BRATISLAVA - Súčasná vláda za štyri roky neurobila podľa podpredsedu KDH Miloša Moravčíka nič pre to, aby Slováci dokázali žiť na úrovni bez toho, aby sa museli zadlžovať.
„Sociálne balíčky mali byť čerešničkou na torte. Ja sa však pýtam, kam zmizla tá torta, lebo k ľuďom sa nedostala,“ povedal dnes Moravčík. Národná banka Slovenska podľa neho vo svojej správe o finančnej stabilite za rok 2015 varuje pred nebezpečným trendom zvyšovania zadlženosti slovenských domácností. Rast podielu pôžičiek na disponibilnom príjme domácností bol u nás v tomto roku dokonca najvyšší v celej Európskej únii. Úvery na bývanie medziročne vzrástli o 13,8 % a spotrebiteľské úvery až o 17 %. „Slováci si chcú dopriať vyšší štandard a to jednoducho nedokážu bez toho, aby si nemuseli požičiavať. Vláda by mala ukázať ľuďom ako dobre hospodáriť, ale tá žiaľ robí opak, každý rok totiž míňa viac ako sú jej príjmy,“ uviedol Moravčík.
Mnohých ľudí podľa Moravčíka zlákali nízke úroky na pôžičkách. Každý dlh však bude raz treba splatiť a to, že si teraz niekto dopraje viac, znamená, že v budúcnosti sa bude musieť uskromniť. Nižšie úroky na hypotékach tiež spôsobili nárast cien nehnuteľností. Dom či byt, ktorý stál pred rokom stotisíc, stojí dnes v priemere až o sedemtisíc eur viac. „Ľudia tak nakoniec zaplatia za nové bývanie viac, ako by zaplatili, ak by si ho kúpili pred rokom. Postupne sa tak napĺňajú varovania KDH, že politika extrémne nízkych úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky nakoniec Slovákov poškodí,“ pripomenul Moravčík.
Podpredseda KDH vidí riešenie v takej daňovo-odvodovej politike, ktorá nechá ľuďom viac peňazí v peňaženke. „Ak by štát nebral tak veľa peňazí zamestnancom, brigádnikom a živnostníkom, mohli by sebe aj svojim blízkym dopriať viac a nemuseli by sa tak veľmi zadlžovať. Podľa makroekonomických a daňových prognóz pritom na zníženie daní vznikol priestor. Súčasná vláda k tomu však nie je ochotná pristúpiť, namiesto toho sa len prizerá, ako sa Slováci rekordne zadlžujú,“ dodal.