BRATISLAVA – Minister kultúry Marek Maďarič netlačí na cirkvi a náboženské spoločnosti registrované na Slovensku, aby predložili podklady o svojom ekonomickom a majetkovom stave. Išlo o požiadavku ministerstva, z ktorej chcelo odvodiť svoje ďalšie správanie v otázke nastavenia funkčného, spravodlivejšieho financovania cirkví. "Niektoré cirkvi ich dali, niektoré nie. Je v ich záujme, aby nám dali čo najpodrobnejšie podklady," poznamenal Maďarič v rozhovore.
V expertnej komisii na riešenie problematiky financovania cirkví a náboženských spoločností, ktorá je poradným orgánom ministerstva kultúry, sa momentálne hovorí o troch možných spôsoboch financovania cirkví. Tie na poslednom stretnutí komisie 18. júna predložilo jej členom ministerstvo kultúry.
Šéf rezortu očakáva, že na jesennom zasadnutí komisie sa k nim zástupcovia cirkví a náboženských spoločností vyjadria a na základe toho sa vyprofiluje, ku ktorému z nich väčšina inklinuje. "Ide o zavedenie daňovej asignácie, tu ale musím poznamenať, že tento spôsob už raz cirkvi odmietli. Ďalej zavedenie príspevkov pre cirkvi v závislosti od počtu ich členov a tretím je ponechanie systému priamej štátnej podpory zo štátneho rozpočtu, čo je vlastne súčasný model," priblížil Maďarič.
V súvislosti s rôznymi výzvami a debatami o finančnej odluke cirkví od štátu poznamenal, že súčasnému vedeniu ministerstva sa prikladajú také ambície, ktoré si nikdy nedalo. "Nikdy sme netvrdili, že v tomto období zmeníme financovanie cirkví. V programovom vyhlásení vlády je veľmi jasne uvedené, že budeme viesť odbornú diskusiu s cieľom hľadať nejaký vyhovujúci spravodlivejší systém financovania cirkví. Úplná odluka cirkví od štátu možná nie je vzhľadom na platnosť tzv. Vatikánskej zmluvy, medzinárodnej zmluvy s Vatikánom, podpísanej ešte za prvej vlády Mikuláša Dzurindu," priblížil s tým, že záverom aktuálneho funkčného obdobia by malo byť jasné, ku ktorému zo spomínaných troch modelov sa cirkvi priklonia a či bude vôľa meniť súčasné nastavenie.
Minister totiž naďalej vychádza z predpokladu, že k financovaniu môže prísť iba v konsenze s cirkvami. Taktiež nepatrí k zásadným odporcom systému, na základe ktorého sú cirkvi podporované určitou čiastkou zo štátu.
Najnovší výskum Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied ukázal, že tretina populácie (31,4 percenta) je za úplnú odluku cirkví od štátu. Ďalšia štvrtina (26,24 percenta) potom chce, aby štát podporoval cirkvi iba v niektorých oblastiach verejného záujmu. Len menšia časť verejnosti je za zachovanie aktuálneho modelu.
V súčasnosti štát priamymi dotáciami prostredníctvom rozpočtovej kapitoly ministerstva kultúry financuje platy a odvody duchovným, prevádzku ústredí (biskupských úradov) a charitných domov (domovy dôchodcov pre kňazov).