BRATISLAVA - Riaditeľ Centra pre európske a severoatlantické vzťahy Róbert Ondrejcsák (CENAA) považuje za veľmi nešťastné a nesprávne vyjadrenia premiéra Roberta Fica o tom, že si nevie predstaviť prítomnosť cudzích vojsk na našom území.
Premiér to spomenul v súvislosti s ohlásenými plánmi amerického prezidenta Baracka Obamu, ktorý požiadal v utorok Kongres o miliardu dolárov na podporu vojenských aktivít a zvýšenie vojenskej prítomnosti americkej armády v Európe. "Základným strategickým záujmom Slovenska je posilňovanie prítomnosti NATO v strednej Európe a Slovensko by sa k tomu malo prihlásiť hneď na začiatku, keď po ruskom útoku na Krym začali Poľsko a pobaltské štáty volať po väčšej angažovanosti NATO v našom regióne," vyhlásil šéf CENAA Ondrejcsák, ktorý bol v minulosti aj štátnym tajomníkom ministerstva obrany.
Zároveň upozornil, že Ficovo vyhlásenie ide aj proti regionálnej solidarite a podkopáva to naše strategické partnerstvo s Poľskom, ktoré je kľúčové pre slovenskú zahraničnú a bezpečnostnú politiku. "Zároveň sa rozbíjajú základy visegrádskej spolupráce, ktorá prestáva mať zmysel, ak sa jednotliví členovia nedokážu dohodnúť ani na základných strategických otázkach," dodal Ondrejcsák.
Premiér Fico vyhlásil, že si nevie predstaviť, že by na našom území boli cudzí vojaci na základniach. "Neviem si predstaviť, že by tu boli protiraketové stanice, ktoré by opatrovali zahraniční vojaci," povedal v stredu po rokovaní vlády. Dodal, že to hovorí sám za seba, pretože Slovensko nebolo o nič také požiadané. Podľa Fica bude dôležité poznať detaily Obamovho plánu. Otázka vstupu akýchkoľvek vojakov na územie Slovenska je podľa Fica dvojstrannou záležitosťou medzi Slovenskom a krajinou, ktorá navrhuje takéto riešenie. "Slovensko už má svoje historické skúsenosti s účasťou cudzích vojakov, spomeňme si na inváziu v roku 1968, preto je táto téma pre nás mimoriadne citlivá," uviedol premiér. Povedal, že ako členský štát NATO si chceme plniť záväzky, ktoré z členstva vyplývajú, hoci je to ťažké, najmä pokiaľ ide o financovanie. "Ale vieme spolupracovať napríklad v rámci tréningu a prípravy," dodal s tým, že výcvikové stredisko Lešť často využívajú aj vojaci z iných armád.
Podľa Ondrejcsáka je úplne nepochopiteľné, že premiér porovnal okupáciu Československa v roku 1968 Sovietskym zväzom s rodinou demokratických štátov, ktoré sa snažia vyjadriť strategickú solidaritu so svojimi spojencami v strednej Európe.