BRATISLAVA – Mimoparlamentná Strana maďarskej komunity (SMK) navrhuje plošné zníženie cien energií a vodného o 12 %. Na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave vyzvali jej zástupcovia vládu, aby k tomuto kroku pristúpila od 1. septembra tohto roka.
Liberalizácia trhu energií pre domácnosti podľa strany nespôsobila výrazné zníženie cien, ako sa očakávalo. "Spôsobila neistotu, stres pre mnohých odberateľov, ktorí nie sú obratní vo výbere vhodného dodávateľa. Niektorí noví dodávatelia zneužívajú dôveru odberateľov, najmä starších, ktorí sú potom sklamaní zo zmeny dodávateľa," zdôvodnil podpredseda SMK pre ekonomiku Iván Farkas.
Strana argumentuje tým, že v rokoch 2009 až 2013 bola v rámci strednej Európy cena elektrickej energie pre obyvateľov najvyššia práve na Slovensku a cena zemného plynu nadpriemerná v porovnaní s ostatnými krajinami. Farkas uviedol príklad z Maďarska, kde má tento rok dôjsť už k tretiemu plošnému zníženiu cien energií a oproti vlaňajšku má ísť o pokles až o 27 %. "Napriek tomu dodávatelia z Maďarska neodchádzajú. Znamená to, že doteraz aj tam pracovali s vysokými, neopodstatnenými maržami," doplnil.
Plošné zníženie cien energií a vodného v SR je podľa Farkasa aktuálne aj preto, že Európska komisia (EK) vedie konanie voči ôsmim členom Európskej únie (EÚ) vrátane Slovenska pre nevhodnú cenotvorbu elektrickej energie a zemného plynu pre domácnosti. "Pritom pohrozila, že ak sa účastníci v rámci konania nedohodnú, môže dôjsť k odobraniu právomoci členského štátu únie na cenotvorbu, teda k centralizácii cenotvorby," upozornil Farkas.
Slovenskí politici podľa SMK v minulosti nariekali kvôli vysokým cenám energií pre domácnosti, robia však málo pre naozajstné zníženie cien. "Vyzývame vládu, aby konala, pretože možnosti sú a významným spôsobom by mohli uľahčiť život bežným občanom Slovenska," uzavrel predseda SMK József Berényi.