BRATISLAVA – Podľa slovenského premiéra Roberta Fica zotrvanie Grécka v eurozóne je lepšou možnosťou než jeho odchod. Informovala o tom agentúra Reuters.
"Myslím si, že prinajmenšom z politického hľadiska nakoniec dospejeme k záveru, že zotrvanie Grécka v eurozóne má v tejto chvíli viac výhod než nevýhod," uviedol Fico. Slovensko chce podľa neho, aby Atény zostali v menovej únii, avšak nie za každú cenu. Predstavitelia eurozóny privítali ústupky Grécka ako krok k dohode, ktorá by odvrátila hroziaci bankrot krajiny. Atény dnes totiž predložili nové reformné návrhy. Politici však upozornili, že nie je možné očakávať zásadnejší prelom už na dnešnom summite lídrov eurozóny.
Fico: Odmietnutie kvót pre migrantov by malo podporiť aj uznesenie parlamentu
Národná rada SR sa v utorok (23.6.) bude zaoberať uznesením, ktoré odporučí vláde nesúhlasiť s povinnými kvótami pre utečencov. Oznámil to dnes premiér Robert Fico, ktorý avizoval, že v parlamente chce o 14.00 h k tomuto bodu osobne vystúpiť.
Ako vyhlásil, jeho vláda nechce tému migrantov za žiadnu cenu podceniť. Vysvetlil to jednak tým, že Slovensko hranicou s Ukrajinou tvorí hranicu schengenského priestoru a garantuje bezpečnosť vnútorného priestoru Schengenu. "To, čo sa momentálne deje na severe Afriky, a to, aký to má dopad pre celú Európu, sa bude dotýkať v krátkom čase aj Slovenska," povedal Fico. Tému migrantov nesmie SR podceniť podľa jeho slov aj preto, "lebo z tejto témy začína vytĺkať nebezpečný kapitál ešte nebezpečnejšia skupina extrémistov a neonacistov".
Fico takisto prízvukoval, že Slovensko si musí v tejto otázke obhajovať vlastné národné záujmy. "Existuje podozrenie, že niektoré vyspelé členské štáty EÚ chcú riešiť problémy s utečencami na úkor iných členských štátov, preto budeme na zasadnutí Európskej rady opakovať nesúhlas s povinnými kvótami migrantov," uviedol Fico, pričom dodal, že sa potvrdzujú informácie o prevažujúcom ekonomickom charaktere migrácie. Slovensko podľa jeho slov chce navrhnúť aj riešenia problému. "Naše návrhy opatrení riešenia sú však zamerané na to, aby sa problém s migrantmi riešil tam, odkiaľ sa títo ľudia chcú dostať do Európy," povedal Fico.
Premiér tiež oznámil, že na zasadnutí Európskej rady chce Slovensko spolu s ďalšími krajinami V4 nielen deklarovať svoj spoločný odmietavý postoj voči kvótam, ale tiež protestovať proti samotnému návrhu Európskej komisie (EK). Fico pritom poukázal na to, že EK navrhla kvóty v rozpore s politickým záverom Európskej rady. "Tá rozhodla, že kvóty nemôžu byť povinné a prístup krajín môže byť iba na dobrovoľnej báze, nie je preto možné, aby komisia, ktorá nie je nadradená Európskej rade, pripravila návrh právneho predpisu, ktorý úplne obchádza stanovisko Európskej rady," zdôraznil Fico.
V súvislosti s témou imigrantských kvót sa vyjadril aj k sobotňajším (20.6.) udalostiam sprevádzajúcim protest proti islamizácii v Európe. Odsúdil všetky násilnosti. "Nie je možné zneužívať slobodu zhromažďovania a slobody prejavu na násilnosti a nie je možné zneužívať mimoriadne citlivú tému migrantov na vytĺkanie politického kapitálu extrémistov a neonacistov," povedal.
Zásah polície považuje za profesionálny. "Dôkazom toho je, že nedošlo k žiadnym závažným dôsledkom násilností," povedal Fico. Premiér tiež informoval, že s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom chcú hľadať možnosť, ako zákonným spôsobom preventívne predchádzať podobným udalostiam, aké sa stali počas víkendu. "Nechcem nikomu upierať právo zhromažďovať sa a právo slobody prejavu, no ak budú indície, že môže nejaký pochod skončiť ako v sobotu, malo by existovať oprávnenie toto zhromaždenie obmedziť na určitý, presne vymedzený priestor, prípadne, ak by bolo vysoké riziko, že takáto akcia môže vyústiť do násilností, mala by existovať možnosť takéto zhromaždenie zakázať úplne," uviedol Fico. Osobne si vie predstaviť, že takúto legislatívnu úpravu bude možné prijať v skrátenom legislatívnom konaní.