BRATISLAVA - Kauzy, akej čelí dnes minister vnútra Robert Kaliňák, sa nebudú opakovať, ak minister odstúpi z funkcie a prijme sa niekoľko systémových zmien. Myslí si to nezaradený poslanec Národnej rady SR Miroslav Beblavý, ktorý by rád pripravil zmeny pravidiel s opozičnými stranami SaS a OĽaNO-NOVA. Odchodu Kaliňáka dáva 75-percentnú šancu.
Okrem Kaliňákovho odchodu treba podľa Beblavého odpolitizovať políciu v personálnej oblasti. "Minister vnútra dnes teoreticky nemôže zasahovať do vyšetrovania, ale keďže zásadným spôsobom ovplyvňuje personálne zloženie polície, má ju pod palcom," povedal na dnešnej tlačovej konferencii v parlamente Beblavý.
Rovnako treba podľa neho zrušiť právo ministra vnútra odvolávať bez udania dôvodu predstaviteľov policajného zboru. "A jasne definovať kariérny postup," poznamenal. Beblavý považuje tiež za nevyhnutné vyňať inšpekciu, ktorá skúma policajné postupy, spod priameho riadenia ministra vnútra. Poslanec by tento systém nahradil nezávislým orgánom, ktorý by tvorili zástupcovia koalície, opozície aj občianskej spoločnosti.
Zmeny by sa mali dotknúť aj prokuratúry. "Mali by sme posilniť ochranu jednotlivých prokurátorov pred zasahovaním zhora," myslí si Beblavý. To si podľa neho vyžaduje nielen oslabenie právomocí nadriadených, ale aj nový systém kariérneho a disciplinárneho postupu.
"Zároveň je potrebné posilniť osobnú hmotnú zodpovednosť sudcov, prokurátorov a predstaviteľov Policajného zboru," uviedol Beblavý, ktorý je tiež za zverejňovanie nadmerných odpočtov DPH nad 50.000 eur. Zmeniť by sa podľa neho mali aj majetkové priznania verejných funkcionárov. Mali by byť podrobnejšie, aby sa dal jasne odčítať majetok verejných činiteľov.
Spolupracovať bude pravdepodobne s opozíciou
Beblavý a jeho dve kolegyne Simona Petrík a Katarína Macháčková (obe nezaradené) by chceli na príprave zmien spolupracovať so SaS a OĽaNO-NOVA. Nebránia sa ani spolupráci s koaličnými stranami SNS, Most-Híd a #Sieť. "Viaceré z týchto návrhov boli v ich programe, pri príprave programového vyhlásenia vlády na ne však rezignovali," pripomenul Beblavý.
Poslanec očakáva, že minister Kaliňák po prevalení kauzy Bašternák a pri podozreniach, ktorým v tejto súvislosti čelí, padne. "Pravdepodobnosť, že odstúpi, je podľa mňa 75 percent," poznamenal. Slovensku podľa neho škodí, že Kaliňák zotrváva vo funkcii.
"Dopustil sa vecí, ktoré sa v Európe neodpúšťajú. Najhoršia povesť v zahraničí je povesť krajiny, kde ľudia napojení na rôzne mafie môžu byť ministrami vnútra. To už sa nedeje ani v Rumunsku či Bulharsku," povedal. Beblavý, Petrík a Macháčková sú pripravení podporiť ďalší návrh na odvolanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka a tiež prípadný návrh na odvolanie premiéra Roberta Fica, ak Kaliňák nepadne.
Drucker: Kauze Bašternák nerozumie ani moja manželka
Všetky podozrenia, ktoré v kauze Bašternák v súvislosti s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom existujú, je potrebné vydiskutovať. Vyplýva to zo slov ministra zdravotníctva Tomáša Druckera (nom. Smeru-SD). Drucker uviedol, že zatiaľ túto kauzu registroval len z médií a priznal, že si ju necháva vysvetliť od svojho komunikačného odboru. Ak bude mať príležitosť, bude sa na to pýtať priamo Kaliňáka.
Podľa Druckera je kauza „úplne inak prezentovaná opozíciou a úplne inak pánom ministrom“. „Myslím si, že je potrebné, aby sa všetky takéto veci vydiskutovali, nechať ten priestor aby sa buď obhájili, alebo potvrdili,“ dodal šéf rezortu zdravotníctva. Priznal ale, že vníma, že ide o tému číslo jedna. „ Nepríjemné na tom je to, že raz sa vytvorí nejaký obraz, a ja ho nechcem teraz obhajovať, ale poznám to na sebe, potom sa už ťažko ten obraz napráva. Akokoľvek je to téma číslo jeden, treba, aby to bolo úplne jasne vyargumentované,“ dodal.
Drucker tvrdí, že podľa informácií z médií mu to príde tak, akoby boli dve – tri veci spájané dokopy. „Pýtal som sa na to svojej manželky, čo si ona o tom myslí, ona mi hovorí, že tomu vôbec nerozumie a že je to nejaké divné,“ vyhlásil minister. Na otázku, či sa o kauze rozprával s Kaliňákom, priznal, že zatiaľ nie, ale keď bude priestor, určite sa na to Kaliňáka opýta. „Je veľmi dôležité, aby sa tieto veci vykomunikovali. Je veľmi nepríjemné, keď je na kohokoľvek vrhaný tieň podozrenia a ten chce mať takisto priestor sa očistiť,“ uzavrel Drucker.
Lajčák sleduje kauzu len jedným okom
Ku kauze sa pred rokovaním vlády vyjadril aj minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák . Kauzu sleduje podľa vlastných slov iba jedným okom a zatiaľ sa o tom s Kaliňákom nerozprával. „Chcem veriť, že Slovensko je právny štát, to znamená, že tu fungujú súdy, prokuratúra a že by sme nemali odsudzovať ľudí na základe toho, že sa niekto tak rozhodol. Ak bude dokázané, že sa porušil zákon, tak samozrejme, musia byť z toho vyvodené dôsledky,“ povedal Lajčák. Myslí si, že sa okolo toho vytvorila obrovská hystéria, v ktorej je už ťažké vyznať sa v tom, čo je a čo nie je pravda. „Je v tom veľa emócií, je v tom veľa subjektivizmu, objektívne na to nemám názor, lebo neviem, komu mám veriť,“ uzavrel Lajčák.