BRATISLAVA – Slovenská republika nedala žiadne požehnanie k anexii Krymu tým, že sa premiér Robert Fico zúčastnil na oslavách konca 2. svetovej vojny v Moskve. V dnešnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to vyhlásil minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.
"Považujem za správne, že predseda vlády v Moskve bol, pretože tieto oslavy boli oslavami 70. výročia konca vojny. Je faktom, ktorý sa nedá spochybniť, že to bol práve Sovietsky zväz, ktorý niesol rozhodujúcu ťarchu tohto boja a prispel najvýraznejšou mierou k porážke fašizmu. Bola to sovietska armáda, ktorá oslobodila naše územie a za to im treba poďakovať. To presne predseda vlády urobil," uviedol Lajčák.
Minister pripustil, že udalosti na Ukrajine sú rušivým faktorom vo vzťahoch medzi Európskou úniou a Ruskom. "Dávali sme to najavo aj tým, že predseda vlády a ďalší účastníci osláv z Európskej únie sa nezúčastnili na vojenskej prehliadke. Ale nedovoľme, aby aktuálne politické dianie zatienilo pamiatku takej gigantickej udalosti, ako bolo víťazstvo nad fašizmom vo vojne," podotkol.
Predseda parlamentného zahraničného výboru František Šebej si však myslí, že bolo chybou, že sa Fico na oslavách zúčastnil. "To, že tam nebola väčšina európskych lídrov, prakticky žiadny z tých významných demokratických štátov, naznačuje, že to nebola vhodná situácia, aby tam išli," uviedol Šebej.
Podotkol, že slovenský premiér sa ocitol medzi širokou škálou diktátorov, ktorí podľa neho v podstate patria pod Šanghajskú organizáciu spolupráce. "To má byť akýsi protipól Severoatlantickej aliancie. Ja si teda myslím, že podobne ako iní európski lídri náš pán premiér tam nemal ísť a mal si uctiť padlých vojakov tu," dodal Šebej. Slovensko podľa neho vyslalo signál, ktorým akoby cez takúto účasť spochybňovalo súdržnosť západu a oslavy v Moskve označil iba za monumentálne demonštrovanie vojenskej sily Ruska.
Minister však reagoval, že slovenských spojencov naša krajina ničím neohrozila. Pripomenul, že Slovensko je štát postavený na antifašistických tradíciách a ignorovaním osláv by sme tak spochybnili samotné princípy našej štátnosti i otvárali priestor rôznym prepisovačom histórie. "Účasťou sme teda nielen vzdali úctu tým, ktorí si to zaslúžili, ale aj potvrdzujeme, o čom tá vojna bola, na ktorej strane sme stáli a aké hodnoty naši predkovia obhajovali. A to je dôležité," podotkol Lajčák.
Podľa Šebeja sa však za posledné roky dramaticky zmenilo správanie sa Ruska a celá jeho politika. "Posunuli sa niekde, čo prestalo byť akceptovateľné," podotkol a poukázal aj na anektovanie časti Ukrajiny.
Minister však poznamenal, že nahádzať všetko do jedného balíka, a teda spájať Krym s oslavou konca vojny alebo neangažovať sa pre Krym žiadnym spôsobom s Ruskom, znamená, že sa planéta zastaví a nevyriešia sa ďalšie problémy, napríklad s iránskym jadrovým programom. "Na všetky problémy máme svoje mechanizmy a využívame ich. My sme teraz nedali žiadne požehnanie anexii Krymu tým, že predseda vlády išiel do Moskvy. Náš postoj je absolútne jasný a riešime ho tam, kde je treba," uzavrel.