BRATISLAVA – Návrh opozičných poslancov na vyslovenie nedôvery premiérovi Robertovi Ficovi pre kauzu emisie vníma Ficov kabinet ako snahu zneužiť tento prípad na útok proti prezidentskému kandidátovi Ficovi. K návrhu dnes vláda prijala nesúhlasné stanovisko. Argumentuje, že prípad predaja emisných limitov spred piatich rokov sa týkal vtedajšieho koaličného partnera Slovenskej národnej strany.
„Predseda vlády Robert Fico v roku 2009 vyvodil politickú zodpovednosť a prezidentovi Slovenskej republiky podal návrh na odvolanie dvoch ministrov za Slovenskú národnú stranu a na základe politického rozhodnutia bol rezort ministerstva životného prostredia odobratý z gescie Slovenskej národnej strany,“ píše vláda v materiáli.
Kabinet v nesúhlasnom stanovisku poukazuje na to, že od prepuknutia kauzy sa uskutočnili dvoje voľby, takmer dva roky bola vo vláde opozícia, ktorá mala priestor na to, aby prípad vyšetrila alebo zverejnila zoznamy firiem, ktoré v predaji emisií figurovali. „V tomto období sa však v predmetnej veci nevykonalo nič.“
Vláda pripomína, že na základe parlamentných volieb bola 4. apríla 2012 vymenovaná nová vláda na čele s Robertom Ficom. „V tomto kontexte dôvody podania návrhu skupiny poslancov na odvolanie predsedu tejto vlády, ktorý bol doručený predsedovi Národnej rady Slovenskej republiky 7. februára 2014, teda päť týždňov pred prezidentskými voľbami, vláda považuje za vykonštruované a nepravdivé a ako snahu poškodiť kandidáta strany Smer-SD,“ uvádza sa vo vládnom materiáli.
Parlament bude premiéra Roberta Fica pre emisnú kauzu odvolávať vo štvrtok od 9:00. Mimoriadnu schôdzu na tento termín zvolal predseda parlamentu Pavol Paška na žiadosť troch opozičných strán KDH, Most-Híd a SDKÚ-DS.
V novembri 2008 ministerstvo životného prostredia a americká „garážová“ spoločnosť Interblue Group podpísali zmluvu o predaji emisných kvót oxidu uhličitého typu AAU pre obdobie rokov 2008 až 2012 za cenu 5,05 eura za tonu. V roku 2008 Slovensko v zmysle tejto zmluvy predalo spoločnosti Interblue Group 15 miliónov ton emisných limitov za približne 75 miliónov eur.
„Na tomto zarobila garážová firma a slovenskí daňoví poplatníci prišli o 47 miliónov eur,“ povedal predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo. Ešte v októbri 2008 vtedajší minister životného prostredia o tomto pripravovanom obchode so spoločnosťou Interblue Group informoval vládu Slovenskej republiky. Na čele vlády stál vtedy súčasný premiér Robert Fico, ktorý podľa Freša neurobil nič, aby obchod zastavil. Robert Fico sa snažil záležitosti súvisiace s touto kauzou zakrývať vtedy a tají ich aj dnes, konštatoval Frešo.
„Keď vtedajší minister životného prostredia Ján Chrbet prišiel v máji 2009 s návrhom, aby vláda zmluvu zrušila, predseda vlády Robert Fico ministra životného prostredia odvolal. Aj týmto krokom prijal svoju politickú zodpovednosť za kauzu emisie,“ pripomenul predseda SDKÚ-DS. Vtedajší aj súčasný predseda vlády Robert Fico podľa neho prevzal pred piatimi rokmi za kauzu politickú zodpovednosť, keď vyhlásil, že ak opozícia a médiá neposkytnú listinný dôkaz o tom, že iné štáty predávali emisie výhodnejšie, kauza sa preňho končí a z peňazí za emisné kvóty ide „zatepľovať“ byty a rodinné domy.
Dnes má slovenská strana k dispozícii od orgánov Švajčiarskej konfederácie podrobné informácie o osobách, ktoré zarobili na predaji emisných kvót. „Existenciu tohto zoznamu potvrdila aj slovenská polícia a nepriamo aj minister vnútra a jeden z najbližších spolupracovníkov premiéra Robert Kaliňák,“ povedal Frešo. Napriek týmto skutočnostiam predseda vlády a kandidát na prezidenta SR Robert Fico podľa Freša viackrát spochybnil existenciu tohto zoznamu a označil ho dokonca za bluf.