Pondelok23. december 2024, meniny má Nadežda, Naďa, zajtra Adam, Eva

Výsledok írskeho referenda je podľa SaS nádejou pre Slovensko

Juraj Droba
Juraj Droba (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA – Strana Sloboda a Solidarita (SaS) gratuluje k presvedčivému víťazstvu tolerancie a ľudskosti v Írsku. Jednoznačný výsledok svetovo prvého referenda o možnosti uzatvárať manželstvá osôb rovnakého pohlavia v silne katolíckom Írsku je podľa liberálov signálom, že nádej existuje aj na Slovensku.

"Oceňujem vyspelosť voličov, ktorí sa nedali pomýliť najmä netolerantnými náboženskými doktrínami a hlasovali za uzákonenie manželstiev medzi ľuďmi rovnakého pohlavia,“ vyslovil sa poslanec a tímlíder SaS pre osobné slobody Juraj Droba. Pripomenul, že Írsko je krajina, ktorej ústavu písal v roku 1922 budúci arcibiskup, a v ktorej ešte v sedemdesiatych rokoch platil zákaz antikoncepcie a homosexualita prestala byť trestným činom až v roku 1990. Za 25 rokov došlo v Írsku spolu s hospodárskym rastom k obrovskému pokroku v oblasti ľudských práv i v sekularizácii štátu. Sobotné referendum malo podporu naprieč celým politickým spektrom a premiér Enda Kenny otvorene podporoval tých, ktorí hlasovali „za“, spresnil Droba. 

„V tomto svetle nám nariekanie politikov KDH nad výsledkami írskeho referenda príde absurdné a smutné. SaS od začiatku konzistentne podporuje zrovnoprávnenie zväzkov osôb rovnakého pohlavia a bude sa aj naďalej usilovať o vytvorenie takej klímy v spoločnosti, ktorá túto zmenu umožní,“ konštatuje Droba. Bude predovšetkým v rukách mladšej generácie, či sa Írsko pre Slovensko stane inšpiráciou, dodáva. 

Liberálov teší, že v západnom svete narastá vo verejnom diskurze váha tých, ktorí chápu, že ohrozením inštitúcie manželstva a partnerskej vernosti nie je legalizácia homosexuálnych manželstiev. „Naopak, rozšírenie manželstva aj na homosexuálne páry je dôležitý symbolický, ale aj praktický krok na upevnenie partnerskej vernosti a trvácnosti zväzkov,“ uzatvára Droba. 

"Manželstvo v celej histórii našej civilizácie aj v rímskom práve, z ktorého vychádza naša a európska kultúra, bolo chápané a definované výlučne ako vzťah muža a ženy. Prirodzenosť človeka nemožno zmeniť politickou redefiníciou. Výsledok írskeho referenda vnímam ako ďalší krok na ceste k spochybňovaniu a oslabovaniu prirodzenej rodiny pod zásterkou moderných ľudských práv,“ reagoval na výsledky írskeho referenda predseda KDH Ján Figeľ. 

Pravdu o človeku podľa neho nezmení ani ľudové hlasovanie. „O to viac bola dôležitá novela slovenskej ústavy o ochrane manželstva. Rodinné právo je kompetenciou členských štátov EÚ, preto írske rozhodnutie nemá právny vplyv na Slovensko," pripomenul líder kresťanských demokratov. 

Íri v piatkovom referende podľa očakávaní odsúhlasili uzákonenie možnosti uzatvárať manželstvá bez ohľadu na pohlavie. Vyplýva to z neoficiálnych výsledkov plebiscitu po spočítaní takmer všetkých hlasov. Priebežné výsledky hovoria o viac ako 62-percentnej podpore pre návrh ústavnej zmeny, proti hlasovalo 37 percent. Naplnili sa aj očakávania o vysokej účasti. Svoje právo spomedzi viac ako troch miliónov voličov v tradične katolíckej krajine využilo takmer 65 percent z nich.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu