BRATISLAVA - Politické strany, ktoré boli 5. marca zvolené do Národnej rady SR, dnes vytvorili poslanecké kluby. V parlamente tak bude pôsobiť sedem klubov, čo plénum zobralo na vedomie.
Najsilnejší klub, s počtom členov 49, bude mať Smer-SD a jeho predsedom je Martin Glváč. Druhý najpočetnejší klub má opozičná SaS (21 poslancov), na čele klubu je Martin Poliačik.
Nasledujú OĽaNO-NOVA (19) s predsedom klubu Richardom Vašečkom, SNS (15) so šéfom klubu Tiborom Bernaťákom, klubu ĽSNS (14) predsedá Marian Kotleta, klubu Sme rodina (11) Boris Kollár a klubu Mostu-Híd (10) Gábor Gál.
Do parlamentu bola zvolená aj strana #Sieť. Tá však prišla o troch poslancov, ktorí nesúhlasili so vstupom ich strany do novej koalície. Počet poslancov za #Sieť tak klesol na sedem, pričom minimum na vytvorenie klubu je osem členov. Poslanci #Siete tak budú evidovaní ako nezaradení.
Poslanecký klub dostáva zo štátneho rozpočtu príspevok na jeho fungovanie. Predsedovia klubov majú zase právo zúčastňovať sa poslaneckých grémií.
Poslanci za #Sieť nemajú vlastný klub, budú pôsobiť ako nezaradení
Poslanci Národnej rady SR za #Sieť budú v parlamente pôsobiť ako nezaradení. Na zriadenie vlastného klubu totiž nemajú dosť poslancov. Treba ich aspoň osem, #Sieť ich má sedem. Do klubu Mosta-Híd nevstúpili, ani to neplánujú. Povedal to predseda strany Radoslav Procházka.
"Nemáme zatiaľ žiadny úmysel vstupovať do iného klubu. Budeme fungovať ako poslanci za #Sieť, ktorí nebudú v tejto chvíli organizovaní v poslaneckom klube," uviedol Procházka.
Nevylúčil, že by podporil zmenu zákona, ktorá by znížila počet poslancov potrebných pre vznik klubu z ôsmich napríklad na šesť. Ale zníženie kvóra by nesmelo byť jedinou zmenou.
"Nemyslím si, že je dobré meniť zákony šité na mieru konkrétnej personálnej potrebe," zdôraznil s tým, že ak by v novele boli iné vecné argumenty, ktoré nebudú súvisieť len s počtom poslancov za #Sieť, tak je podpora možná.