BRATISLAVA – Slovensko podľa strany Most-Híd dokáže zvládnuť prijatie 800 utečencov.
Ako sa uvádza v stanovisku strany, popri pochopiteľnej ľudskej dimenzii sa na otázku kvót pre imigrantov pozerá strana aj ako na akt solidarity s niektorými členskými krajinami EÚ. „Musíme si zvykať, že členmi Európskej únie sme nielen pri čerpaní eurofondov, ale aj pri riešení európskych problémov. Ak očakávame, aby boli južní členovia EU solidárni s problémami, ktoré sú dôležité pre nás, tak aj my musíme byť solidárni s nimi, pokiaľ nie je na stole iný náš príspevok k vyriešeniu situácie s imigrantmi, ktorí sa momentálne nachádzajú v Taliansku a Grécku,“ uvádza sa v stanovisku.
Most-Híd síce prijatie utečencov nepovažuje za systémové riešenie, ale vníma ho predovšetkým ako akt solidarity s Talianskom a Gréckom, ktoré príval imigrantov bez takejto pomoci už nevedia vyriešiť. „Zároveň však podľa nášho názoru treba urýchlene hľadať na úrovni EÚ riešenie, ktoré zabráni prílevu ďalších tisícok imigrantov cez Stredozemné more, pretože na tento problém kvóty v budúcnosti nestačia. Problémy afrických štátov treba riešiť na mieste, kde vznikajú, pričom pozitívne príklady už existujú. Len takýto postup môže dlhodobo redukovať aj migračný tlak na Európu,“ uvádza Most-Híd.
Postoje Slovenska v imigračnej politike EÚ by mali podľa Mosta-Híd vychádzať aj z faktov a historických skúseností našej krajiny, z ktorej v minulom storočí odišlo takmer milión ľudí za lepším životom na západ. „Slovenská republika musí byť solidárna s ľuďmi, prenasledovanými z politických alebo náboženských dôvodov. Ak niekto z týchto utečencov požiada na Slovensku o azyl, každý prípad budeme musieť posudzovať individuálne. Most-Híd odmieta kolektívne riešenia,“ zdôrazňuje strana Bélu Bugára.
Európska komisia navrhla rozdeliť 40-tisíc migrantov z utečeneckých táborov v Grécku a Taliansku. Urobila tak minulý týždeň v snahe o rovnomernejšie rozloženie azylantov medzi jednotlivými štátmi EÚ. EK prijala súbor opatrení, ktorý by mal pomôcť najmä Grécku a Taliansku ako krajinám čeliacim najväčšiemu prílevu migrantov a utečencov, ktorí sa masovo plavia do Európy naprieč Stredozemným morom. Implementačný balík EK počíta s rozdelením 40-tisíc migrantov, ktorí sa k brehom týchto krajín doplavili zo Sýrie či Eritrey.