BRATISLAVA - A ty čo si spravil pre utečencov? Topky sa opýtali slovenských politikov, ako konkrétne pomohli utečencov. Niektorí politici majú veľkohubé vyhlásenia a skutok žiadny. Zisťovali sme, ktorý politik priložil ruku k dielu a ako pomohol tisíckam ľudí utekajúcim zo zbedačených krajín.
Monika Flašíková Beňová (europoslankyňa, Smer)
Bola som darovať materiálnu pomoc v Nicklsdorfe. Oblečenie, drogistický tovar, detské plienky, deky. V nedeľu o 11:45 v stodole. Bolo tam množstvo ľudí a veľmi príjemná atmosféra spolupatričnosti.
Daniel Lipšic (Nova)
V USA sa mi páčil princíp, že človek, ktorí má dobrý príjem dá 10% na pomoc slabším alebo ľuďom, ktorí sú v ťažkej životnej situácii a nielen na Slovensku, ale aj v iných krajinách.
Ale vždy mi prišlo prvoplánové o tom informovať cez médiá alebo cez sociálne siete, lebo potom to už nie je charita ale reklama.
Ľubomír Galko (Sas)
Som toho nazoru, ze charitu mame robit a nie sa nou prezentovat. Pravidelne v ramci svojich moznosti a uvazenia prispievam na charitu a dobrocinne ucely, prednostne vsak tykajuce sa slovenskych obcanov.
Richard Vašečka (Oľano)
Spolu s ďalšími kresťanskými rodinami vo farnosti aktívne podporujeme prijatie utečeneckej rodiny z konfliktných oblastí - sme ochotní pre nich ponúknuť alebo zaplatiť ubytovanie.
Mesačne posielam sumu na zabezpečenie vzdelania 4 detí v Afrike, aby nemuseli nikam utekať ale mohli budovať svoj domov a svoju krajinu.
Pravidelne podporujem Slovenskú katolícku charitu, ktorá sa odborne venuje tejto problematike.
Katarína Cséfalvayová a Miroslav Beblavý (Sieť)
Predstavitelia Siete sa na pomoci núdznym podieľajú výlučne ako súkromné osoby a to v projektoch po celom Slovensku, menších aj väčších. Medzi tých, ktorí poskytli prvú pomoc v podobe šatstva, plienok a trvanlivých potravín, patria napríklad podpredsedovia Miro Beblavý a Katka Cséfalvayová.
Béla Bugár (Most)
Tak ako v prípade mojej pomoci ľuďom na Ukrajine, ani v tomto prípade nemienim informovat médiá. Podľa môjho názoru totiž úlohou politikov je sformovať postoje svojich voličov a nie sa chváliť, kto, komu a s čím pomohol.
Renáta Zmajkovičová (Smer)
Pomáhať treba. Vojnové zóny sú v Sýrii, v Líbyi, Abcházku, v Afganistane, v strednej Afrike i na Ukrajine. Ktorých utečencov máte na mysli?
Ja konkrétne som navštívila bojovú zónu, hranicu medzi Gruzínskom a Abcházkom. A práve na tejto hranici budujeme futbalové ihrisko pre deti z oboch bojujúcich strán. Rodičia z Abcházka privedú školopovinné deti priamo na hranicu a tam ich odovzdajú dospelému z ich rodiny, žijúcej na gruzínskej strane bojovej zóny. Rozdelené rodiny to robia každý deň, každý deň sa môžu vidieť len pri tomto „rituály“. Futbalové zápasy na ihrisku budú druhou príležitosťou, aby mohli byť rodiny spolu. Budú príležitosťou ukázať deťom, že najlepším bojom je nebojovať. A ak áno, tak len vo futbale.
Jana Šípošová (Oľano)
Celú sobotu 5.9.2015 som strávila s konvojom humanitárnej pomoci v Maďarsku. Odvtedy diskutujem na FB a inde.
Otto Brixi (Smer)
Utečencov utekajúcich z obáv o holý život som sa spoločensky aj ľudsky verejne zastal.ako pri utečencoch,tak aj pri bežných ľuďoch kt.su ohrození na živote či zdraví sa nebránim konkrétnej adresnej pomocí vyplývajúcej z ich potrieb či požiadaviek.V prípade ak by sa Slovensko rozhodlo časť neekonomickych utečencov utekajúcich z obáv o svoje životy integrovať na východnom Slovensku či v košickom kraji,určite zvážim konkretnu formu materiálnej či spoločenskej pomocí ktorá by im uľahčila čiastočnú či už dočasnú alebo trvalú integráciu do slovenskej spoločnosti