BRATISLAVA - Slovensko dnes podľa strany SaS vie, že Európska únia má aj svoje vážne nedostatky.
"Slovensko, ktoré prežilo desaťročia v komunistickom zovretí plánovania, má živú skúsenosť s tým, k akému ekonomickému i mravnému úpadku vedie priveľká centralizácia a spoliehanie sa na všemocnú ruku štátu," uviedol predseda SaS Richard Sulík vo vyhlásení k desiatemu výročiu členstva Slovenska v EÚ, ktoré zaslala hovorkyňa strany Katarína Svrčeková.
EÚ so svojimi riadiacimi štruktúrami podľa Sulíkovho názoru robí zásadnú chybu v tom, že miesto podpory európskej rozmanitosti a súťaživosti rôznych modelov sa čoraz viac uchyľuje k unitárnym prístupom a riešeniam, k vytváraniu falošných očakávaní blahobytu, ktorý prichádza vďaka prerozdeľovaniu a dotáciám.
"Centralizovaná Európska únia sa zároveň stáva kolbišťom, na ktorom sa pod pláštikom európskych riešení presadzujú partikulárne záujmy štátov," tvrdí šéf liberálov. Vidieť to podľa SaS v morálne pokrivenej socializácii strát a v politike zachraňovania nezodpovedných.
"Výsledkom je skutočnosť, že Európska únia čelí najväčšej kríze od svojho vzniku, ktorá sa prejavuje vo všetkých oblastiach, vrátane straty dôvery verejnosti a posilnenia odstredivých síl," uvádza Sulík.
Východiskom na prekonanie spomínanej krízy je podľa SaS návrat k pôvodných hodnotám európskeho spoločenstva a ich kultivácia. "Máme na mysli voľný pohyb osôb, tovarov, služieb a kapitálu," tvrdí Sulík a dodáva, že koncepty smerujúce k európskeho superštátu bez jasnej demokratickej legitimity považuje za útes, na ktorom sa súdržnosť Európskej únie rozbije. "Veríme, že sa počas nasledujúcich desiatich rokov národy Európy tejto pasci vyhnú," uzavrel.