BRATISLAVA – Väčšina ambulancií lekárov - špecialistov, 70 percent, zazmluvnených štátnou a najväčšou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou podľa ministra zdravotníctva Viliama Čisláka (nominant Smeru-SD) nevyčerpá balík vyčlenených peňazí.
V dnešnej diskusnej relácii televízie TA3 V Politike sa preto pýtal, na čo sú potrebné rôzne poplatky a dary u lekárov, keď ambulancie nevedia vyčerpať peniaze zo zdravotných poisťovní. Bývalý šéf rezortu a poslanec Národnej rady (NR) SR Ivan Uhliarik (KDH) upozornil, že poisťovňa zazmluvní na región 2,3 diabetológa a tí fyzicky nie sú schopní dočerpať zazmluvnený objem vzhľadom na fyzické kapacity. "Nemôžu robiť 20 hodín denne," konštatoval. Poznamenal, že poisťovne môžu zazmluvniť viac špecialistov, ale robia to ťažko.
Šéf Asociácie súkromných lekárov (ASL) SR Ladislav Pásztor uviedol, že pokiaľ by boli ambulancie riadne dofinancované, tak by lekári nepotrebovali žiadne poplatky ani dary. "Ak by platila poisťovňa poriadne, nebolo by to treba," konštatoval. Upozornil, že mnohí lekári v ambulanciách majú nižšie platy ako tí v nemocniciach, na úrovni 700 - 1000 eur, a štát môže byť rád, že tam vôbec pracujú. Ambulancie podľa ministra dostávajú toľko, koľko je možné. "Vychádzame z toho, že je to dostačujúce," doplnil.
S tým, že do ambulancií nejde dosť peňazí, súhlasí aj bratislavský všeobecný lekár Peter Lipták, ktorého vyjadrenia o daroch rozvírili debatu o platbách u lekárov. Avizoval preto, že dary na ambulanciu bude prijímať aj naďalej, keďže to umožňuje Občiansky zákonník.
Podľa Ladislava Kuželu, riaditeľa bratislavskej štátnej detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou, je však načase prestať hovoriť o tom, ako sa poskytovatelia zdravotnej starostlivosti majú zle. Myslí si, že sa majú veľmi "slušne" a dobre na to, aby sa dalo niečo vybudovať. Tvrdí, že všeobecní lekári aj špecialisti dostávajú "krásne" peniaze.