BRATISLAVA - Slovenský minister zdravotníctva Viliam Čislák sa podľa Health Policy Institute zapíše do dejín ako neúspešný minister. Konštatoval to výkonný riaditeľ Tomáš Szalay. V predvolebnom roku sa už podľa analytika nezvyknú robiť zásadnejšie opatrenia, tie si však slovenské zdravotníctvo vyžaduje.
"Opatrenia sa odkladali od začiatku vlády v roku 2012. Minister Čislák sa tak ocitol medzi dvoma mlynskými kameňmi, a tie ho zomleli," konštatoval Szalay. "Problémy nechal vyhnívať, odkladal ich, vyhýbal sa im a stále dúfa, že padať na hlavu začnú až jeho nástupcovi po voľbách. Čislák teda napriek rečiam neurobil takmer nič, a to, čo urobil, bolo urobené zle," dodal analytik.
Ako konkretizoval Szalay, ide o zákaz poplatkov, ktorý je podľa neho napísaný tak zle, že napriek zákazu pacienti v ambulanciách platia naďalej a tentoraz už poplatky nemajú žiadne pravidlá. Z celého štvorročného obdobia vlády hodnotí výkonný riaditeľ pozitívne najmä projekty na zlepšenie postavenia a kompetencií všeobecných lekárov. Za najväčšie mínus vládnucej strany Smer-SD v zdravotníctve považuje Szalay absenciu vízie.
"Jeho lídri nevedia, ako by malo vyzerať slovenské zdravotníctvo, preto neprijímajú potrebné opatrenia. To vedie k prešľapovaniu na mieste, hromadeniu neriešených problémov, k strate času a peňazí," uviedol. Chýbajúca vízia je potom aj zdrojom frustrácie u pacientov i zdravotníkov.
Podľa analytika je zmena nevyhnutná, nová vláda by mala predstaviť víziu pre zdravotníctvo. "A hoci sa taká reforma neprejaví okamžite, ale už len povedomie, že jestvuje svetlo na konci tunela, môže znížiť mieru frustrácie verejnosti," podotkol Szalay.
O všetkých veľkých projektoch súčasnej vlády sa bude rozhodovať po voľbách. Aktuálne prebieha súťažný dialóg k projektu novej Univerzitnej nemocnice v Bratislave, ktorá sa má obstarať formou verejno-súkromného partnerstva (PPP projekt). Nová nemocnica by mala vyrásť v areáli na Patrónke. Viacerí odborníci projektu vyčítajú práve výber lokality, či chýbajúci dialóg ministerstva zdravotníctva s akademickou obcou. "Predpokladám, že tender na PPP nemocnicu nakoniec zrušia, a aj očakávania ohľadom štátneho eHealth-u sa budú musieť výrazne znížiť," vyhlásil Szalay.
Podľa výkonného riaditeľa priznať zlyhanie ešte pred voľbami nie je politicky prezieravé. To, či príde ďalšia vláda s nejakým ďalším veľkým projektom, sa dnes podľa Szalaya nedá vyčítať zo žiadnej krištáľovej gule. "Kto napríklad mal pred voľbami 2012 tušiť, že Smer príde po voľbách s témou jednej zdravotnej poisťovne – hoci to nemal ani vo volebnom programe," uzavrel analytik.