BRATISLAVA - Opozičná strana Most-Híd nepodporí vládou navrhované legislatívne riešenie kauzy Váhostav-SK. Tvrdí to podpredsedníčka strany Lucia Žitňanská s tým, že návrh prenáša takmer celú ťarchu na štát, pričom majiteľ stavebnej spoločnosti Juraj Široký zostáva prakticky nedotknutý.
"Návrh, ako tento problém riešiť, bol pripravovaný chaoticky a v časovej tiesni. To zodpovedá aj jeho výsledku," uviedla Žitňanská na dnešnej tlačovej konferencii. Podľa nej, ak by sa vláda venovala tejto otázke vtedy, keď vznikla, mohlo finálne riešenie vyzerať úplne inak.
Opozičná politička upozorňuje, že podľa vyjadrení živnostníkov je pre nich výhodná len ponuka odkúpenia 50 percent ich pohľadávok štátom. "To bude znamenať, že štát bude znášať takmer všetky náklady na toto riešenie," doplnila Žitňanská.
Zároveň upozorňuje, že disponovanie 49 percentami akcií Váhostavu-SK nie je výhrou ani pre živnostníkov, ani pre štát. "Som presvedčená, že Váhostav-SK nie päť rokov, ale minimálne desať nebude mať žiaden zisk, teda ani dividendy pre akcionárov," vyhlásila s tým, že takto ostane majetok akcionárov neohrozený. "Teda živnostníci budú vzhľadom na krátkosť času uspokojení podľa možnosti, Široký prispeje len symbolicky a my ostatní to zaplatíme," dodala Žitňanská.
Minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) ešte v stredu (22.4.) na margo vládneho návrhu povedal, že neexistujú najlepšie riešenia, sú len riešenia, potom horšie a zlé riešenia. Upozornil, že keby vláda neurobila novelu zákona pred ukončením reštrukturalizačného procesu vo Váhostave-SK, reštrukturalizácia by prebehla podľa pôvodných pravidiel. Pre veriteľov by to však podľa neho znamenalo horšiu situáciu. "Čo je zlé na tom, že sa snažíme chrániť nezabezpečených veriteľov?" pýtal sa Kažimír.
Premiér Robert Fico (Smer-SD) v stredu oznámil, že stavebná spoločnosť Váhostav-SK, ktorá je v súčasnosti v reštrukturalizácii, sa vzdá 49 percent svojich nezaťažených akcií v prospech nezabezpečených veriteľov. Teda malých firiem a živnostníkov, aby sa aj takýmto spôsobom uspokojili ich pohľadávky voči firme. "Kritériom pre rozdelenie akcií bude výška pohľadávky," priblížil Fico po rokovaní s vedením Váhostavu-SK aj predstaviteľmi jeho veriteľov. Zároveň uviedol, že banky, ktoré sú tiež veriteľmi stavebnej spoločnosti, sa vzdajú časti svojich zabezpečených pohľadávok.
To znamená, že kým podľa navrhnutého plánu mali dostať v rámci reštrukturalizácie 100 percent z dlhovaných peňazí, po novom to bude 85 percent. Zostávajúcich 15 percent si rozdelia malé firmy a živnostníci. Drobní nezabezpečení veritelia tak podľa Fica v konečnom dôsledku dostanú viac ako navrhovaných 15 percent.
Podľa premiéra platí aj pôvodne avizovaný návrh, a teda, že dlhy Váhostavu-SK neprepadnú. V budúcnosti si ich od firmy budú môcť veritelia vymáhať až do výšky 100 percent. Zároveň chce štát naďalej ponúknuť veriteľom firmy možnosť odkúpiť cez Slovenskú záručnú a rozvojovú banku (SZRB) ich pohľadávky okamžite vo výške 50 percent ich hodnoty.