BRATISLAVA – Odstúpením Pavla Pašku z pozície predsedu NR SR po prvýkrát vyhrala podľa podpredsedu SaS Ľubomíra Galka ulica. Ako povedal Galko, Paška po piatkovej demonštrácii videl, že je to neúnosné a preto odstúpil.
Piatkovú demonštráciu v Bratislave zorganizovala štvorica opozičných politikov Richard Sulík, Igor Matovič, Daniel Lipšic a Alojz Hlina. „Ľudia na námestí mu dali jasne najavo, že si neželajú, aby zostal predsedom NR SR. Osobne mi je ľúto, že sa neospravedlnil, ale ešte aj ľudí na námestí nazval zopár anarchistami. Ukázalo sa, že nie opozičných politikov, ale ulice sa smeráci boja. Na ulicu sa obrátime vždy keď budeme mať pocit, že je to akútne ako v tomto prípade,“ vyhlásil Galko.
Predseda Národnej rady SR Pavol Paška po vyhlásení výsledkov komunálnych volieb a víťazstva Richarda Rašiho ako primátora v Košiciach prítomným novinárom oznámil, že sa vzdá funkcie predsedu parlamentu. Uviedol to v prítomnosti svojej manželky a povedal, že k tomuto kroku pristúpil po tom, čo sa objavili útoky na jeho osobu a postihli aj jeho rodinu. Dodal, že detailnejšie sa k svojmu odstúpeniu vyjadrí neskôr.
D. LIPŠIC: Prípad P. Pašku nemôže ostať iba pri vyvodení politickej zodpovednosti
Prípad, ktorý vyvolal verejné protesty a napokon viedol k odstúpeniu Pavla Pašku z postu predsedu NR SR nemôže podľa nezaradeného poslanca NR SR Daniela Lipšica ostať len pri vyvodení politickej zodpovednosti. Na dnešnom brífingu signatárov výzvy za odstúpenie Pavla Pašku povedal, že je potrebné kauzu predraženého tendra CT prístroja v piešťanskej nemocnici dotiahnuť do „trestnoprávnej koncovky“.
Lipšic uviedol, že sa o to so svojím tímom bude snažiť aj v prípade ďalších podozrení na korupciu a rozkrádanie v rámci verejných zdrojov. „Nastal čas, aby tí, ktorí rozkrádali akýkoľvek sektor verejného života boli postavení pred súd a niesli aj trestnoprávnu zodpovednosť, akýkoľvek mocní sa teraz môžu zdať,“ uviedol Lipšic. Paškovi odkázal, že nie je žiadnou obeťou súčasnej situácie, za akú sa snaží vykresliť. „Tvári sa tak, no skutočnými obeťami sú v tomto prípade rodiny pacientov, ktorí nedostali adekvátnu zdravotnú starostlivosť v dôsledku rozkrádania v zdravotníctve,“ povedal Lipšic.
Richard Sulík zo SaS doplnil, že okrem trestnoprávneho dotiahnutia kauzy sa musia prijať legislatívne opatrenia, ktoré umožnia zabrániť takýmto prípadom v budúcnosti. „Už pred desiatimi dňami sme navrhli novelu zákona, aby museli byť odkrytí skutoční vlastníci firiem, ktoré sa uchádzajú o verejné zákazky,“ pripomenul Sulík. „Považujeme za neprijateľné, aby výberové konania vyhrávali spoločnosti, ktoré majú vlastníkov v Belize alebo iných daňových rajoch,“ dodal.
Líder OĽaNO Igor Matovič sa podobne ako ostatní poďakoval ľuďom, ktorí sa v Košiciach a v Bratislave zúčastnili verejných protestov a výziev na odstúpenie Pavla Pašku. Zhromaždenia, ktoré prispeli k Paškovmu vyhláseniu o rezignácii na post predsedu parlamentu označil za svetielko na konci tunela. „Odstúpenie Pavla Pašku je prvý krok v boji proti korupcii. Prosím, skúsme sa všetci v tomto boji spojiť, je to odkaz Novembra 89,“ povedal Matovič.
Nezaradený poslanec NR SR Alojz Hlina v tejto súvislosti pozval verejnosť na zhromaždenie, ktoré si v pondelok 17. novembra o 17.00 h pripomenie 25. výročie Novembra 89. „Práve na tomto zhromaždení oznámime aký bude náš postup v prípade akcií pre ľudí, ktorí si želajú skutočnú zmenu,“ informoval.
Paška oznámil odchod po viacerých protestoch, na ktorých ľudia žiadali jeho odchod z funkcie. Demonštrácie organizoval Alojz Hlina. Opozícia žiada Paškovu hlavu za to, že ho vidí za údajným tunelovaním slovenského zdravotníctva, aj za podozrivým nákupom CT prístroja v piešťanskej nemocnici. Šéf parlamentu opozičné obvinenia odmieta, reagoval na ne trestnými oznámeniami. Prvý protest proti Paškovi Hlina zorganizoval pred Paškovým domom v Košiciach, kam prišli stovky ľudí, na Námestie SNP v Bratislave prišla viac ako tisícka. Hlina avizoval pokračovanie protestov, ak Paška neodstúpi.
Figeľ: Personálna zmena v NR SR môže priniesť aj vyššiu politickú kultúru
Vyhlásenie Pavla Pašku (Smer-SD) o vzdaní sa funkcie predsedu Národnej rady (NR) SR je autonómne a môže byť vyjadrením dlhodobej neobhájiteľnosti jeho pozície na politickej scéne. Táto personálna i politická zmena v parlamente môže priniesť viac konštruktívnej atmosféry a vyššiu politickú kultúru. Vyhlásil to dnes na tlačovej konferencii v Bratislave predseda KDH Ján Figeľ.
Podľa neho boli pozoruhodné už udalosti, ktoré sa diali na minulotýždňovej parlamentnej schôdzi. "Počas viac než dvoch dní, pri schôdzi o odvolávaní predsedu vlády, nebolo cítiť odhodlanie poslancov Smeru-SD chuť obhajovať Pašku. Aj keď následná schôdza o jeho odvolaní nebola, tak celé toto dianie prinieslo svoj výsledok," povedal. Myslí si, že veľkú zásluhu na tom majú aj ľudia, ktorí informovali médiá i politikov o predražených nákupoch, a to nie len v rezorte zdravotníctva. Vyzýva aj ostatných ľudí, aby mali k takejto odvahe blízko. "Boj s korupciou je bojom za zodpovednú správu veci verejných. Je to zápas proti spoločenskej, politickej či finančnej rakovine, ktorá oslabuje Slovensko," dodal.
Matovič: Odstúpenie Pašku je víťazstvo ľudí z ulice
Odstúpenie Pavla Pašku z pozície predsedu NR SR je podľa lídra OĽaNO Igora Matoviča obrovské víťazstvo ľudí, ktorí sa zúčastnili na piatkovom proteste v Bratislave. Ako povedal Matovič, v Smere evidentne vyhodnotili, že ďalšie krytie zlodejín v zdravotníctve im určite nepomôže. „Avšak jedna Paška leto nerobí. Boj proti skorumpovaným politikom a stranám musí pokračovať. Kauza CT v Piešťanoch je len úplným vrcholom ľadovca. Smer rozkráda Slovensko vo veľkom a nikto mu v tom nedokáže zabrániť lepšie ako aktívni ľudia na uliciach, z ktorých majú až panický strach,“ vyhlásil Matovič.
Predseda Národnej rady SR Pavol Paška dnes po vyhlásení výsledkov komunálnych volieb a víťazstve Richarda Rašiho ako primátora v Košiciach prítomným novinárom oznámil, že sa vzdá funkcie predsedu parlamentu. Uviedol to v prítomnosti svojej manželky a povedal, že k tomuto kroku pristúpil po tom, čo sa objavili útoky na jeho osobu a postihli aj jeho rodinu. Dodal, že detailnejšie sa k svojmu odstúpeniu vyjadrí neskôr.
Smer-SD sa dostal pod kritiku za to, že piešťanská nemocnica si ešte v roku 2012 vo verejnom obstarávaní vybrala CT prístroj za približne milión eur, napokon ho však nekúpila. V tomto roku si v novom výberovom konaní vybrala iný prístroj za 1,6 milióna eur, ktorý mala dodať firma Medical Group SK. Riaditeľka nemocnice Mária Domčeková tender obhajuje, tvrdí, že všetko bolo v súlade so zákonom. Firme Medical Group SK však zaslala návrh na ukončenie zmluvy na kúpu CT prístroja. Po medializácii prípadu vyzval premiér Robert Fico ministerku zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú i podpredsedníčku NR SR a predsedníčku dozornej rady nemocnice Renátu Zmajkovičovú, aby sa vzdali svojich funkcií. Obe Ficovej výzve vyhoveli. Opozícia však za nákupom videla predsedu parlamentu Pavla Pašku.
J. FIGEĽ: Personálna zmena v NR SR môže priniesť aj vyššiu politickú kultúru
Vyhlásenie Pavla Pašku (Smer-SD) o vzdaní sa funkcie predsedu Národnej rady (NR) SR je autonómne a môže byť vyjadrením dlhodobej neobhájiteľnosti jeho pozície na politickej scéne. Táto personálna i politická zmena v parlamente môže priniesť viac konštruktívnej atmosféry a vyššiu politickú kultúru. Vyhlásil to dnes na tlačovej konferencii v Bratislave predseda KDH Ján Figeľ
Podľa neho boli pozoruhodné už udalosti, ktoré sa diali na minulotýždňovej parlamentnej schôdzi. „Počas viac než dvoch dní, pri schôdzi o odvolávaní predsedu vlády, nebolo cítiť odhodlanie poslancov Smeru-SD chuť obhajovať Pašku. Aj keď následná schôdza o jeho odvolaní nebola, tak celé toto dianie prinieslo svoj výsledok,“ povedal. Myslí si, že veľkú zásluhu na tom majú aj ľudia, ktorí informovali médiá i politikov o predražených nákupoch, a to nie len v rezorte zdravotníctva. Vyzýva aj ostatných ľudí, aby mali k takejto odvahe blízko. „Boj s korupciou je bojom za zodpovednú správu veci verejných. Je to zápas proti spoločenskej, politickej či finančnej rakovine, ktorá oslabuje Slovensko,“ dodal.
Odstúpenie Pašku môže viesť k predčasným voľbám
Odstúpenie Pavla Pašku z čela slovenského parlamentu môže viesť až k predčasným parlamentným voľbám. Zhodli sa na tom politológovia Miroslav Horský a Martin Klus. „Tento krok môže viesť k ďalšej destabilizácii politickej scény, ba dokonca, hoci dnes sa to ani nezdá, aj k predčasným voľbám,“ konštatoval Horský.
Ten si všíma, že verejné mienka sa neuspokojila s tým, že premiér Robert Fico "vyhodil z politickej" šachovnice dve dámy – podpredsedníčku parlamentu Renátu Zmajkovičovú a ministerku zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú v súvislosti s kauzou nákupu CT prístroja v piešťanskej nemocnici. „Nestalo sa tak a napriek slabosti opozície zrejme škandál bol do takej miery neúnosný, že samotný predseda parlamentu sa rozhodol ustúpiť z mimoriadne dôležitého a exponovaného kresla predsedu NR SR,“ uviedol Horský.
Oznámením Pašku bol prekvapený ako Horský, tak aj politológ Martin Klus. Ten očakával, že po tomto riešení Paška siahne v prípade neúspechu Richarda Rašiho v Košiciach, ktorému kauza nákupu CT prístroja v piešťanskej nemocnici a blízkosť Pašku v kampani škodila. „On to ale vyhodnotil tak ako to vyhodnotil, čím sa Slovensko posunulo bližšie k ešte väčšiemu a zásadnejšiemu rozkolu v strane Smer-SD,“ domnieva sa Klus. On osobne podľa jeho slov už dlhšie nevylučuje možnosť predčasných volieb, pričom ich pravdepodobnosť sa teraz ešte zvýšila.
„Pretože pán Paška je hráč najväčšieho kalibru v Smere-SD a keď dnes odstupuje on a zvyšok strany sa tvári, že je to spôsob očistenia strany od korupcie, tak to samozrejme môže mať ďaleko fatálnejšie dôsledky na stranu ako takú,“ uviedol Klus. Predpokladá, že Paška bol k takémuto rozhodnutiu do istej miery dotlačený, aby strane nepoškodil ešte viac. Odstúpenie Pašku, ktoré nasleduje po odchode Zmajkovičovej a Zvolenskej, vníma Klus ako definitívne potvrdenie toho, že jeho krídlo začína v Smere-SD ťahať za kratší koniec. Paška sa teraz môže „mimo svetiel kamier v NR SR“ usilovať moc posilňovať, čo sa nebude páčiť inej skupine v strane, predpokladá ďalší vývoj politológ.
Predčasné voľby v septembri budúceho roku by z pohľadu Klusa vládnej strane vyhovovali, pretože by si vďaka nim mohla udržať pomerne silnú mocenskú pozíciu na slovenskej politickej scéne. „Ešte stále nie je sformovaná kompaktná opozícia, ktorá sa pripravuje na voľby až na marec 2016,“ vysvetlil.
Smeru-SD ako masovej strane tiež nevyhovujú voľby v zimnom období, menoval ďalší dôvod politológ. „Jediné, čo ich odrádza od toho, aby boli voľby už v septembri 2015 je otázka, ako vysvetliť občanom, že strana, z ktorej neodišli žiadni poslanci a má stabilnú väčšinu v parlamente siahne po takomto riešení,“ uzavrel Martin Klus.
R. FICO: Rozhodnutie P. Pašku je štátnické gesto, vzdá sa aj mandátu
Rozhodnutie Pavla Pašku (Smer-SD) odstúpiť z funkcie predsedu NR SR je štátnické gesto, ktoré nie celkom vídame v slovenských pomeroch. Vyhlásil to dnes predseda Smeru-SD a premiér Robert Fico (Smer-SD) s tým, že Paška sa stal predmetom nevyberaných útokov. Šéf Smeru-SD zároveň potvrdil, že Paška sa vzdá aj mandátu poslanca.
„Bol cieľom, na ktorého sa valili neuveriteľné veci. Išlo to tak ďaleko, že sa organizovali protesty, dochádzalo k prejavom balkanizácie slovenskej politiky. Rozumiem, čo urobil. Ako otec, manžel a starý otec si musí chrániť rodinu. Uvažoval správne ako skúsený politik aj vo vzťahu k Smeru-SD, nechcel, aby jeho meno bolo naďalej atakované,“ povedal Fico.
Predseda Smeru-SD označil Pašku za mimoriadne zdatného v riadení NR SR. „Parlament zvládal úplne perfektne. Pavol Paška je môj priateľ, jeho rozhodnutie vnímam citlivo. Rátam s tým, že všetky jeho skúsenosti bude dávať Smeru-SD. Veľmi mi záleží, aby bol súčasťou rozhodnutí a rozhovorov, ktoré budú v budúcnosti,“ avizoval s tým, že Paška v strane ostáva a naďalej bude podpredsedom Smeru-SD. To, že s Paškom bola v strane nespokojnosť spojená s obavou, že strane v parlamentných voľbách uškodí, a preto musel odísť, označil Fico za klebety.
Kto Pavla Pašku na čele parlamentu nahradí, zatiaľ premiér nepovedal. Podľa jeho slov bude nový šéf parlamentu volený na začiatku najbližšieho rokovania pléna. „Je zrejmé, že predsedom NR SR bude nominant Smeru-SD. Pripravíme personálny návrh, ktorý bude oznámený v krátkom čase,“ deklaroval. Na margo kauzy CT, ktorú opozícia s Paškom spájala, Fico podotkol, že ak má správne informácie, prístroj nebude do piešťanskej nemocnice vôbec dodaný.
Paška oznámil odstúpenie z funkcie v noci v Košiciach. "Som rád, že Košičania ukázali v referende, ktoré sme vyhrali, čo si myslia o ľuďoch, ktorí dávajú svojmu rodnému mestu, vždy aj na politickej úrovni, len to, čo dokážu," povedal Paška. Poďakoval sa za to, že Richard Raši a poslanci Smeru-SD budú ďalej rozvíjať mesto Košice.
„Záleží mi na tomto meste, záleží mi na Slovensku a už mám dosť. Preto je tu moja manželka. Nikto mi nebude rozvracať rodinu. Preto oznamujem, že napriek víťazstvu v referende odstúpim z pozície predsedu Národnej rady, lebo chcem, aby Slovensko fungovalo ako normálna krajina, aby politiku nerobilo zopár anarchistov na uliciach,“ vyhlásil Paška. Zároveň dodal, že všetky detaily oznámi na budúci týždeň. Pašku by na čele parlamentu údajne mohol nahradiť niekto z úzkeho vedenia Smeru-SD.
Smer-SD posinil svoje postavenie, pravica utrpela debakel
Strana Smer-SD si v sobotňajších komunálnych posilnila svoje postavenie, kým pravica utrpela debakel. Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásil predseda Smeru-SD Robert Fico. Fico pre porovnanie uviedol čísla. „V roku 2010 mal Smer-SD 599 starostov a primátorov, teraz 847. V koalícii sme mali pred štyrmi rokmi 327 zvolených primátorov a starostov, teraz 261. Dohromady všetkých starostov a primátorov v roku 2010 sme mali 926, teraz 1108,“ informoval. Podľa Fica sa strana posilnila aj na úrovni komunálnych poslancov. „Len za stranu Smer-SD máme 5123 poslancov a v koalícii 487. Dokopy je to o 1000 viac ako v roku 2010,“ poznamenal.
Robert Fico poďakoval voličom za účasť vo voľbách. „Je tu veľký záujem o dianie v mestách a obciach. Blahoželám všetkým zvoleným primátorom, starostom a poslancom bez ohľadu na politickú príslušnosť. Voľby ukázali, že si vieme veci spravovať demokraticky,“ myslí si.
Na margo pravice povedal, že kým Smer-SD z hľadiska starostov a primátorov dosiahol volebný zisk viac ako 29 percent, najbližšie je pravicové KDH so ziskom 4,19 percenta. Poukázal napr. aj na výsledok v bratislavskom Starom Meste. „Je to bašta pravice, ale vyhral nezávislý kandidát s našou podporou. Nezávislým je aj nový primátor Ivo Nesrovnal. Je to môj spolužiak, aby ste vedeli,“ povedal s úsmevom.
Podľa jeho slov aj napriek tomu, že opozícia najmä v Košiciach organizovala protesty, utrpela riadny debakel. „Richard Raši (Smer-SD) porazil Rudolfa Bauera (kandidát pravicových strán) na hlavu. Získal o 11.500 hlasov viac ako kandidát pravice,“ uviedol.
Na margo výsledku nezávislých kandidátov, ktorí obsadili najviac kresiel starostov a primátorov, Fico povedal, že ho to neprekvapuje. „Voľby sú iné v komunále a v prípade veľkej politiky. Tu nestačí mať za menom politickú stranu, je dôležité, či je človek vo svojom okolí známy a dôveryhodný,“ dodal.