BRUSEL – Nikto normálny sa nemôže vrátiť k dobe spred Schengenu, ku kontrolám na hraniciach, uviedol slovenský expremiér, predseda Centra Wilfrieda Martensa pre európske štúdia (WMCES) Mikuláš Dzurinda, po skončení stredajšej medzinárodnej konferencie v Bruseli, zameranej na riešenie otázok migrácie, terorizmu a menšín.
Dzurinda v rozhovore pre TASR pripomenul, že Centrum Wilfrieda Martensa, ktoré nesie meno dlhoročného lídra Európskej ľudovej strany (EĽS) a ktorému on predsedá od decembra 2013, pripravilo konferenciu v spolupráci s viacerými nadáciami vyznávajúcimi kresťanskodemokratické hodnoty európskych ľudovcov. Jednou z nich bola aj Nadácia Antona Tunegu zo Slovenska. Účastníci konferencie mali ambíciu hľadať udržateľnejšie riešenie migračnej krízy, ktorá dnes trápi Európsku úniu.
Dzurinda konštatoval, že aj táto konferencia potvrdila potrebu silného dôrazu na spoločné európske riešenie. "Kríza, ktorej čelíme v Európe - ale aj mimo nej -, je taká veľká, že ju nikto nevyrieši za jeden deň alebo za týždeň. To porozumenie, že zvládnuť ochranu vonkajších hraníc môžeme iba spoločne, silne rastie. Rovnako ako porozumenie, že sa musíme obrátiť k skutočným koreňom tejto krízy," opísal situáciu Dzurinda.
Slovenský expremiér spresnil, že ak sa podarí eliminovať príčiny migračných vĺn, tak obyvatelia Európy sa viac upokoja a populisti stratia živnú pôdu pod nohami. Za "tragédiu" považuje, keby sa európskym populistom, ktorí radi stavajú okolo seba bariéry a ploty, podarilo získať politickú prevahu.
"Nikto sa nechce vrátiť k tomu, že sme museli pár kilometrov od nášho domova vyťahovať pasy a odpovedať na otázky, či máme niečo na preclenie. K tomu sa proste nikto normálny nemôže chcieť vrátiť," zdôraznil Dzurinda význam schengenského priestoru, ktorý obyvateľom Európskej únie zaručuje voľný pohyb vo vnútri eurobloku.
Pripomenul, že sa týmto otázkam aj naďalej venuje - na čele názorového centra EĽS so sídlom v Bruseli. Podľa jeho názoru práve mimovládny sektor môže zohrať významnú úlohu medzi obyčajnými ľuďmi, aby lepšie pochopili niektoré súvislosti a nenaleteli "ľahkým receptom" populistov, ktoré "vedú do pekla, a nie do budúcnosti".