej Európy, pričom osobitne vyzdvihol účasť šéfa Nadácie pre ekonomické trendy Jeremyho Rifkina, s ktorým EÚ úzko spolupracuje v oblasti urbánneho rozvoja.

"Som rád, že pozvanie prijal svetoznámy profesor, ktorý je známy ako autor kníh, ktoré sa týkajú tretej priemyselnej revolúcie. Je autorom modelu zdieľanej ekonomiky a ponúka recepty na to, ako riešiť veľmi zložité mestské agendy veľmi efektívnym spôsobom," opísal Šefčovič amerického odborníka.

Rifkin má na konte dobré výsledky

Pripomenul, že Rifkin spolupracuje v EÚ s troma regiónmi, s ktorými už dosiahol dobré výsledky v oblasti urbánnej politiky. Predstavitelia samospráv regiónu Severné Francúzsko-Calais a miest Rotterdam a Amsterdam budú mať možnosť v Bratislave predstaviť, čo všetko sa im vďaka tejto spolupráci podarilo dosiahnuť.

"Verím, že tento svetoznámy mysliteľ bude magnetom summitu a že presvedčí aj ďalších primátorov, že príprava na priemyselnú revolúciu sa opláca, že sa to dá zrealizovať v každom meste," povedal Šefčovič. Slovenský eurokomisár pripomenul, že EÚ s Rifkinom úzko spolupracuje na koncepte inteligentných miest, čo bude aj jedna z hlavných tém bratislavského podujatia. Šefčovič spresnil, že základným konceptom Rifkina je to, že chce využívať proces renovácií budov, ktoré sú vo vlastníctve samospráv, tak, aby sa stali uzlami budúcej synergizovanej mestskej infraštruktúry.

Smerovanie k skvalitneniu nízkouhlíkovej infraštruktúry

"To znamená, aby tieto budovy energiu nielen čerpali, ale aj vyrábali a skladovali, aby dokázali prispieť k skvalitneniu nízkouhlíkovej infraštruktúry tým, že poskytnú nabíjacie stanice pre elektrické autá, že budú šíriť internetový signál," opísal Šefčovič Rifkinov koncept. Ten podľa jeho slov povedie k zosúladeniu troch oblastí dôležitých pre kvalitatívny a udržateľný rozvoj miest - doprava, energetika a telekomunikácie.

Šefčovič v závere zdôraznil, že Európska komisia takéto koncepty víta v rámci svojej klimatickej politiky a politiky energeticky úsporných a inteligentných budov. Prínosom takejto novej infraštruktúrnej platformy by bolo vytvorenie nových pracovných miest a prilákanie mladých ľudí, ktorí zmýšľajú moderne a chápu význam nastupujúcej ekonomiky veľkých dát.

Viac o téme: Klimatické zmenyMaroš ŠefčovičEurópsky summit
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu