Nedeľa22. december 2024, meniny má Adela, zajtra Nadežda, Naďa

Matovič sa s koalíciou mýlil, podporu občanov nezískala: Kritizujú OĽaNO politológovia

Igor Matovič
Igor Matovič (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA – Avizovaná koalícia OĽaNO a NOVA zatiaľ synergický efekt nepriniesla. Stabilné preferencie si drží Smer-SD, mierne rastie Sieť a SNS. Vyplýva to z vyjadrení, ktoré poskytli politológovia Michal Horský, Grigorij Mesežnikov a Rastislav Tóth.

Reagovali na najnovší prieskum agentúry Polis, podľa ktorého Smer-SD v auguste dosiahol podporu 35,5 percenta respondentov, Sieť 12,1 percenta, SNS 8,2 percenta, OĽaNO/NOVA a Most–Híd získali po osem percent, KDH 7,8 percenta, SMK 5,3 percenta, SaS 4,3 percenta, SDKÚ-DS 2,3 percenta, ĽS-NS 2,1 percenta a KSS dve percentá. Výsledky sú rozpočítané z 59-percentnej predpokladanej účasti občanov.

Podľa Michala Horského aj Grigorija Mesežnikova si Smer-SD udržuje stabilne približne tretinovú podporu voličov. „Tretina voličov je málo na to, že táto strana vládne sama a môže z toho profitovať,“ poznamenal Tóth.

Na margo rastu Siete a SNS povedal, že strana Radoslava Procházku ťaží z pozície preferenčne najsilnejšieho opozičného subjektu. „Mal by sa tam koncentrovať záujem opozičných voličov. Uvidíme o dva – tri mesiace,“ povedal Tóth. 

Slovenská národná strana podľa neho úspešne predstavila voličom nové vedenie, ktoré pôsobí ľudskejšie a menej radikálne ako za čias Jána Slotu. „Ťažia z toho, že Smer-SD je vyslovene probruselská strana. Ak by SNS prišla s riešením problému utečencov, môže ešte výrazne narásť na úkor podpory Smeru-SD,“ odhaduje Tóth.

 Podľa Horského sa Sieť oslobodila spod tlaku Igora Matoviča, ktorý svoju pozornosť zameral iným smerom. „Procházka preferenčne poskočil a môže to pokračovať ďalej,“ poznamenal.

Podľa všetkých troch politológov u voličov zatiaľ výrazne nezabralo avizované spojenie OĽaNO a NOVA. „Napriek tomu, že vznikla OĽaNO/NOVA, sa fragmentácia stredopravého priestoru neznížila,“ povedal Mesežnikov. Osobne očakával, že si koalícia OĽaNO a NOVA udrží aspoň doterajšie preferencie týchto dvoch strán, čo by spolu malo predstavovať okolo desať percent. Ani to sa však zatiaľ nepotvrdilo.

„Bola to naivná predstava. Keď spojíte desať jednopercentných strán, výsledkom nebude desať percent, ale zase len to jedno percento,“ komentoval avizovanú koalíciu Tóth. Koalíciu OĽaNO/NOVA podľa neho dnes podporujú tí istí voliči ako predtým samotné OĽaNO.

„Podľa očakávaní Most–Híd rastie plece pri pleci s rastom SNS,“ poznamenal Horský. Podľa Tótha rast národniarov ťahá hore aj Stranu maďarskej komunity (SMK). Zatiaľ čo podľa Tótha je slabší výsledok KDH skôr špecifikom tohto konkrétneho prieskumu a v iných sa nemusí potvrdiť, podľa Horského kresťanským demokratom škodí program KDH Plus, prostredníctvom ktorého sa k nim pridávajú aj politici, čo doteraz pôsobili v iných politických subjektoch.

SMK, SaS aj SDKÚ-DS sa pohybujú v zóne, ktorá im nezaručuje parlamentnú budúcnosť. „SDKÚ-DS malo už dávno zaniknúť. Bola to antimečiarovská strana a HZDS už neexistuje. Aj mnohí z ich zvyšných voličov napokon odskočia, aby ich hlasy vo voľbách neprepadli,“ uvažuje Tóth.

„Ak SMK a SaS v najbližšej dobe nevyvodia dôsledky z toho, že sú dlhodobo len na hranici vstupu do Národnej rady, napokon môžu skončiť mimo parlamentu,“ odhaduje Horský. Mesežnikov upozorňuje, že sumárne preferencie pravicových strán sú vyššie ako podpora ľavicového Smeru-SD.

„Ide o to, ktoré sa dostanú do parlamentu. Čakal by som, že stredopravé strany budú aktívnejšie. Až tri – štyri sú v neistom postavení a ich ďalšie pôsobenie bude závisieť od toho, či sa pred voľbami dokážu dať dokopy,“ uzavrel Mesežnikov.

Viac o téme: VoľbyIgor MatovičNOVAOľaNO
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu