BRATISLAVA - Za obsah najnovšieho čísla Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Náš kraj, ktorý okrem iného ospevuje vojnový slovenský štát či propaguje predsedu kraja Mariana Kotlebu, je podľa tlačového zákona zodpovedný vydavateľ.
Ako ďalej uviedla ombudsmankina poradkyňa pre komunikáciu a médiá Alena Kuišová, mesačník vydáva krajská samospráva. Podľa ombudsmanky Jany Dubovcovej môže ísť v tomto prípade až o trestnoprávnu zodpovednosť a o podozrenie zo spáchania trestného činu popierania, schvaľovania holokaustu a zločinov politických režimov.
"Pokiaľ sa v mesačníku schvaľuje alebo ospravedlňuje režim založený na fašistickej ideológii, teda napríklad slovenský štát z rokov 1939 až 1945, môže ísť o podozrenie zo spáchania trestného činu," poznamenala.
Aktuálnym číslom mesačníka Náš kraj, ktoré vyšlo v náklade 240-tisíc kusov a občanom bolo distribuované do schránok, sa bude zaoberať polícia. Na ďalšie konanie jej ho odstúpila Okresná prokuratúra Banská Bystrica ako vec podozrenia zo spáchania prečinu popierania a schvaľovania holokaustu a zločinov politických režimov. Dnes o tom informoval hovorca banskobystrickej krajskej prokuratúry Ivan Vozár s tým, že prokuratúra konala z vlastného podnetu.
Zastupiteľstvo schválilo v piatok 11. apríla rozpočet BBSK na tento rok. Potvrdilo tak rozpočet v podobe, v akej ho schválilo ešte 28. februára, no Kotleba ho vtedy odmietol podpísať. Schválený rozpočet nepočíta s financovaním schránkového mesačníka BBSK Náš kraj, na ktorý bolo v pôvodnom návrhu v rámci výdavkov na Úrad BBSK vyčlenených 150-tisíc eur. Ako v diskusii uviedol poslanec Jaroslav Demian, ktorý bol predkladateľom schválených zmien v rozpočte, najnovšie číslo tohto mesačníka potvrdilo, že jeho návrh bol správny.
"Propagovanie zvrátených názorov na vojnový slovenský štát je neprijateľné. Mesačník BBSK na tieto účely nemá slúžiť. Toto je mesačník Náš kraj, nie Váš kraj, pán predseda,“ povedal Demian. Kotleba po zasadnutí pre médiá uviedol, že z piatich zmluvne objednaných čísel mesačníka Náš kraj už vyšli dve a myslí si, že aj zvyšné tri čísla BBSK vydá. "Keby aj neboli v rozpočte na to peniaze, že by sme sa nakoniec naozaj s poslancami nedohodli, tak nevidím problém zafinancovať to aj z iných zdrojov ako z krajských,“ dodal Kotleba.
Najnovšie číslo mesačníka Náš kraj neobsahuje žiadne informácie o činnosti organizácií v zriaďovateľskej pôsobnosti BBSK, krajských poslancov či o dôležitých udalostiach v kraji, ale väčšina článkov je venovaná predsedovi kraja Marianovi Kotlebovi a jeho názorom a tiež útokom na krajské zastupiteľstvo či predchádzajúce vedenie kraja bez vyjadrenia protistrany.
Na titulke je článok Marian Kotleba oslobodil Úrad BBSK o tom, že 14. marca, „v deň slávneho 75. výročia slovenskej štátnosti“ dal Kotleba z budovy Úradu BBSK zvesiť vlajku Európskej únie. V čísle je aj článok o úspechoch slovenského štátu z rokov 1939 – 1945, kde sa píše napríklad to, že za prezidenta Tisa „sa žilo ako v nebi“, rozhovor s Kotlebom nazvaný Sto dní boja proti politickej mafii či článok Marian Kotleba bojuje za bezpečnosť, v ktorom sa občania môžu dočítať, ako Kotleba preveril informáciu o ilegálnej chovnej stanici psov.
Podľa predsedov najväčších poslaneckých klubov v Zastupiteľstve BBSK Ľubice Laššákovej a Ladislava Kukolíka sa týmto číslom mesačník BBSK zmenil na politický plátok predsedu BBSK Mariana Kotlebu a jeho Ľudovej strany Naše Slovensko. „Ako si predseda dovoľuje všetkých občanov týmto obťažovať? Je to čistá demagógia za peniaze občanov,“ povedala Laššáková.