BRATISLAVA - Slovenská republika dnes nie je odkázaná na policajný štát. V dnešnej diskusnej relácii TA3 V politike to povedal líder Siete Radoslav Procházka.
Poslanci NR SR, ktorí sú zároveň členmi mimoparlamentnej strany Sieť, preto podporia vládou avizovanú protiteroristickú legislatívu v rozsahu, v akom slúži efektívnej ochrane vnútornej aj vonkajšej bezpečnosti SR, a nepodporí ju v rozsahu, v akom slúži budovaniu policajného štátu.
V navrhovaných zmenách zákonov mu napríklad prekáža vypínanie internetových stránok na základe podozrenia z politického extrémizmu. "Toto nie je nevyhnutné. Je to príliš vágna definícia, je tak veľmi jednoduché obviniť niekoho z politického extrémizmu," myslí si. Procházka tiež upozorňuje, že legislatíva sama o sebe finálne nič nevyrieši. "Je to vecou toho, ako ju budú ľudia uplatňovať. A toto je národ, ktorý si zaslúži kompetentnú reakciu," povedal.
Aj Danko vidí priestor na bezpečnostné opatrenia
Aj šéf mimoparlamentnej SNS Andrej Danko vidí priestor na bezpečnostné opatrenia. "Teroristické útoky tu boli historicky vždy. To však neznamená, že majú nasledovať hysterické reakcie. Najzávažnejším problémom Európy je nekoordinovaný prílev migrantov. Bezpečnostné opatrenia sú na mieste, musia však byť koncepčné, a nie ad hoc. Ukázalo sa však, že Európa nie je pripravená," podčiarkol.
Na margo pripravovanej legislatívy Danko uviedol, že nevidí problém, aby začala debata o niektorých zásahoch do osobnej slobody, napríklad pri vzatí do väzby. "Zásah do Ústavy SR je však zložitý a mám obavy, aby sa to pred voľbami nezvrtlo na teátro," podotkol.
Diskutéri sa nevyhli ani bezpečnostnej situácii vo svete. Podľa Danka je na zamyslenie, že je tu obrovské množstvo utečencov, ktorí disponujú mobilnými telefónmi. "Vidíme mladých a stavaných chlapcov, ktorých by sme mohli aktivizovať do légií, aby sa vrátili a oslobodzovali svoju vlasť a nie pili kávu vo Viedni na námestí. Mali by bojovať, lebo tam majú rodiny a deti," vyhlásil.
V súvislosti s otázkou vojenského útoku proti Islamskému štátu (IS) Danko tvrdí, že by si želal koordinovaný postup USA, Ruska a veľkých aj menších členských štátov. "Musia si sadnúť za jeden stôl, to malo byť už dávno. Tu už nikto nemôže pochybovať, že IS je niečo zverské a nemá byť na mape sveta," odkázal.
Procházka upozornil, že IS nie je jedinou teroristickou skupinou na svete. "Ale bez pozemnej operácie IS prežije, jeho ročný rozpočet je asi miliarda eur z obchodovania s ropou. Bez dohody s Ruskom nebude vojenská operácia voči IS úspešná. Musí byť nejaká forma dohody s Rusmi," dodal.